Sinterklaas leeft, daar moet je gewoon in geloven v2 Zaterdag 17 november 2007 PZC Elk jaar wordt het sprookje weer in omloop gebracht. De Kerstman verdringt Sinterklaas, koppen alle media als de blaadjes gevallen zijn. Is de wens de vader van de gedachte? Wat trend- en beurswatchers ook mogen zeggen, geloof het maar niet. Sint Nicolaas is terug. Met staf, op een schimmel en niet op een rendier. door Jan van Damme Hoe peil je het sinter- klaasgevoel als de goedheiligman nog niet in het land is ge arriveerd? Omdat middenstanders er altijd als de kip pen bij zijn om het eindejaarsge- voel een duwtje te geven, is dat niet zo moeilijk. In de meeste wa renhuizen en supermarkten horen daar stapels chocoladeletters en on fatsoenlijk grote zakken peperno ten bij. Ook als de stoomboot nog moet afmeren. Middelburg was vorig jaar met de aankomst van de Televisiesint op de Punt even het epicentrum van het nationale pakjesgevoel. Dat hadden ze nu wel wéér gewild, daar in de Zeeuwse abdijstad. Maar vandaag is het oog van de natie ge richt op Kampen. Misschien dat de euforie van een jaar geleden in de Zeeuwse stad nog een beetje naijlt. Vele winke liers hebben zich afgelopen weken in elk geval al verschanst achter schappen en vitrines, waar de let ters S en P de boventoon voeren. De Jamin in de Lange Delft in Mid delburg. Meteen bij de ingang staan ze planken hoog, sinten en pieten. Vooral de chocolade ra ceauto's lopen erg goed, zegt be heerster Marian Kasper. Afgelopen dagen werd er al gekocht, maar als vanavond voor de eerste keer de schoen gezet mag worden, gaat het extra hard. In elke snoepwinkel we ten ze dat hulpsinten en -pieten zich pas net voor sluitingstijd reali seren hoe hoog de verwachtingen gespannen zijn. Nee, mevrouw Kasper heeft er nooit aan gedacht om voor het ge mak in één keer ergens in novem ber de kerstballen in de winkel te hangen en het daarbij te laten. „Ach", zegt ze, „ik vind het zó sneu voor al die kinderen als kerst voor rang krijgt. Dat kun je eigenlijk niet maken. Kinderen gaan voor." Ze is van plan er in haar winkel dit jaar meer dan ooit tegenaan te gaan. De Middelburgse Jamin zal vandaag tijdens de intocht echte pietermannen achter de toonbank hebben. De zwarte-pietenpakjes In de tuincentra liggen de kerstattributen al uitgestald. foto Lex de Meester hebben de beheerster en haar man er deze week speciaal voor ge kocht. Niet gehuurd, ze zien het als een investering voor de lange ter mijn. Haar man zal de Wafelpiet zijn, want ze verkopen warme wa fels. En zelf wil ze de zwarte schmink ook wel eens op haar ge zicht voelen. Nog voor de onsterfelijke liedjes uit de speakers in de winkelstraten klinken, en ook ruim voor de beiaardier van de Lange Jan zijn klokken op 5 december heeft afge stemd, zit de stemming er al in. Niet alleen in de Jamin. Maar daar over later meer. Eerst willen we het even heb ben over de nepsinterklaas uit Amerika. Altijd gezet, met blozende wangetjes in een raar kabouterpak. Hij zou de afgelo pen jaren de lage landen wel eens even veroveren. Net als Coca-Cola en de McDonald's dat vóór hem hadden gedaan. Lang zag het er naar uit dat de o zo bejaarde en o zo bedaagde bisschop uit Myra geen partij voor hem was. De Kerst man opereerde immers al wereld wijd, dus was het een kwestie van tijd voor hij dat rare volkje aan de Noordzee aan zijn zegewagen zou hebben gebonden. Nog is het zo, als je deze dagen per ongeluk in een tuincentrum te rechtkomt, dat het lijkt alsof de strijd gestreden is. De hele maand november al hangen in groenwa- renhuizen kerstballen te glimmen en beloven kunstkerstbomen naald- loze feestdagen. GroenRijk, aan de rand van Middelburg in de Mortie- re, is daarvan een