Recreatiecentrum bij Krabbenkreek m Toename De eerste die een gele veredelt, is binnen van ratten Amarylliskweker uit 1 in zeeland druk rond de kerst. 10% GRATIS KAARTEN! ROLLUIKEN ACTIE L e Info over N57 Tuurlijk... Kerstkaarten bij Verschoore Kuijper is klaar met eerste ronde PZC Zaterdag 17 november 2007 29 Plan voor midgetgolf en bowling in omgeving van het chaletpark. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Een recreatiecen trum met bowlingbanen, een mid- getgolfbaan en wellicht ook een ijs baan. Dat is de droom van Thys en Mariëlle Bruynzeel uit Sint-Anna- land. Ze hopen het centrum over een aantal jaar te realiseren tegen over chaletpark De Krabbenkreek. Het plan is volgens Mariëlle al inge diend bij de gemeente, maar die zou op de rem hebben getrapt. „Er zijn al zoveel ontwikkelingen gaan de", zegt de Stallandse. „Bijvoor beeld de nieuwbouw van de scho len en de herinrichting van het ha vengebied. Pas daarna zijn wij aan de beurt." De gemeente houdt de lippen voorlopig op elkaar over het plan. „Het is bij ons bekend", zegt woordvoerster Angelique de Rijk. „Maar verder doen we er nog geen mededelingen over." Secretaris David Hage van de IJsclub Sint-Annaland zegt dat zijn vereniging er wel oren naar heeft om aan te sluiten bij het recreatie centrum. Dat het zeker nog enkele jaren zal duren voor het zover is, maakt het wel wat minder aantrek kelijk, want de club zit met smart op een nieuwe baan te wachten. De gemeente heeft al toegezegd mee te zoeken naar een eventuele Wi Het echtpaar Bruynzeel uit Sint-Annaland wil in de omge ving van chaletpark De Krabben kreek een bowlingcentrum met een midgetgolfbaan opzetten. locatie in het havengebied. „We zullen er mee moeten leven dat het nog lang gaat duren", zegt Ha- ge. „Niet leuk, maar wel realiteit." Omdat Thys en Mariëlle Bruyn zeel boven het bowlingcentrum ook een jeugdsoos willen begin nen, maar dat dus nog niet kan, bood de gemeente hen aan om het jeugdhonk in De Wellevaete onder hun hoede te nemen. De twee gingen akkoord. Eens in de twee weken, op zaterdagavond, kan de jeugd er terecht. Vóór 21.00 uur de kinderen uit groep zeven en acht en daarna de oudere jeugd. „Er komen gemiddeld zo'n veertig kinderen", zegt Mariëlle. „Dus dat gaat goed. En ik ver wacht dat het er nog wel meer worden." Thys en Mariëlle willen de komen de tijd nog meer voor de jeugd op touw zetten. Een week geleden hielden ze al de eerste editie van het griezelfeest Toaverkot en ver der willen ze de straatspeeldag nieuw leven inblazen. „Want daar is in Sint-Annaland al drie jaar niets aan gedaan", aldus Mariëlle. rw f jt Zeeland krijgt het In zijn kwekerij bereidt Peter Marinissen zich voor op een druk kerstseizoen. foto Lex de Meester Zachte winter is de belangrijkste oorzaak van explosieve groei. door Frank van Cooten SLUIS - Het aantal bruine ratten in Zeeland stijgt explosief. Ook de moeilijk bestrijdbare zwarte rat wordt vaker gesignaleerd. Onge- diertebestrijders maken overuren. I De zachte winter van 2006/2007 is de belangrijkste oorzaak van de stijging. Richard de Koeijer is gediplo meerd ongediertebestrijder van de gemeente Terneuzen. Normaal krijgt hij drie tot zes meldingen in de week. Nu zijn dat er wekelijks twintig. Hulst schakelt bij meldin gen een ongediertebestrijder in. Ri chard Lader is gecertificeerd plaag- dierbestrijder. „Door de zachte winter is inderdaad sprake van een enorme toename. Op het land is genoeg te eten." In tegenstelling tot mensen in de gemeenten Terneuzen en Hulst moeten de bewoners van het bui tengebied van de gemeente Sluis hun boontjes zelf doppen. Deze ge meente lost het rattenprobleem al leen binnen de bebouwde kom op. Agrarische handelsonderne ming Vermue in IJzendijke kan de bestrijdingsmiddelen niet meer aanslepen. „Ik ben al door mijn grote voorraad heen." Een van de afnemers van rattengif is Nellie Moerman. Zij woont in buurtschap Stroopuit bij Water landkerkje en heeft last van een ware rattenplaag. „Zo erg is het nog nooit geweest. Van die grote bruine en ook wel eens een zwar te. Ik ben al met mijn vierde bus met gif bezig. Ze zitten ook al in de schuur. De gemeente doet er niets aan." Leo IJzerman, hoofd ge meentewerken van de gemeente Sluis, bevestigt