is kwestie van kiezen N )lieren zijn, loert het gevaar J PZC Zaterdag 17 november 2007 37 des, bijvoorbeeld, blijken een gro te bron van ergernis, want nie mand lijkt te weten hoe die din gen werken. Zeker als het om een tweebaansrotonde gaat. Of wat te denken van het gedrag van jakke rende automobilisten of onbeleef de jongeren? Een zware taak dus, om uit meer dan 180 kruispunten, rotondes, fietspaden, oversteekplaatsen en wegen de tien gevaarlijkste te selec teren. Uiteraard telde het aantal in zendingen per verkeerssituatie i, zwaar mee. Vier punten sprongen k er wat dat betreft uit: de Sta- tionsbrug in Middelburg, de pol derweg tussen Groede en Oost burg, de rotonde op de Schroeweg in Middel burg en de Reuzen- hoeksedijk bij Terneu- zen. Daarnaast is geke ken naar geografische spreiding in Zeeland, aantal ernstige ongeval len en de betrokkenheid van kwetsbare verkeers deelnemers, zoals voetgan gers en fietsers. Soms wordt een weg meerdere ke ren genoemd, maar op verschillen de punten. Op de President Roose- veltlaan in Vlissingen, bijvoor beeld. Eén kruising, die met de Bloemenlaan, is uitgekozen. Ook erg belangrijk voor de selec tie: staan binnenkort concrete ver beteringen op stapel? In dat geval is er weinig reden om alsnog aan de bel te trekken bij de wegbeheer- der. Goed nieuws, want sommige onveilige verkeerssituaties krijgen binnenkort écht een opknapbeurt. Bij de rotonde op de N59, ter hoog te van Bruinisse, gebeurde dat vori ge week al. Op de tweebaansroton de wordt flink gescheurd, beweren meerdere lezers. Rijkswaterstaat maakte de rotonde vorige week veiliger door betonnen afscheidin gen te plaatsen tussen de rijbanen. Daardoor móeten automobilisten wel afremmen. Ook voor de roton de bij de Anthony Fokkerstraat - diverse keren genoemd - staan ver beteringen op stapel. Waar scholie ren nu nog over de drukke roton de rijden, kunnen ze straks ge bruik maken van een fietstunnel. Het werk begint volgend jaar. Verschillende lezers klagen over de Sinoutskerkseweg, in de polder tussen Heinkenszand en Goes. Er is veel sluipverkeer op de weg, waar dagelijks ook veel scholieren fietsen. Maar er zit nu echt schot in de zaak: het waterschap Zeeuw se Eilanden begint volgend jaar met de aanleg van een vrijliggend fietspad. Maar er is zeker nog genoeg werk aan de winkel in het Zeeuwse ver keer. Welke van de geselecteerde verkeerssituaties het snelst verbete ring verdient, bepaalt de lezer. Het woord is weer aan u! Verkeer in Zeeland Dit jaar waren tot nu toe 18 verkeersdoden te betreuren in Zeeland, volgens het ROVZ. In 2006 waren dat er 39 over het hele jaar. Op het Zeeuwse deel van de snelweg A58 vinden jaarlijks ge middeld bijna 200 ongevallen plaats. Bij ongeveer dertig daar van is sprake van doden of zie kenhuisgewonden. Via het Meldpunt Verkeerson veiligheid Zeeland, dat sinds 2003 bestaat, kunnen onveilige verkeerssituaties gemeld wor den. De teller voor 2007 staat op 373 meldingen. ker omdat de basisschool in Reu- zenhoek over een paar jaar naar Terneuzen gaat verhuizen. Dan rij den meer scholieren over de weg. Sluit de weg af voor auto's. Er zijn alternatieve routes mogelijk." Op de N61 in Zeeuws-Vlaande- ren (2) ziet Spapé vooral een ge dragsprobleem van automobilis ten die inhalen en hard rijden. „Dat zou opgelost kunnen worden door landbouwverkeer op bepaal de tijden te laten rijden. Ook snel heidscontroles zouden helpen." Als scholieren op drukke autowe gen rijden liggen gevaarlijke situa ties op de loer. Dat geldt voor de Sloelaan en de Zeldenrustlaan in Terneuzen (3) en de schoolroute tussen Groede en Oostburg (4). „Scholieren scoren hoog in de on gevalstatistieken. Vooral de groep van twaalf tot vijftien jaar is kwets baar. Op de weg tussen Groede en Oostburg moet wat gebeuren. De weg is erg smal en onverlicht. Een deel van het probleem zit in het ge drag van scholieren, die midden op de weg rijden. ]e kunt wachten op een ongeluk. Een fietspad of ge dragscampagne voor scholieren