Krezip trekker op Scheldepop rond Buxteïiudc Universele songs met Schotse kijk Popaanzee met Bluem in Brogum Fries project met Zeeuwse kunst PZC Zaterdag 17 november 2007 39 Zeeuws-Vlaamse band verzorgt derde concert in kader muziekproject. zierikzee - Na Headmode in Goes en Eva Auad in Oostburg gaat het Zeeuwse project Popaanzee van daag verder met een optreden van de Zeeuws-Vlaamse band Bluem in Brogum in Zierikzee. Dat be gint om 21.00 uur. Bij Popaanzee worden vier acts (behalve de ge noemde ook Sense Forward) bijna een jaar lang gevolgd en gecoacht. Als eerste fase treedt deze maand elke zaterdag een van de bands op. Bluem bestaat sinds 2003 en speelt alternatieve poprock. Ze haalden de finale van Hooikoorts, wonnen 2nd Influenz en legden vorig jaar tijdens de Zeeuwse Belofte beslag op de publieksprijs. Zoals steeds deze maand wordt het Popaanzee-concert gecombi neerd met een internationale act. Vanavond is dat de Vlaamse rock band The Van Jets. In de maandagkrant verschijnen de ze maand verslagen van de optre dens van de deelnemende bands. Omroep Zeeland besteedt in de ra dioprogramma's De zesde vaart (vandaag, 9.00-11.00 uur) en De Katse viool (morgen, 11.00-12.00 uur) aandacht aan Popaanzee. Ook Jeckyll Hyde en Nick Simon op festival bij Terneuzen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Krezip is de eerste pu bliekstrekker op het nieuwe mega- popfestival Scheldepop, dat op 12 en 13 juli 2008 wordt gehouden op de Axelse Vlakte bij Terneuzen. De organisatie van het festival maakte gisteren de eerste artiesten bekend, met wie zij mikt op zo'n vijftienduizend bezoekers. Het popevenement is opgezet door Kees Koster, zijn dochter Ma- non en schoonzoon Dimitri Kleij- er. Zij willen op deze manier vie ren dat muziekhuis Sonora in Ter- neuzen, eigendom van Koster, vijf tig jaar bestaat. Het is de bedoeling dat het festival, ondanks die een malige verjaardag, een jaarlijks te rugkerend karakter krijgt. Het tweedaagse festival moet met vijf themapodia een zo breed mogelijk publiek trekken. Naast de Nederlandse rocktopper Krezip treden ook jumpiconen Jec kyll 8c Hyde, cultheld George Ba ker en deejays Wipneus en Pim op het hoofdpodium op. In een tent waar Nederlandstalige hits do mineren, staan in ieder geval de Volendamse tieneridolen Nick 8c Simon op de planken. Voor het dancestage zijn DJ Dano, BuzzFuzz, Gizmo, DJ Marko, Eel- ke Kleijn, DJ Onanon, C-Jay, Jerry, DPI, DJ Fountain, Bart van Wis- Jacqueline Govaert van Krezip, in mei van dit jaar op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. sen en Shameboy geboekt. Ben Lie- brand, Comé Klijn, Silverius, DJ Sven en DJ Sandstorm draaien plaatjes in een tent waar muziek uit de jaren tachtig en negentig centraal staat. Op een vijfde podium is ruimte voor Zeeuws talent. Deejays en bands mogen het tegen elkaar op nemen in De Slag om Zeeland. Een vakjury en het publiek bepa len de winnaars. De meest getalen teerde acts worden uitgenodigd hun kunsten op Scheldepop te ver tonen. Het festival hoopt in de komende weken de komst van nog meer ar tiesten bekend te maken. Tickets foto Lex de Meester (voor één dag 30 euro, combiticket voor twee dagen 55 euro) zijn van af januari te koop. Zeeuwse artiesten die geïnteres- seerd zijn in deelname aan De Slag om Zeeland kunnen zich opgeven via de website van het festival: www.scheldepop.nl. AXEL - Koor Asaf uit Axel geeft van avond een concert dat in het teken staat van componist Dietrich Bux- tehude, die dit jaar 300 jaar gele den overleed. Medewerking verle nen het orkest Ostinato uit Sint Ni klaas, sopraan Lies Vandewege, ba riton Frank Hermans en orga- nist-klavecinist los Vogel. Onder leiding van dirigent Anton de Kort worden vier cantates uitge voerd: lesu meine Freude, Nichts soil uns scheiden von der Liebe Gottes, Kommst du Licht der Heiden en Du Lebensfürst, Herr lesu Christ. Het strijkorkest speelt daarnaast een concerto grosso van Antonio Vival di. Het concert