'65-plusser weet van aanpakken' v12 Zaterdag 17 november 2007 PZC Ondernemer Rob Spangenberg zweert tegenwoordig bij 65-plussers als werknemers. jij gaat doen? Jij gaat voor mij werken'. Zijn zakelijke contacten waren mooi mee genomen. De Vries werkt nu gemiddeld twintig uur per week op zelfstandige basis. „Het bevalt prima, ik doe het met plezier. Je draait mee, het houdt je scherp." Vol gens hem zouden veel meer mensen moe ten blijven werken. „Als ik me blijf voelen zoals ik me nu voel, ga ik nog lang door. Werken zit in de aard van het beestje." Oudere werknemers hebben wel een grote re kans op overlijden. Twee maanden gele den verloor Spangenberg John, met wie hij veertig jaar bevriend was en die al twin tig jaar voor Compri werkte. „Dat was niet de afspraak", zegt hij met een bittere lach. „John was tien jaar jonger dan ik! Eerst zou ik gaan, dan pas hij." Na een zucht: „De mens wikt, maar God beschikt." Hij zoekt nu een nieuwe vertegenwoordi ger, het liefst een AOW-er die bij het be drijf past. Nu John er niet meer is, draait Rob op de 'zesde versnelling'. Hij reist kris kras door het land, van Brunssum tot Hee renveen. Hij bezoekt grote klanten: het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, het Universitair Medisch Centrum Utrecht, de politie Midden-Brabant, maar ook veel klei ne kerken. „Iedere dag naar een museum of op de golfbaan hangen, verveelt op den duur. Ik vind cadeautjes verkopen ontzet tend leuk, met mensen spreken, je blijft bij de tijd. Ik bezoek beurzen in Europa en het Verre Oosten. Als ik naar ons assorti ment kijk en zie hoe snel we reageren op bestellingen, durf ik te zeggen dat we een jong en dynamisch bedrijf zijn. Ik roep het van de daken: Neem iemand van 65-plus aan! Wij zijn van de generatie aanpakken." Doorwerk-CAO Mensen die de pensioenge rechtigde leeftijd bereiken maar willen doorwerken, moeten een nieuwe overeen komst sluiten. Daaraan kun nen ze echter geen rechten ontlenen. „Dat is een pro bleem", zegt Hans Lockhorst van expertisecentrum Leef tijd. „De rechtspositie van 65-plussers is onduidelijk en slecht geregeld." Dat verandert volgend jaar. De Vereniging van Doorwerk gevers en de vakbond Lande lijke Belangenvereniging (LBV) maakten een door- werk-CAO. Die regelt onder meer dat werknemers en werkgevers een onbeperkt aantal tijdelijke contracten kunnen afsluiten en dat een werkgever tenminste een maal per jaar met zijn werk nemer over opleidingsmoge lijkheden moet praten. Vooral oudere werkzoeken den kampen met discrimina tie bij werving en selectie op de arbeidsmarkt. Lock horst: „Werknemers willen vaak jongeren, willen af van de oudere werknemers." Al ligt het er ook aan wat de werknemer te bieden heeft. „Als je Wim Kok heet, kun je zo aan de slag." Er zijn uitzendbureaus die zich op ouderen richten. Uit zendbureau 65plus heeft zes filialen, voor Senior Uitzend bureau is de 65-plusser „een belangrijke groep." PP| Op www.anbo.nl is er bij gratis uitgaven een handi ge brochure 'Werken na uw 65e' te downloaden. Het aantal werkende ouderen verdubbelde de afgelopen tien jaar, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek. Rob Spangenberg (77) heeft een relatiegeschenkenbedrijf en alleen AOW-ers in dienst. „Ik durf te zeggen dat we jong en dynamisch zijn." bij ziekte maakt gepensioneerden weinig aantrekkelijk voor werkgevers", zegt Hans Lockhorst, adviseur van expertisecentrum Leeftijd, een in vraagstukken over leeftijd en levensloop gespecialiseerd adviesbu reau. „Verzekeren van de 65-pluswerker is heel moeilijk. Soms