is een oplossing." Spapé is niet helemaal overtuigd van het gevaar op de kruising Pa- tijnweg en Oostmolenweg in Kloetinge (5). „Het kruispunt is goed vormgegeven. Bovendien is 'De stationsbrug in Middelburg blijft onveilig met al die auto's' er voor het langzame verkeer al een fietstunnel. Maar dit soort kruispunten is wel lastig: 80 kilo meter per uur is al gauw te snel." De rotonde in Goes (6): „Een vreemde situatie. Op zich is de ro tonde keurig vormgegeven, maar het is de vraag of het handig is om de bus voorrang te geven. Die bus sen, die met grote snelheid aanko men, maken het onoverzichtelijk." Spapé hekelt het rijgedrag van de automobilisten op de Blooisedijk en de Dijk van Bommenede in Kloetinge aanrijding gebeurt", schrijft Frans nnaf de Oostmolenweg is het over te steken. Dat zit 'm vooral in de Giele uit Kloetinge. „Het zou veel If/jg kilometer per uur zou gelden." Rotonde kruising N289 en Ringbaan West in Goes Paulus Achterberg komt regelmatig 'ogen te kort' op de grootste rotonde van Goes. Je moet de auto's én de stadsbussen in de gaten houden. Ook een Middelburgs echtpaar schrok zich laatst rot, toen het voor het eerst over de tweebaansrotonde reed en er een lijnbus 'met grote snelheid aankwam'. „Dat hadden we nog nooit meegemaakt." 0 Stationsbrug in Middelburg g Ondanks enkele maatregelen na een dodelijk ongeval, vorig jaar, vinden lezers de Stationsbrug in Middelburg nog steeds een gevaarlijke verkeerssi- 1 tuatie. Vooral als voetganger of fietser moet je uitkijken, vindt ook A.Ver- mazen uit Oostkapelle. „Een schietgebedje en heel goed uitkijken is de bood- schap!" Het is een 'Russische roulette', zegt P. de Wispelaere uit Vlissingen. mj Rotonde Schroeweg in Middelburg (bij De Mortiere) Hij is te klein, onoverzichtelijk door de betonning in 't midden, de rijstroken zijn te smal én er zijn te veel afslagen. Volgens lezers is er veel mis met de rotonde op de Schroeweg in Middelburg. En die dubbele rijstroken maken 't f er niet makkelijker op. Marinus Bierens: „Veel verkeer neemt de buitenste rijbaan. Het verkeer op de binnenste baan kan er zo moeilijk tussen." Zonnemaire (7). „Een 30-kilome- terbord en een wegversmalling hel pen niet. Dit is duidelijk een ge dragsprobleem. Het is extra schrij nend dat een deel van de hardrij ders uit het eigen dorp komt." De rommelige situatie op de krui sing van de Bloemenlaan en de President Rooseveltlaan in Vlis singen (8) 'onderstreept de stadse situatie'. „Wil je die drukte voorko men, dan moet je de stad ophef fen." Maar een zebrapad op de Pre sident Rooseveltlaan lijkt geen overbodige luxe. Alhoewel veel geklaagd wordt over de rotonde op de Schroeweg in Middelburg (9), heeft Spapé wel erger meegemaakt. „Een prachtige rotonde", vindt zij. „Misschien zou een campagne 'hoe neem ik een rotonde?' een idee zijn." Kippenvel krijgt Spapé van de si tuatie op de Middelburgse Sta tionsbrug (10). „Met de maatrege len die genomen zijn, is de situatie niet opgelost. De auto's moeten er uit, anders blijft het onveilig. Ze ker in de buurt van een station." Kruising Bloemenlaan en President Rooseveltlaan in Vlissingen Op de kruising in Vlissingen staat het verkeer regelmatig kriskras door elkaar. „Door de grote verkeersdrukte tijdens de spits ontstaan gevaarlijke situaties", zegt buurtbewoner C. Vangheluwe. Nanda Spaeter uit Vlissingen: j „Het is niet overzichtelijk. Er wordt daarnaast hard gereden. Auto's en fietsen I rijden door elkaar. Kinderen en ouderen kunnen niet goed oversteken." ■SR Blooisedijk/Dijk van Bommenede, Zonnemaire 'Een échte racebaan' noemt Willy Verhulst uit Zonnemaire de Blooisedijk en de Dijk van Bommenede in haar woonplaats. „Er is geen trottoir, geen fietsstrook en mensen rijden tachtig kilometer per uur, waar dertig kilometer is toegestaan. Dagelijks moet een groot aantal fietsers - kinderen en volwassenen - oversteken. Deze dorpsstraat is levensgevaarlijk." Zonnemaire

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67