Onbegrijpelijke douches en onvergetelijke thriller RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE plankgas Marjan Berk v7 PZC Zaterdag 17 november 2007 Binnen enkele maanden overnachtte ik in drie verschillende hotels, allemaal keuri ge, goed geoutilleerde moderne onderko mens, waar ook de badkamer voldeed aan alle eisen die een modern mens aan zijn badgenot kan stellen. Alleen de douches... ze deden niet voor elkaar on der qua ingewikkelde knoppenreeksen, waar ik geen touw aan kon vastknopen. Bovendien werd ik verscheurd door angst dat ik mij zou branden aan een te hete waterstraal. Zodat ik na enige ge- frummel en geklooi aan knoppen en draaischijven besloot mij dan maar te wassen aan de nu door mij op gang gebrachte warm waterstraal uit de hoofdkraan. Aldus stond ik gebukt in de het bad en sopte mijzelf zo goed en zo kwaad als het ging "aan de kraan". Voorwaar, een bijzondere erva ring. Dit alles even terzijde. Vanmorgen werd ik opgeschrikt door het nieuws dat Ira Levin, de schrijver van A Kiss Before Dying, Rosemary's Baby, The Boys from Brazil en The Step- ford Wives, is overleden. Ach...dit is mijn thriller schrijver! Ik las A Kiss Before Dying tijdens de be valling van mijn tweede zoon, een langdurige ge schiedenis, die resulteerde in een welgeschapen jongentje van maar liefst negeneneenhalf pond. Maar de hele bevalling werd buitengewoon drage lijk, ja... zelfs aangenaam gemaakt, dankzij het tus sen de weeën dóór lezen van dat verrukkelijke boek. Een plot om te zoenen, een verdieping in de personages die er toe heeft geleid dat ik mij nu - éénenvijftig jaar later - nog steeds haarscherp de karakters van de vrouwen in dat boek voor de geest kan halen. En daarnaast de man, de kwade geest die zijn uit gekookt geraffineerd plan om moorden te plegen langzaam maar zeker uitvoert, het portret van die vent staat in al zijn perverse slechtheid voorgoed in mijn frontale kwab gebrand! Het allermooist is het eind. Wanneer de moorde naar eindelijk zijn straf zal krijgen en in het nauw gedreven geen andere uitweg ziet dan in de koken de massa van een koperbad te springen, dan be schrijft Levin de doodsangst van de man door te vertellen hoe hij op dat punt van springen piest van angst. Hoe de lezer mag vernemen hoe op het ogenblik waarop hij zijn einde tegemoet gaat sprin gen zijn broek donker wordt van de angstpias... en hoe je als lezer door de manier waarop Levin dit vreselijk ogenblik beschrijft ook nog een raar soort medelijden met de moordenaar gaat voe len.... het is een beeld en een gevoel dat nooit meer uit je herinnering verdwijnt. Daar lag ik op de verloskamer en hield tussen de weeën de moed er in door de huiveringwekkende thriller van de onvergetelijke Ira Levin te lezen. Ook zijn andere titels zijn prachtig. Maar dat ene onontkoombare verhaal, waarin je op meesterlijke wijze als lezer door de schrijver al op de hoogte bent gebracht van de bedoelingen van de moorde naar, terwijl de onschuld van de vrouwen die hij gaat killen je bij wijze van waarschuwing bijna hardop doet roepen: 'Kijk uit! Achter je!'dat is het meesterwerk van Ira Levin. Onovertroffen: 'A kiss before dying'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87