Zeeland Open dag De eerste die een gele veredelt, is binnen recyclen in Kenia Vrom positief over Vlissingen 17 November 10.00 -15.00 uur W PZC Zaterdag 17 november 2007 2 7 foto Lex de Meester In zijn kwekerij tussen Middelburg en Veere bereidt Peter Marinissen zich voor op een druk kerstseizoen. Amarylliskweker uit Zeeland krijgt het druk rond de kerst. door Selma Osman veere - Je geeft ze een bos prei en mensen zijn verrast wat een mooie bloem daar uit komt. Ama rylliskweker Peter Marinissen uit Veere praat nuchter over het 'pro duct' waar hij al tien jaar met hart en ziel aan werkt. Negenhonderd duizend stelen rollen er per sei zoen uit zijn Veerse kas. Zij vin den hun weg naar vazen over de hele wereld. Eén voor één legt vader Wim Ma rinissen vijftien stengels in een langwerpige doos. De kwekerij is een familiebedrijf. „Vroeger werk te ik voor mijn vader en nu werkt mijn vadei voor mij", zegt zoon Peter lachend. Van oktober tot april hebben ze hun handen vol aan de amarylissen in de kas. Het kost weken voordat deze bloem knoppen ontluiken. En dat gaat niet zo maar. Om de bol rust te ge ven wordt de grond gekoeld tot dertien graden. Daarna stookt Ma rinissen de bodemtemperatuur op naar 21 graden. „Je hebt nog zes tot zeven weken nodig tot je bloe men kunt I rijgen." Nu is het r og rustig, vertelt Mari nissen. Over een maand is dat wel anders: „Veertien dagen voor kerst is het hier een gekkenhuis." Dan gaan er niet tien tot vijftien karren per week, maar tien karren per dag de deur uit." „De amaryllis is dé kerstbloem", vervolgt hij. Overigens niet te ver warren met de rode en witte kerst ster, want dat is een plant. Waar om de snijbloem wordt geassoci eerd met kerst, kan de Walcherse teler niet vertellen. „Waarom is de roos de bloem van de liefde gewor den? Ik denk dat het komt omdat de amaryllis van oudsher rode en witte variëteiten kent. En door zijn grote bloem natuurlijk." Achter de bestaande kas in een weiland tussen Middelburg en Veere is Marinissen begonnen met de uitbreiding van zijn bedrijf. „Er komt een derde bij", verduidelijkt hij. De nieuwe kas is een flinke, maar noodzakelijke investering „Hierin kunnen we het klimaat be ter sturen. Dat geeft meer bloe men per vierkante meter, met een zwaardere steel." Ook hoopt de kweker zijn seizoen Autorijschool Caroliene Tel.: 06-28 33 91 55 vlissincen - Het is gelukt: de ge meente Vlissingen heeft haar toe zicht op bouwen en wonen verbe terd. Dat constateren inspecteurs van het ministerie van Vrom na een bezoek aan de Scheldestad. Een inspectie in 2004 viel slecht uit voor de gemeente Vlissingen: die had nog veel werk te verrich ten. Alleen deed ze dat in eerste in stantie niet, wegens personeelsge brek. Nadat Vrom haar op de vin gers tikte, kwam er toch een plan. Dat heeft Vrom nu bekeken. Het ziet er positief uit, laat woordvoer der Jan-Iaap Eijkelboom weten. „Hier kunnen we wel mee instem men. Nu zijn we nog benieuwd naar de concrete resultaten." te kunnen verlengen richting het voorjaar. „We willen meer kleur tjes proberen te verkopen, zoals oranje en cremewit. Geel is er nog niet. Helaas. De eerste die een gele amaryllis veredelt, is binnen." Andere amaryllistelers zijn er vol gens Marinissen niet in Zeeland. „Ie hebt hier hoofdzakelijk groente bedrijven. Voor bloemen zit je te ver van de toeleveringscentra af" Zelf heeft hij meer gevoel bij een sierproduct. Plaatselijke bloemisten en consu menten hebben het pad naar Veere inmiddels gevonden. Het wordt, zo merkt de bloemenkwe- ker, steeds drukker in het zelfbedie ningshoekje in zijn kas aan de Vioskeweg. „Vanaf 1 oktober zie je de eerste kenners weer binnenko- Voor aandacht, begeleiding en een passende opleiding! rijschooljasperse.nl 0118-613387 Breda 's Hertogenbosch Tilburg Maak kennis met al onze opleidingen en Associate degrees. ontdek 't bij avans hogeschool www.auans.nl met een verstandelijke en lichame lijke beperking. In Kenia hoopt zij haar kennis op dit gebied te delen met onderwijsmensen, ouders en betrokkenen bij het project. Jan Willem en Johanneke worden uitgezonden door de Protestantse gemeente De Morgenster in Mid delburg. Ze hebben subsidie gekre gen van Impulsis. Dat is een sa menwerking van drie ontwikke lingsorganisaties, Edukans, Icco en Kerk in Actie. De subsidie alleen is niet genoeg dus het paar is druk op zoek naar sponsors, lohanneke: „Onze familie en vrien den steunen ons enorm. Ook colle ga's die je eigenlijk niet zo vaak spreekt, tonen veel interesse. Mijn neefje van elf bakt nu zelfs appel taarten voor ons project!" Donaties voor Kenia Jan Willem en Johanneke de Hoop willen geld inzamelen voor hun project Less is More. Het echtpaar doet vandaag mee aan een sponsor-strand wandeling van veertig kilome ter. Zij vertrekken om 9.00 uur vanaf strandpaviljoen Breezand in Vrouwenpolder. Zij zoeken sponsors voor deze wandeling. In De Morgenster, Adr. Lauwe- reyszstraat 6 in Middelburg, wordt om 20.00 uur een bene fietconcert gehouden. Daar wordt een collecte gehouden voor het project. Meer info: http://lim-weblog.nl 6 woonwinkels onder 1 dak WÊ jè naast Hotel Arneville ...neem ook een kijkje bij |-| rt 2//»| gT\ J> 4- /J 1 V IA b* i «f RW Uc ErOOI^Sfo WOOrlpiQZU van zeeland! Slechts 500 meter vanaf de Mortiere in Middelburg WOON PLAZA MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57