E J Verkeer i Waar scho t DRIE VRAGEN OVER Een mooi moment om elkaar te ontmoeten. 36 Zaterdag 17 november 2007 PZC OPROEP: Kies één van de tien verkeerssituaties De PZC-verkeersactie is nog niet voorbij. Nu uit de eerste 180 inzendin gen de tien gevaarlijkste verkeerssituaties geselecteerd zijn, is het woord weer aan de lezers. U kunt mee bepalen aan welke verkeerssituatie nu écht iets gedaan moet worden! U kunt tot maandag 26 november via de website www.pzc.nl kiezen welke van de tien verkeerssituaties u het gevaarlijkst vindt. U kunt uiteraard ook een bericht (met naam en adres) sturen naar PZC Redactie, Postbus 31, 4460 AA Goes. Het is de bedoeling dat u één van de tien verkeerssituaties uitkiest en één keer uw stem uitbrengt. Op de PZC-website staan meer foto's van de tien verkeerspunten. Ook kunt u met bewegende kaartjes inzoomen op de verkeerssituaties, zodat u de punten beter kunt beoordelen. Als u gestemd heeft, kunt u in de poll op de website ook tussentijds be kijken welke situaties het meest gekozen zijn. De redactie gaat uiteindelijk verder aan de slag met de drie situaties die het meest gekozen worden door de lezers. Het doel is om te proberen samen met de wegbeheerders, een deskundi ge en eventuele andere betrokkenen te zoeken naar een oplossing voor de gevaarlijke verkeerssituaties. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) bestaat twintig jaar. De provincie is veiliger geworden. Maar voor het ROVZ is elk slachtoffer er één te veel. Naam: Martin Huysse Woonplaats: Goes Leeftijd: 45 jaar Functie: Adjunct-secretaris van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) door Jan van Damme Als we naar aantallen verkeersslachtoffers kijken, heeft het ROVZ veel be reikt. Hoewel 2006 een vervelend jaar was lijkt de daling, over meerdere ja ren gezien, door te zetten. „Van de 39 dodelijke verkeersslachtoffers zijn we vorig jaar erg geschrok ken. In 2005 hadden we er 23. Dit jaar lijkt het beter te gaan, nu staan we op 18. Zolang er slachtoffers te betreuren zijn kunnen we als ROVZ nooit tevreden zijn. Maar het is wel zo dat alle in het ROVZ verenigde instanties - van pro vincie en politie, ANWB en Veilig Verkeer Nederland tot waterschap pen - ervoor gezorgd hebben dat het aantal slachtoffers nu op hetzelfde niveau ligt als in 1959. Als je bedenkt hoe weinig auto's er toen op de weg waren... Natuurlijk speelt ook mee dat de voertuigen veel veiliger zijn geworden. Veiligheidsgordels voor en achter, het is van belang, net als de inrichting van 30- en 6o-kilometer zones." Onveiligheid in het verkeer heeft alles met het gedrag van de deelnemers te maken. Het lijkt alsof de lontjes de afgelopen jaren steeds korter zijn gewor den. „Ja, dat constateren wij ook. Je ziet telkens weer berichten opduiken dat mensen met elkaar op de vuist zijn gegaan. Wat men 'zinloos geweld' noemt past helemaal in die lijn. Het kan uitmaken dat mensen zich in een auto redelijk anoniem voelen. Er gebeurt wel iets om agressie tegen te gaan. De politie let scherper op het afstand houden. Wij proberen mee te liften in scholenprojecten, waar criminaliteit en geweld aan bod komen." Hoe denkt het ROVZ de komende jaren het verkeer nog veiliger te maken? „We verwachten veel van de technologische ontwikkeling. Als de auto taken overneemt van de bestuurder, kunnen er allerlei veiligheidsaspec ten worden ingebouwd. Van snelheid tot afstand houden. Het alcohol- slot - dat je moet blazen voor je wegrijdt - wordt in 2008 ingevoerd. Ook drugs in het verkeer zouden we willen aanpakken, maar daar ligt de be wijslast nog moeilijk. Specifiek voor Zeeland gaan we verder met het ver harden van wegbermen, omdat we weten dat een derde van alle ongeval len met zachte bermen te maken heeft. En we gaan ons richten op de autoweg A58, want die blijkt met 175 tot 200 ongevallen per jaar - geluk kig overwegend blikschade - relatief onveilig." 