Meningen Leve de duif, dood aan de roofvogel PZC Maandag 19 november 2007 1 1 De jacht op beschermde roofvogels neemt sterk toe. De dieren worden gedood omdat ze de hobby van jagers, duivenmelkers en fans van weidevogels verpesten. door Dylan de Gruijl Op de dijk aan de Dol- lard kruipt de kou de ze novemberdag lang zaam in je botten. „De winter komt eraan", zegt Ben Koks, ecoloog en oprichter van Werkgroep De Grauwe Kieken dief Hij drukt de verrekijker weer tegen zijn ogen. Dan keert hij zich om en wijst naar een bosje. Daar zat de zeearend waar hij zo vol van was. Hoe vaak heeft hij het enorme beest niet met grote halen over de kwelder zien klapwieken? „Majestueus. Die beesten kunnen vliegen, ongelooflijk." Maar de koning der roofvogels is verdwenen. Vorige week werd het dier dood gevonden. Vergiftigd, maakte de politie woensdag be kend. Boeren in de omgeving zijn er laaiend over, weet Koks. Het was hun zeearend. Het incident past in een groeiende reeks van ha viken, buizerds en kiekendieven die worden doodgeschoten of ver giftigd via lokaas, of waarvan de nesten worden vernield. „Echt, ik heb het de afgelopen jaren zien toenemen", vertelt Koks. „Een ha vik die doorzeefd aan een tak hangt, vijftien vergiftigde buizerds in een bosje. Twee jaar geleden liep ik door de polder, kwam ik een dode rode wouw tegen. Een heel zeldzaam beest in Nederland, maar wel vergiftigd." De jacht op beschermde roofvo gels loopt volgens vogelaars de laat ste jaren de spuigaten uit. Een klei ne, maar fanatieke club van vooral jagers, weidevogelbeschermers - met name boeren - en duivenmel kers zou zich inspannen om de die ren te doden. Hoe verschillend ze ook lijken, ze delen één overeen komst: het idee dat roofvogels hun hobby verpesten. „Ze vinden dat ze er concurrentie van ondervin den", zegt Pauline Verheij, beleids medewerker bij het Functioneel Parket van het Openbaar Ministe rie. „Jagers die illegaal dure fazan Ben Koks met een een vergiftigde rode wouw. Koks is ecoloog en oprichter van Werkgroep De Grauwe Kiekendief. ten uitzetten, vinden het niet leuk als die worden opgegeten door roofvogels. Weidevogelbeheerders denken zo de kievit en de grutto te beschermen. En duivenmelkers balen als een sperwer hun duif grijpt", aldus Verheij. Het aantal roofvogels waarbij ver giftiging is vastgesteld, verdubbel de vorig jaar naar 75. Daarnaast zijn jaarlijks zo'n 560 nesten doel wit: één tot twee per dag. Ze wor den vernield of de eieren worden gebroken. Ook een beproefde me thode: het nest van onder beschie ten om de broedende vogel te doorzeven. Toch geven de cijfers nauwelijks houvast. Het gros van de gedode beesten blijft onopgemerkt, omdat daders de kadavers begraven of ver stoppen. Voor de roofrogelstand hebben de vergiftigingen over het algemeen geen gevolg, al kan er plaatselijk wel een dip door ont staan, zegt een woordvoerder van Sovon. Deze vereniging houdt de broedvogelstand in Nederland nauwgezet bij. Voor zeer zeldzame roofvogelsoorten, zoals de rode wouw en de zeearend kan een ver giftiging wel een klap betekenen voor de populatie. Deze maand werd een 67-jarige jachtopziener uit Holten opge pakt. Na zijn arrestatie bekende hij roofvogels te hebben vergiftigd. Zo'n opsporingssucces is een uit zondering. Daders blijven vaak on vindbaar, omdat ze nauwelijks spo ren achterlaten. Rob Bijlsma, lid van de Werk groep Roofvogels Nederland, ge looft niet dat de daders zich laten afschrikken. Hij meent dat recente subsidies, waarbij het aantal weide vogels per hectare het enige crite rium is, de jacht op roofvogels aan wakkeren. Bijlsma: „De laatste drie jaar is het probleem toegenomen. Daders denken door die subsidies een vrijbrief te hebben." Het ministerie van Landbouw en Natuurbeheer (LNV) herkent die kritiek niet. Ook LTO Nederland gelooft er niets van dat boeren zich schuldig maken aan het do den van roofvogels. „Ik kan me niet voorstellen dat iemand die aan weidevogelbeheer doet be schermde roofvogels doodt." De Koninklijke Jagervereniging Neder land 'verafschuwt roofvogel- moord'. „Wij horen er zelden over. Als een jager wordt veroordeeld, royeren wij hem direct als lid." Toch is ook Ben Koks van Werk groep De Grauwe Kiekendief er- Kiekendief heeft het zwaar foto Hans Hut/GPD van overtuigd dat subsidiëring van weidevogelbescherming een bron van ellende is. „Sinds de introduc tie van die subsidie is het aantal in cidenten gestegen", stelt