OVSE: dan maar niet naar Rusland Huisarrest Bhutto opgeheven Georgische president Sakaasjvili stuurt zijn regering naar huis berGO Moskou schort wapenpact op Verhagen is 'bezorgd' over situatie Bosnië Treinverkeer Frankrijk komt langzaam weer op gang aantrekkelijk shoppen PZC Zaterdag 17 november 2007 7 Bewaking blijft voor bescherming van oppositieleidster. LAHORE - Het huisarrest van de Pa kistaanse oppositieleidster Benazir Bhutto is opgeheven, heeft de poli tie gisteren gezegd. De maatregel werd getroffen pre cies op de dag dat de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, John Negroponte, Pakistan bezocht. Bhutto's huis geldt niet meer als 'substituut-gevangenis', zei een politiewoordvoerder. Maar de bewaking blijft, voor Bhutto's eigen bescherming. Zij is echter vrij om te gaan en iedereen kan het huis betreden, zei hij. President Musharraf beëdigde gis teren een nieuwe interim-rege ring. Die staat onder leiding van de aan hem trouwe Mohammed- mian Soomro. De oppositie noemt de nieuwe regering irrele vant vanwege de afgekondigde noodtoestand. henk ingrid van der kooij walstraat 197 vlissingen tel.0118-417377 MARSEILLE - Een reiziger op station Saint Charles nots. „De tijd is gekomen voor onderhandelin- in Marseille wacht op de trein. De stakingen in gen." Spoorwegmaatschappij SNCF meldde dat het openbaar vervoer in Frankrijk beginnen te 260 hogesnelheidstreinen reden, minder dan de verlopen. Twee op de drie machinisten bij de gebruikelijke 650 tot 700, maar meer dan de 150 spoorwegen waren gisteren weer aan het werk. van donderdag. De stakingen vormen het eerste Verscheidene bonden besloten de staking dit grote protest van de vakbonden tegen de hervor- weekeinde voort te zetten, één bond van spoor- mingsplannen van president Nicolas Sarkozy, die wegpersoneel - CFDT-Cheminots - riep op tot zes maanden geleden aan de macht kwam. De beëindiging van de acties. „De vaart is uit de be- president wil dat iedereen pas na veertig jaar weging", zei leider Arnaud Morvan CFDT-Chemi- dienstverband in aanmerking komt voor een vol ledig pensioen, in plaats van de huidige regeling, waarbij werknemers in bepaalde sectoren zoals vervoer en energie al na 37,5 dienstjaren recht hebben op een volledig pensioen. Sarkozy heeft gehoor gegeven aan een oproep van de vakbon den voor nieuwe onderhandelingen, maar de mi nister van Arbeid wil pas praten als de stakingen worden afgeblazen. foto Claude Paris/AP pagina 12/13: hyperpresident moet slagen waar an deren faalden MOSKOU - Het Russische hoger- huis heeft ingestemd met opschor ting van het in 1990 gesloten ver drag over conventionele wapens in Europa (CFE). De officiële reden is dat de Navo de nieuwe versie van het pact nog niet heeft geratificeerd, maar aan genomen wordt dat het plan van de VS om een raketschild te plaat sen in Polen en Tsjechië er ook mee te maken heeft. Het verdrag stelt limieten aan conventionele zware wapens in Europa. Geen waarnemers bij verkiezingen vanwege enorme tegenwerking. door onze correspondent Remco Reiding MOSKOU - Neutrale toezichthou ders of partijdige pottenkijkers? Rusland en Europa zijn het al lan ger pertinent oneens over de vraag wat waarnemers van de Organisa tie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) nu zijn. Het conflict is zo hoog opgelopen, dat de organisatie gisteren zijn mis sie voor de parlementsverkiezin gen in Rusland terugtrok. Formulieren, papieren, stempels. Voor de ODIHR, de verkiezings waakhond van de OVSE, was de Invloedrijke bankier Vladimir Gurgenidze mogelijk premier. TBILISI - De Georgische president Michail Saakasjvili heeft gisteren premier Zurab Nogaideli en zijn re