voor 'Tokkies' v14 Zaterdag 17 november 2007 PZC Gemeenten worstelen met de aanpak van asociale gezinnen. Waar andere hulpinstanties faalden, boeken gezinscoaches nu succes. Er wordt veel verwacht van deze beroepsgroep-in-opkomst. „Wij staan middenin het gezin, dat geeft vertrouwen." door Jacqueline Steenwijk foto's Cees Zorn Gezinscoach Geschiedenis van het fenomeen gezinscoach Enthousiast komt de 8-jarige Ra- fik uit Rotterdam aangerend wanneer hij de auto van gezins coach Sai'd Tahiri (43) ziet. Van daag heeft hij zijn sociale vaar digheidstraining en dan komt Tahiri hem steevast ophalen. Met zijn engelengezicht je neemt hij schuchter plaats op de achter bank. „Waar is je lesmap?", vraagt Tahiri hem. „Die moet je wel meenemen." Rafik rent weer terug naar zijn huis, belt aan en even later dwarrelt de map vanaf de eerste etage naar beneden. Rafik pakt hem op en neemt opnieuw rustig plaats in de auto. Hij is uiterst beleefd en lacht verlegen wan neer hij een complimentje krijgt. Niets doet denken aan het dossierkind, dat hij óók is. Iemand die de confrontatie zoekt met iedereen die hij tegenkomt. Ra fik heeft onbedwingbare driftbuien en een maal in zo'n bui moet iedereen het ontgel den. Om het kind te leren beter met zijn emo ties om te gaan, heeft Tahiri hem op een socialevaardigheidstraining gezet. Samen met andere kinderen moet hij vandaag le ren emoties te herkennen. „Wat maakt je boos?", vraagt de lerares hem. „Als iemand iets zegt over mijn oma, dan schop ik hem. Als hij zijn broer erbij haalt, dan schop ik die ook en als hun moe der komt, dan scheld ik haar uit. Als ze er op school iets van zeggen, dan word ik daar óók boos", is Rafiks antwoord. Zijn klasgenootje Peter brult het uit van plezier. Peter houdt wel van vechten. Op de vraag wat hem blij maakt, antwoordt Peter even later: „Als mijn moeder dood is, als mijn moeder dood is." In vakjargon heten ze 'multiprobleemge- zinnen', gezinnen waarvan de ouders het gezag kwijt zijn, de kinderen ontsporen en de buurt terroriseren. De Amsterdamse fa milie Tokkie kreeg er na een veldslag met buurfamilie Van Vliet in 2003 landelijke be kendheid mee, maar deze aso-gezinnen drijven veel bestuurders tot wanhoop. De reguliere hulpverlening krijgt er geen vat op. Gezinscoaches boeken echter een opmerkelijk succes. Belangrijk verschil: de gezinscoach neemt de tijd, veel tijd. Terwijl de reclassering een kind vaak maar eens in de drie weken ziet en een gezins voogd blij mag zijn met twee uur per maand, zijn de gezinscoaches acht uur per week in de weer met een gezin, zes tot twaalf maanden lang. Jacques Bovens, directeur van Jeugd plein, waaronder alle gezinscoaches in Rotter dam vallen, zegt: „Waar een andere hulp verlener stopt als een gezin hulp weigert, gaan onze coaches door. We komen terug, en nog eens terug, net zolang tot die deur wel opengaat." Doorslaggevend is de intensieve aanpak. De coach mengt zich in alles wat er ge beurt in het gezin. Gaat een kind niet naar school, dan brengt de coach het desnoods zélf elke ochtend tot in het klaslokaal. Zijn er schulden: de coach regelt schuld hulpverlening. Zijn er taallessen nodig, een speciale training, een stageplek, een woning: de coach helpt met alles, 'als een betrouwbare vriend'. „Wij staan middenin het gezin, dat geeft vertrouwen", zegt Tahi ri. Toen gezinscoach Tahiri het gezin van Ra fik leerde kennen, had de 8-jarige zoon om de dag driftbuien. Zijn 14-jarige broertje Marouan stond als onhandelbaar te boek. Geen enkele school wilde hem nog heb ben. De jongen was agressief, perste zijn klasgenoten af, sloeg ze in elkaar en toon de totaal geen respect voor volwassenen. Roken deed hij waar en wanneer het hem uitkwam. Als de leraar herti opdroeg zijn sigaret uit te maken, blies hij de rook in diens gezicht. Een oudere zus had al 35 keer gespijbeld, de oudste broer in het gezin had zich bij afwezigheid van de vader, die maanden in het ziekenhuis lag, ontpopt tot iemand met extreem autoritair gedrag. Het gezin telt acht kinderen, beide ouders spreken nauwelijks Nederlands. In tien maanden tijd wist Tahiri het buiten sporige gedrag veelal te stoppen. Rafik heeft nog maar eens per maand een drift bui, alle kinderen zitten weer op school en de ouders hebben het gezag weer op zich genomen. Hoe speelde hij dat klaar? Tahiri: „Door be trokken én professioneel te zijn. Als gezins coach ben je zó vaak bij het gezin, dat je als het ware een lid van het gezin wordt. Pas dan kun je van binnenuit het gezag langzaamaan weer herstellen." Het is volgens Tahiri een proces van praten, vertrouwen win nen, praktische zaken regelen, doorgronden waar de proble men vandaan komen, om tenslotte aan een oplossing te werken. Dit alles op een subtiele manier. Zo sprak hij de moeder van dit gezin pas na enkele maanden voor het eerst. Hij heeft er ook nooit eerder op aangedrongen. „Dat is de Marokkaanse cul tuur. Het is niet netjes als een vreemde man de vrouw benadert. Dat kan pas wan neer er een vertrouwensbasis is opge bouwd", legt hij uit. Had hij meteen con tact geëist, dan had hij ieder verder contact kunnen vergeten. Tahiri: „Als ze zien dat je ze echt kunt helpen, zijn ze ook meer be reid naar andere zaken te luisteren." Tijdens de observatieperiode komen de vragen aan de orde: wat voor problemen spelen er allemaal, wie heeft het gezag in huis en hoe liggen de familiebanden? Het Leger des Heils was de eerste organisa tie die in de jaren negentig van de vorige eeuw gezinscoaches inzette bij probleemge zinnen. De intensieve aanpak, waarbij gezin nen langdurig op alle fronten worden bege leid, bleek zijn vruchten af te werpen. In navolging daarvan experimenteerden on der meer de provincies Limburg en Celder- land en de stad Rotterdam met gezins coaches. In Rotterdam zijn inmiddels vier projecten voor verschillende doelgroepen opgezet, van probleemgezinnen met crimine le kinderen tot gezinnen met verslaafde ouders. Een van de projecten faalde aanvankelijk, maar bij een doorstart in 2003 onder leiding van het advies bureau Radar lukte het wel om ge zinnen te helpen. Vanaf dat moment werden er strenge eisen aan de coaches ge steld. Zo moeten ze de nodige levenservaring hebben en sterk in hun schoenen staan. De inzet van een coach kost Rotterdam per gezin circa 10.000 euro. In 2005 werd de gezinscoach officieel op genomen in de Wet op de Jeugdzorg als nieuwe functie. Gemeenten zijn verantwoor delijk gesteld voor inzet van die coaches.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 94