voorbeeld. Nelle- ke van Dis heeft er de kerstafdeling onder haar beheer. Takken met lampjes in vazen, en grote lanta rens, die zijn dit jaar erg populair. Ze denkt dat sinterklaas in haar be drijfstak vooral om praktische rede nen wordt overgeslagen. De perio de na 5 december is te krap om de kerstverkopen op peil te houden. Ze zegt: „Het is gewoon zo dat we nu al volop kunstbomen met alles erop en eraan verkopen. En bin nen twee weken komen de echte bomen, dan gaat het nog harder." In het rijk van de kunstbomen heeft de Kerstman het pleit gewon nen. Maar zelfs daar... Ook Nelleke van Dis viert pakjesavond, zegt ze, als ze zich door haar groene, witte, blauwe en paarse takken en sfeer verlichting een weg naar de kassa baant. De Amerikaanse rendierenmenner moet zich dus niet rijk rekenen. Al is zijn jinglebell soms oorverdo vend, vult hij de sokken aan de schoorsteen met de duurste ca deaus en roepen wij in onze onwe tendheid elkaar nog zo hard na dat onze goedheiligman in de kerst ver drinkt, het is niet waar. „Sint leeft", zegt Sita Lampert. Met haar dochter Andrea runt ze een kostuumverhuurbedrijf in de Mid delburgse Gravenstraat. Het rek met de pietenpakken heeft ze net geïnstalleerd. De mantels en mij ters volgen als er een beetje plaats in de winkel is gemaakt. In septem ber kwamen de eerste reserverin gen van de hulpsinterklazen al bin nen. Sommigen huren elk jaar het zelfde pak, omdat de mijter zo lek ker zit of de mantel precies om de schouders past. En wie dacht dat de kleding van Sinterklaas niet aan mode onderhevig is, zit er hele maal naast De echte sint, die van de televisie, is uiteraard trendset ter. Dochter Andrea meent een nieuw glitterrandje op zijn mijter gezien te hebben. Geheid dat de hulpklazen die rand straks ook wil len. Precies zo ging het met de ron de, voorgevormde mijter. Me vrouw Lampert heeft de platte voorganger nog. Die had inderdaad een veel mindere pasvorm, zegt ze. Zwarte Piet is de laatste jaren voor al op zijn hoofd modieuzer gewor den. Vetkuiven, dreadlocks, staart jes, het kan allemaal. Oudere Pie ten vertonen zich zelfs met zwart grijzend haar. Grijs haar, als dat geen teken van vitaliteit is! Zo wordt het in de kos tuumwinkel in elk geval gevoeld. „Mijn drie meiden zijn nu groot", zegt mevrouw Lampert. „We heb ben Sinterklaas wel eens een jaar overgeslagen, maar daar had ik ach teraf altijd spijt van. Pus nu vieren we het weer volop. Met surprises, waar we lekker geheimzinnig over kunnen doen. Dan hebben we echt lol met elkaar." Een paar straten verder, in de Lan ge Viele, is Ton Lagas van Oil Vi negar al even stellig. Als de Sint vandaag op het bordes van het oude stadhuis staat, is zijn winkel in hevige mate in chocoladesferen gedompeld. Lagas is strikt in de leer. Geen kerst voor 5 december, punt uit Ook hij gelooft in de over levingskracht van de goedheilig man. Zijn zoon Tim studeert in Breda en - weet zijn vader - is vast van plan daar met huisgenoten de pakjestraditie in ere te houden. Het is zo ouderwets huiselijk, denkt Sita Lampert. „Lekker thuis, knus bij elkaar. Waarom zou je nog buiten de deur gaan? Je mag toch nergens meer een sigaretje ro ken. Hier lekker wel." Het verspreidingsgebied van Sinterklaas is afgezet tegen dat van zijn Amerikaanse tegenvoeter natuurlijk maar heel beperkt. Alleen in Nederland en Vlaanderen - de Walen zijn al voor de Kerstman gevallen - worden vanavond schoenen gezet. Dat ge voel, wij met z'n allen in de grote wereld, biedt nieuwe brandstof voor de pakjesboot. Sinterklaas leeft, daar moet je in geloven. En wat de Kerstman betreft, we heb ben hier toch hooguit natte sneeuw voor zijn arrenslee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 82