dat. De bruine rat rukt niet alleen op in Zeeuws-Vlaand eren. Ook woordvoerders van Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Borsele melden een forse toename van de bruine rat. door Selma Osman VEERE - Je geeft ze een bos prei en mensen zijn verrast wat een mooie bloem daar uit komt. Ama rylliskweker Peter Marinissen uit Veere praat nuchter over het 'pro duct' waar hij al tien jaar met hart en ziel aan werkt. Negenhonderd duizend stelen rollen er per sei zoen uit zijn Veerse kas. Zij vin den hun weg naar vazen over de hele wereld. Eén voor één legt vader Wim Ma rinissen vijftien stengels in een langwerpige doos. De kwekerij is een familiebedrijf „Vroeger werk te ik voor mijn vader en nu werkt mijn vader voor mij", zegt zoon Peter lachend. Van oktober tot april hebben ze hun handen vol aan de amarylissen in de kas. Het kost weken voordat deze bloem knoppen ontluiken. En dat gaat niet zo maar. Om de bol rust te ge ven wordt de grond gekoeld tot dertien graden. Daarna stookt Ma rinissen de bodemtemperatuur op naar 21 graden. „Je hebt nog zes tot zeven weken nodig tot je bloe men kunt krijgen." Nu is het nog rustig, vertelt Mari nissen. Over een maand is dat wel anders: „Veertien dagen voor kerst is het hier een gekkenhuis." Dan gaan er niet tien tot vijftien karren per week, maar tien karren per dag de deur uit." „De amaryllis is dé kerstbloem", vervolgt hij. Overigens niet te ver warren met de rode en witte kerst door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Alle Vlissingse frac ties hebben inmiddels een eerste, verkennend gesprek gehad met in formateur Els Kuijper. „Ik ga nu hard nadenken", zegt ze. Kuijper zet alle wensen en aan dachtspunten van de fracties voor een nieuw college op een rij en be sluit daarna of een tweede ge spreksronde, nodig is en wie daar voor moet worden uitgenodigd. Wel is haar werk is op verzoek van ster, want dat is een plant. Waar om de snijbloem wordt geassoci eerd met kerst, kan de Walcherse teler niet vertellen. „Waarom is de roos de bloem van de liefde gewor den? Ik denk dat het komt omdat de amaryllis van oudsher rode en witte variëteiten kent. En door zijn grote bloem natuurlijk." Achter de kas in een weiland tus sen Middelburg en Veere is Mari nissen begonnen met uitbreiding van zijn bedrijf „Er komt een der de bij", verduidelijkt hij. De nieu we kas is een flinke, maar noodza kelijke investering „Hierin kunnen de PvdA-fractie stilgelegd tot na de uitvaart van raadslid Beppie Bruin- ooge. De laatste fractie die bij Kuij per aan tafel schoof was de WD. „Het was een goed gesprek", zegt fractievoorzitter Marianne Rein- ders. „Heel informatief We heb ben haar gezegd wat wij belangrijk vinden. Dat zijn eigenlijk de alge meenheden zoals een sterk colle ge. We hebben ook gesproken over de grote projecten Schelde- kwartier en Kenniswerf MIDDELBURG - Wie nieuwsgierig is naar de nieuwe N57 kan tijdens de werkzaamheden terecht in een in focentrum. Dat komt aan de Kle- verskerkseweg in Middelburg. we het klimaat beter sturen. Dat geeft meer bloemen per vierkante meter, met een zwaardere steel." Ook hoopt de kweker zijn seizoen te kunnen verlengen richting het 'Vroeger werkte ik voor mijn vader en nu werkt mijn vader voor mij' voorjaar. „We willen meer kleur tjes proberen te verkopen, zoals oranje en cremewit. Geel is er nog niet. Helaas. De eerste die een gele amaryllis veredelt, is binnen." An dere amaryllistelers zijn er volgens Marinissen niet in Zeeland. „Je hebt hier hoofdzakelijk groente bedrijven. Voor bloemen zit je te ver van de toeleveringscentra af" Zelf heeft hij meer gevoel bij een sierproduct. Plaatselijke bloemisten en consu menten hebben het padje naar Veere inmiddels gevonden. Het wordt, zo merkt de bloemenkwe- ker, steeds drukker in het zelfbedie ningshoekje in zijn kas aan de Vioskeweg. „Vanaf 1 oktober zie je de eersten weer binnenkomen." Vóór 1 december bestellen 10% KORTING OP DE ROLLUIKEN* KOM LANGS IN ONZE SHOWROOM OF MAAK VRIJBLIJVEND EEN AFSPRAAK MET ÉÉN VAN ONZE ADVISEURS 10 JAAR AMBIANCE Ambiance Zonwering Teba Nationaal Livingstoneweg 8 4462 GL Goes tel.: 0113-22 22 31 goes@ambiance-zonwering.nl www.ambiance-zonwering.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51