c Sint en Kerstman v3 PZC Zaterdag 17 november 2007 37,1 Percentage huishoudens dat cadeaus koopt voor Kerstmis en voor Sinterklaas. PZC Rolant Quist De Kerstman (of Santa Claus, zoals hij in Engelstalige landen heet) is ontstaan uit onze eigen Sinterklaas. Nederlandse emigranten die zich in New York (toen Nieuw Amsterdam) vestigden, namen afbeeldingen van Sinterklaas mee. Ze droegen ook poppen van hem mee in kerstoptochten. De Engelsen maakten van Sinterklaas Santa Claus. Met de jaarlijkse komst van Sinterklaas, maar met de helft van de winkels al vol met kerstartikelen, komt de strijd tussen de goedheiligman en de kerstman weer naar boven. Waarom de sint eigenlijk zichzelf beconcurreert. In 1809 schreef Washington Irving 'History of New York' waarin hij Santa Claus ontdeed van de bisschoppelijke kledij. Het werd aanvankelijk een ronde, pijprokende zeeman. In het gedicht 'The ight before Christmas' it 1823 kreeg Santa ijn arrenslee en rendieren. Kenmerken van de Kerstman: - Vliegt in een door rendieren getrokken arrenslee door de lucht - Heeft elfjes als helpers - Draagt rode jas, broek en muts met wit bont en zwarte laarzen - Geeft cadeaus - Bezorgt via de schoorsteen - Woont op de Noordpool - Vaste uitdrukking: Hohoho! - Is gek op klokken en belletjes Ook de heilige Nicolaas (bisschop van Myra, een voormalig stadje in Turkije) zou model hebben gestaan voor onze sint. Er is echter geen echt bewijs van zijn bestaan. Hij zou in 325 deelgenomen hebben aan het consilie in Nicea, maar staat niet op de lijst van deelnemers. Nicolaas zou zeer begaan zijn geweest met de armen en met name kinderen. Na zijn dood (6 december 342) werd zijn lichaam overgebracht naar Sicilië in Italië. Toen Filips II van zijn vader Karei V ondermeer de Nederlanden, Spanje en Sicilië erfde, is het misverstand ontstaan dat de Sint uit Spanje komt. Het sinterklaasfeest wordt behalve in Nederland en België ook nog in diverse vormen gevierd in (delen van) Frankrijk, Bulgarije, Italië, Oekraïne, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland. Over de herkomst van Sinterklaas doen veel theorieën de ronde, maar is vrijwel niets zeker. Zijn verschijning zou te maken kunnen hebben met de Germaanse god Wodan die volgens legenden op een achtbenige schimmel door de lucht reed, bijgestaan door twee zwarte raven die hem informatie over de mensen verschaften. Aanvankelijk was Sint Nicolaas een heilige. Zijn sterfdag werd herdacht en het geven van cadeaus kwam daar later bij. Al in 1427 werden op sinterklaasavond (5 decem ber) schoenen gezet in de Nrcolaaskerk in Utrecht. Rijke inwoners legden spullen in de schoenen. De opbrengst was voor de armen. Later is Nicolaas uit de rij met heiligen geschrapt omdat het geven van cadeaus volgens de kerk niet bij de kerstge dachte paste. Kenmerken van Sinterklaas: - Rijdt op een schimmel - Heeft Zwarte Piet als helper - Draagt bisschoppelijke kledij -Geeft (kinderen) cadeau s - Bezorgt via de schoorsteen -Woont in Spanje - Arriveert per boot in Nederla

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83