0 Breskens Rijksweg N61, Zeeuws-Vlaanderen „Ik heb verschillende keren met kloppend hart en trillende benen de berm in moeten duiken." Lisette van Dam vindt de rijksweg N61 levensgevaarlijk, vooral vanwege het landbouwverkeer. Er zijn grootse plannen om de N61 aan te passen, maar dat duurt nog tot 2012. „Een rijverbod voor bijzonder en langzaamrijdend verkeer tijdens de spitsuren is het minste wat direct mogelijk is", vindt Kees Nelis uit Breskens. Het verkeer zit veel mensen hoog. En het gevaar ligt overal op de loer, zo blijkt. Meer dan 180 lezers reageerden op de oproep van de PZC om onveilige verkeerssituaties te melden. door Cornelleke Blok Soms is het een kwestie van éven het hart luch ten. „Heel fijn om dit eens kwijt te kunnen", schrijft de één. „Dit moest mij echt van het hart!", laten meerdere mensen in e-mails en brieven we ten. „Ik richt mijn nood kreet tot u, in de hoop toekomstige slachtoffers te voorkomen", is de bijna wanhopige reac tie van een volgende. Bijna alle aangedra gen verkeerssituaties zijn voorzien van een overtuigend ver haal van een ongeruste of hevig ge frustreerde buurtbewoner. Roton- Verkeersdeskundige Ineke Spapé beoordeelt onveilige situaties. door Cornelleke Blok GOES - Hoe gevaarlijk zijn de tien geselecteerde verkeerssituaties nu echt? Deskundige Ineke Spapé uit Breda bekijkt ze met een ervaren en frisse blik. Ze is lector Verkeers kunde en Stedenbouw aan de In ternationale Hogeschool voor Toe risme en Verkeer en mede-eige naar van SOAB, een adviesbureau voor woon- en leefomgeving. „Er is een aantal belangrijke crite ria. Ik kijk naar de maatschappelij ke beroering die een situatie te weegbrengt, het aantal dodelijke ongevallen, de betrokkenheid van kwetsbare groepen als kinderen en ouderen, of het om een druk ver keerspunt gaat en of er gedragspro blemen meespelen." Voor de Reuzenhoeksedijk bij Terneuzen (1) gaan die criteria bijna allemaal op. Spapé: „Ik zie daar echt een groot probleem. Ze- Kruising Patijnweg (N289) en Oostmolenv „Je kunt erop wachten tot er een dodelijke Vleut uit Kloetinge. Voor het autoverkeer v; gevaarlijk om de Patijnweg op te draaien of snelheid van de auto's op de Patijnweg, vine schelen als er een maximumsnelheid van vi Reuzenhoeksedijk, Terneuzen De Reuzenhoeksedijk is berucht in Terneuzen en omstreken. In de afgelopen tijd gebeurden er meerdere ongevallen, soms met dodelijke afloop. Het pro bleem? M. Dieleman: „De dijk wordt gebruikt als sluiproute. Mensen rijden altijd harder dan zestig kilometer per uur. Het is mij al meerdere keren ge beurd dat ik de berm in moest met de fiets, omdat iemand nog even snel moest inhalen." N61: Zaamslag Sloelaan en Zeldenrustlaan, Terneuzen 'Een racebaan, waar enorm gejakkerd wordt', zo omschrijft Mario Balnikker uit Terneuzen de Sloelaan en de Zeldenrustlaan in zijn woonplaats. De onveilige situatie is ontstaan, sinds de weg is veranderd in een voorrangs- weg, schrijft ook een andere lezer. Veel bussen, fietsende schoolkinderen en meerdere zijstraten maken de situatie extra onoverzichtelijk. Groede Scherp- bierseweg Maaidijk tburg ös>S Oostburg •.•'üwv-ÏK; Scherpbierseweg/Maaidijk, Groede - Oostburg „Alle kinderen die van uit Groede naar het Zwincollege in Oostburg fietsen, hebben hiermee te maken en er ontstaan dan ook geregeld levensgevaarlijke situaties", e-mailt Gideon Dreve uit Breskens. De polderweg, waar vaak te hard gereden wordt, is al jaren onder werp van discussie, geven lezers aan. Er is volgens hen maar één goede oplossing: er moet nu eindelijk een fietspad komen. Kom kijken en ideeën opdoen op zaterdag 17 en zondag 18 november 2007. Zaterdag: 09.00 -18.00 uur Zondag: 12.00 -18.00 uur Kaaistraat 9-13 *'Kortgene iel. (0113) 30 24 30 K DE WOON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66