Koks. „Die paar boeren die roofvogels do den, denken zelfs dat ze goed werk doen." Roofvogels zijn sinds 1936 bij wet beschermd. In de jaren zestig daalde het aantal roofvogels dramatisch door gebruik van persistente pesticiden. In de jaren zeventig begon het aantal langzaam te herstellen, en de laatste jaren gaat het met diverse soorten zelfs goed. Het aantal broedparen van haviken schommelt tussen 1800 en 2000, het aantal buizerds ligt tussen 8000 en 10.000 (en neemt nog toe). De sper wer is met 4000 tot 5000 broedparen stabiel. Bij de valken is het beeld wisselend. Het aantal broedende torenvalken is de afgelopen jaren geleidelijk afgenomen en wordt geschat op 5000 en 7500. Ook de boomvalken (750 tot 1000 paar) lijken iets op de terug tocht, maar de zeldzame slechtvalk doet het juist weer goed (van een en kel paar in 1990 tot inmiddels enkele tientallen). Ronduit slecht gaat het met de kiekendieven. De blauwe kiekendief (min der dan honderd paar) broedt vrijwel alleen nog op de Waddeneilanden, en de grauwe kiekendief (minder dan vijftig paar) op akkers die in Groningen door boeren zijn braak gelegd. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Otheense kreek Dhr Clijsen vindt dat de gemeente Terneuzen zijn oren niet moet la ten hangen naarzomaar een paar buurtbewoners die de media we ten te halen' (PZC 17-11). Alsof we hier praten over een paar publici- teitsbeluste bewoners aan de Otheense kreek. Ik zal de heer Clij sen uit de droom helpen wat 'een paar' hier betekent. Er zijn vanaf 123 adressen klachtenlijsten inge diend. Daar er, laten we zeggen, ge middeld 2 personen per adres woonachtig zijn en er meerdere klachten per formulier zijn ver meld, lijkt mij dat het begrip 'een paar' een iets andere dimensie krijgt. En het is ook niet zomaar, want al twee jaar ergert men zich aan wat eens een keurig net onder houden groengebied was, waar wandelen, fietsen of recreëren een genot was, maar wat is verworden tot een terrein dat volledig verloe derd is, overlast bezorgt, onveilig is voor wandelaar, fietser en dier en waar de door brandnetels overwoe kerde paden bewijzen dat onder houd hier tot bijna nul is geredu ceerd. Als Dhr.Clijsen het milieu zo na aan het hart ligt, bedenk dan eens hoe het vele onkruid in tuinen en op paden en terrassen nu wordt bestreden. B.de Frel Langs de kreek 23, Terneuzen Ontpoldering 'Ik voel me belogen, ik voel me be drogen'. Deze variatie op het re frein van een meezinger schoot me in gedachten bij het lezen van de mening van mevrouw Corbey en de uitleg van de heer Verbeek in de krant van vrijdag, respectie velijk zaterdag. Algemene strek king: 'Europa eist geen ontpolde ring' en 'Van schade is geen spra ke'. Vanaf 1990 wordt door bepaalde groepen ontpoldering nagestreefd, eerst rond de Oosterschelde met het Plan Tureluur en een aantal ja ren later rond de Westerschelde, gekoppeld aan de verdiepingsplan nen. Daar geldt sinds 2003 het erbij ge zochte uitgangspunt van de drie-eenheid Veiligheid,Toeganke lijkheid, Natuurlijkheid, daarmee suggererend dat het één niet zon der het ander kan. Ik ben ervan overtuigd dat deze suggestie niet waar is en wacht nu met velen de mening van de Sta ten en nog meer die van de Kamer op 3 december af P. van der Maas Julianastraat 6, Kortgene Respect 'Premier (IP Balkenende) praat met jongeren over respect' meldt de PZC (16-11-2007). Is het toeval lig dat nóg twee VOC-nazaten res pectvol in het licht staan nl. Piet Hein Donner in 'Respect' (com mentaar) en Frans Hamelink in 'Hamelink legt kinderen uit dat res pect cool is'? jawel, want ook 'Kardinaal Godf ried Danneels roept Belgen op tot begrip' voor elkaar en te bidden(!) voor zijn land en Martha Blom roept in haar lezersbrief'Persoon lijke zaak' op tot respect voor eik aars geloofsopvattingen(l). Tóch houdt het mij bezig wat IP precies bedoelde met de VOC-geest die wij missen. Zo moet Zeeland Michiel de Ruy- ter nog meer eren om zijn VOC-daden en het bedrijfsleven moet dit nog meer sponsoren. Als Hulstenaar moet ik dan terugden ken aan prins Maurits die in 1591 op lafhartige wijze Hulst innam, al le kloosterlingen de stad uitjoeg en paardenstallen maakte van on ze mooie H.Willibrordus basiliek. Was het toen ook niet de VOC-drijfgeest van prins/ dominee/icoopman, zonder res pect voor andere geloofsovertui ging? Jan de Vaan Hattingalaan 2, Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11