krijgen ze een tijdelijk contract of een contact op oproepbasis." Spangenberg weet uit ervaring dat het voor werkgevers de 'gok' waard is. Wit- tings komst bevestigde voor hem dat een goede werknemer niet jong hoeft te zijn. „Integendeel. De ouderen hebben veel er varing en kennis en zijn gemotiveerd." Hij neemt zelfs alleen nog maar ouderen aan. Bijkomend voordeel: voor een AOW-er hoeft hij geen sociale premies af te dragen. En het mes snijdt aan twee kan ten: de 65-plusser ontvangt behalve AOW namelijk ook salaris. Sterker, werken na je 65e levert netto meer op vanwege extra be lastingkorting. Daar staat wel tegenover dat de werknemer daardoor bijvoorbeeld het recht op huursubsidie kan verspelen. „Maar doorwerken heeft ook sociale voor delen", stelt Hans Lockhorst. „De mensen krijgen erkenning voor betaalde arbeid. Ze willen blijven functioneren en zijn nog he lemaal niet toe aan stoppen." Dick de Vries (68) was al een tijd gestopt. Maar de financiën wa ren voor hem „absoluut een mede-reden weer aan het werk te gaan." Tot zes jaar geleden ver kocht hij ooglenzen bij Esillor en ging na een reorganisatie met vervroegd pensioen. „Ik had geen zin meer." Zijn vriend Rob Spangenberg zei vervolgens: 'Weet je wat door Hulya Cigdem foto Rianne den Baivert Rob Spangenberg (77) houdt kantoor in een beschermd dorpsgezicht-pand aan de Lan- gestraat in Huizen. Het ge bouw van zijn bedrijf Compri Relatiegeschenken is oud, net als de vier werknemers (één van 67, twee van 68 en één van 69 jaar). Maar de 65-plussers zijn van grote waarde voor Spangenberg. En kennelijk voor meer bedrijven. Deden in 2005 nog zo'n 53.000 65-plussers betaal de arbeid, het afgelopen jaar was dat aantal al gestegen tot 100.000. Spangenberg vindt die ontwikkeling niet gek. Zo'n achttien jaar geleden probeerde hij het nog met een jonge jongen. „Die dacht dat hij alles beter wist, maar wilde weinig uitvoeren." Zijn echtgenote Hanneke (72) is zelfs nog steeds geïrriteerd als ze in de opslagruimte met rekken vol proefmonsters, over de jon gen vertelt. „De etiketten moesten boven op de dozen, niet aan de voorkant. En de dozen moesten anders gestapeld worden. Mij maakt het niet uit waar de adressering komt, als die er maar op zit. Maar de ma nier waarop die jongen het overbracht, met grote gebaren, was erg bot." Niet veel later kwam Adelheid Witting (69) voor Compri werken. Ze was 52 jaar en een verademing voor de Spangenbergs. Na 27 jaar thuiszitten, wilde ze graag aan de slag. Aanvankelijk wilde ze niets met een computer te maken hebben. „Ik was net gescheiden en mijn echtgenoot was gek op ICT." Daar wilde ze niet aan herin nerd worden. Maar volgens Spangenberg zit ze nu te tikken „als een meid van 22." Aan stoppen denkt de 69-jarige nog niet. Wel is de fulltime baan verleden tijd, ze is twee middagen per week minder gaan wer ken. Maar Witting mag van Spangenberg pas met 'pensioen' als hijzelf met werken stopt. En dat is hij nog lang niet van plan. „Adelheid is mijn rechter- en linkerhand, mijn ogen en geheugen. Zonder haar ben ik verloren. Werkgevers vinden ouderen vaak te duur en vrezen voor hoge kosten. Ze zijn bang dat ze misschien vaker of lan ger ziek zijn en dat ze het tempo niet meer kunnen bijbenen. Belachelijk!" Maar het is de praktijk. Momenteel wordt een arbeidscontract van rechtswege beëin digd als iemand de leeftijd van 65 jaar be reikt. Gepensioneerden die door willen werken, moeten opnieuw een arbeidscon tract afsluiten. „Loondoorbetalingsplicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 92