in de Protestantse Kerk in Axel begint om 20.00 uur. BEETSTERZWAAG - De Zeeuwse kunstenaars Maartje Korstanje en Bianca Runge werken samen met Katharina Galland aan een project in Kunsthuis SYB in het Friese Beetsterzwaag. Het project, De Raf finaderij, is vooral bedoeld om te experimenteren. Maartje Korstan je - onlangs nog kandidaat voor de Prix de Rome - was daarvoor ge vraagd en nodigde vervolgens Run- ge en Galland uit. De voortgang is ter plekke te bekij ken maar ook via internet deraffi- naderij.wordpress.comwaar dage lijks nieuwe schetsen en details van de gemaakte werken zijn te zien. Het project wordt volgende week zaterdag afgesloten. Schotse zanger-gitarist Dougie MacLean in Arsenaaltheater. door Marius Roeting VLISSINGEN - Dougie MacLean is een van de meest succesvolle sin- ger-songwriters. De Schotse zan ger-gitarist produceerde in een der tigjarige carrière zo'n twintig al bums, waarop steeds eigen compo sities in een ogenschijnlijk constan te hoge kwaliteit. Songs als Caledo nia en Ready for the storm staan op het repertoire van menig folkar- tiest. Turning away werd de leader voor de film Angel eyes met Jenni fer Lopez en enkele van zijn com posities speelden een cruciale rol in de film The last of the Mohicans. Dit weekeinde treedt MacLean op tijdens het Folkfestival in Vlaardin- gen. Morgenmiddag geeft hij te vens een concert in het Arsenaal theater in Vlissingen. Dougie MacLean begon zijn muzi kale carrière als fiddlespeler in de Schotse groep The Tanahill Weavers, toen hij net de school banken had verlaten. De samen werking duurde niet langer dan een jaar. Behalve een korte flirt met Silly Wizzard, een andere le gendarische Schotse folkgroep, koos hij voor een bestaan als solo artiest. Voor kortere periodes wis selde hij dat solobestaan in voor concerten of opnames met een be geleidingsband. In zijn tienerjaren schreef hij Cale donia, een song over heimwee. Het lied kreeg in de jaren daarna in Schotland haast de status van een nationale hymne. „Het is een deel van de gemeenschappelijke cultuur geworden", zegt hij. „Het is heel gek om het lied overal te ho ren. Het heeft kennelijk iets ma gisch, iets dat mensen beroert. Het is geschreven als een persoonlijke song, maar heeft blijkbaar iets uni verseels." MacLean is trots op Caledonia en is er na dertig jaar nog niet op uit gekeken. Toch staat het niet op het dagelijkse menu. „Het is een van die songs die mensen verwachten dat je speelt. Ik haat het niet, maar wil het ook voor mezelf spannend houden. In de afgelopen dertig jaar heb ik een grote verzameling aan eigen songs geschreven waar uit ik kan putten. Ze zijn niet aan trends onderhevig en nog even ac tueel als toen ik ze componeerde. Het zijn universele liedjes met on derwerpen waar ieder zich in kan herkennen. Bij een optreden laat ik me vooral sturen door mijn stemming op dat moment." Zijn songs kenmerken zich door een vloeiende melodielijn, een me lancholische sfeer en poëtische tek sten. MacLean wordt een roots ba sed songwriter genoemd. „Mijn grootouders waren nog sprekers van het Gaelic", zegt de Schotse bard over zijn roots. „Ik heb de Schotse cultuur dus meegekregen en dat is terug te vinden in mijn composities. Mijn melodieën ken nen een andere muzikale struc tuur dan die van bijvoorbeeld de Amerikaanse singer-songwriters. Ze zijn meer complex en mijn tek sten zijn geschreven met een Schotse visie." Na dertig jaar is er nog geen ver moeidheid, sleet of dwang te ont dekken. „Ik heb in het verleden een aantal goede besluiten geno Dougie MacLean: „Ik heb de Schotse cultuur meegekregen en dat is terug te vinden in mijn composities." men, waardoor ik geheel onafhan kelijk ben van platenmaatschap pijen en managers. Ik moet niet, ik wil en mag. De druk om - com mercieel - te presteren is weg. Ik heb succes en trek me niet veel meer van kritieken aan." SI Dougie MacLean, morgen in Arse- 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69