gering naar huis gestuurd en de in vloedrijke bankier Vladimir Gurge nidze als nieuwe premier voorge dragen. maat vol. Aan een weg langs einde loze bureaucratische hindernissen maakte de organisatie gisteren zelf een einde. Door 'vertragingen en restricties' - alle waarnemers wa ren nog in afwachting van visa - is de ODIHR 'niet in staat zijn man daat uit te voeren'. Rusland moet het op 2 december dus doen zonder toezicht uit Euro pa. Terwijl zelfs in landen met au toritaire regimes als Wit-Rusland en Azerbeidzjan bij verkiezingen veel waarnemers aanwezig waren. Europa zet grote vraagtekens bij De OVSE blaast de missie voor de verkiezingen in Rusland af. Het Kremlin werkt de OVSE te veel tegen. Er komen dus geen waarnemers bij de stembussen. Het lijkt een populistische zet om stemmen te winnen in de korte tijd die nog rest tot de presidents verkiezingen. Nogaideli's regering heeft volgens veel Georgiërs te wei nig gedaan om de armoede te be strijden en de inflatie binnen de perken te houden. Een onderwijs hervorming die veel banen kostte en een reeks ondoorzichtige priva tiseringen heeft de premier ook veel populariteit gekost. Gurgenid- het democratische gehalte van de verkiezingen in Rusland. De parlementsverkiezingen van 2003 noemde de OVSE al 'vrij, maar niet eerlijk'. Daarbij waren vierhonderd waarnemers aanwe zig. Dit jaar nodigden de Russen nog maar zeventig vertegenwoordi gers van de OVSE uit die 'beperkte tijd' toezicht mochten houden. Moskou wilde bovendien inspraak in de samenstelling van de delega tie. Ook zou zijn geëist dat de mis sie pas dagen na de verkiezingen een oordeel openbaar mocht ma ken, vermoedelijk om te voorko men dat critici de uitspraak zou den aangrijpen om te demonstre ren. Geheel verrassend is de Russische tegenwerking niet. Het Kremlin er- ze is een succesvolle, energieke za kenman die de particuliere Bank van Georgië, waarvan hij bestuurs voorzitter is, een plaats in de ban- kentop-3 bezorgde. Dat hij van bui ten de politiek komt kan onder de huidige politieke omstandigheden alleen maar voor hem spreken. Het ontslag van de regering volgde kort na het opheffen van de nood toestand die Saakasjvili op 7 no vember afkondigde. gert zich al jaren aan de waarne mersmissie van de OVSE, die on professioneel en partijdig zou zijn. Na door de OVSE als frauduleus bestempelde verkiezingen braken massale straatprotesten uit in Geor gië en Oekraïne. Die brachten - tot ergernis van het Kremlin - pro-westerse leiders aan de macht. Moskou meent nu dat de organisa tie bevooroordeeld is. Minister Maxime Verhagen (Bui tenlandse Zaken) wil volgende week in Brussel met zijn collega's van de Europese Unie bespreken of het mogelijk is om toch nog een 'betekenisvolle' waarnemingsmis sie naar de verkiezingen in Rus land te sturen. Het is volgens hem van belang dat er in Rusland vrije en eerlijke verkiezingen zijn. DEN HAAG - Minister Verhagen (Buitenlandse Zaken) is bezorgd over de politieke situatie in Bosnië-Herzegovina. Hij heeft zijn zorgen aan de orde gesteld tijdens een bezoek aan Den Haag van zijn Servische ambtgenoot Vuk Jere- mic, gisteren. In de nationale regering in Saraje vo ontstond onlangs ruzie tussen de Bosnische Serven aan de ene kant en de moslims en Kroaten aan de andere kant. Belgrado steunt de Bosnische Serven die ver regaande autonomie hebben in Re- publika Srpska. De moslims en Kroaten vormen met een federatie de andere helft van het land, met als hoofdstad Sarajevo. Servië is onlangs nog gewaarschuwd zich niet in het conflict te mengen. pagina 10: 'Europese toekomst Bal kan staat op het spel' Ecnange ."v.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7