Binnenland Moslimmotie PW toch in stemming Vrijspraak voogd Savanna Yab Yum moet deuren sluiten 'Justitie is te star bij dwalingen' Conflict over ontslagrecht verlamt kabinet Negentig jaar als twee druppels water 4 I Zaterdag 17 november 2007 PZC Vergeefse poging Kamer om discriminerende motie te blokkeren. den haag - Grote commotie deze week in de Tweede Kamer. De nog aanwezige Kamerleden werden donderdagavond laat ineens wak ker toen Sietse Fritsma van de Par tij voor de Vrijheid aan het woord kwam. Fritsma wilde per motie een verbod op de immigratie van moslims naar Nederland afdwin gen. Toen hij vervolgens uitlegde dat een christen uit Turkije wel welkom is, maar een moslim niet, kwamen de overige Kamerleden in het geweer. Discriminatie, luid de het oordeel, de motie moest van tafel nog voordat er over ge stemd kon worden. Een motie, een verzoek aan de re gering om iets te doen of na te la ten, kan pas in stemming komen als vier andere Kamerleden het in dienen ervan hebben gesteund. Kamervoorzitter Gerdi Verbeet zag voor de motie van Fritsma vijf handen omhooggaan en liet haar toe. Maar tijdens het debatje dat er op volgde, trok SP-Kamerlid Jan de Wit zijn steun terug, vanwege het discriminerende karakter. An dere Kamerleden ontkenden zelfs hun hand te hebben opgestoken. Partij voor de Vrijheid wil per mo- tie een verbod op de immigratie van moslims. Hoewel de Kamer probeerde de motie te blokke ren, komt die toch in stemming. Een dag later buitte Wilders, die zich met zijn partij op uiterst rechts bevindt, de situatie uit door in een persbericht te roepen dat er nu toch echt een cordon sanitaire om zijn partij is gelegd. „Ondemo cratisch en een belediging voor de PW-kiezer", liet Wilders weten. De overige Kamerleden zijn 'ban ge, laffe mensen die de stem van het volk negeren', aldus de partij leider. „Wat een onzin", reageert Groen- Links-Kamerlid Naima Azough, die bij het debat aanwezig was. „De PW heeft het volste recht om te zeggen wat ze vindt. Dat recht gaat dankzij hun parlementaire on schendbaarheid zelfs verder dan buiten het parlement. Maar ik heb ook het parlementaire recht om een motie niet te ondersteunen." Net als Azough vonden vrijwel al le fracties dat Fritsma discrimi neert met zijn oproep om mos lims niet toe te laten tot Neder land. „Een hele groep wordt zo weggezet", zegt PvdA-Kamerlid Hans Spekman. Kamervoorzitter Verbeet zag zich genoodzaakt om gisteren tekst en uitleg te geven. Was de motie nu wel of niet ingediend? Verbeet had vijf handen gezien, zei ze, maar ze weet niet meer van welke Kamerle den. „Stel dat ik me vergist had en alleen de PW de motie had onder steund, dan hadden de overige Ka merleden meteen bezwaar moe ten maken. Dat deden ze niet. De motie komt over tien dagen ge woon in stemming." PETER amsterdam - Seksclub Yab Yum moet zijn deuren sluiten. Dat heeft de gemeente Amsterdam be sloten op basis van een verklaring van het landelijke Bureau Bibob. Dat stelt 'dat een ernstig gevaar be staat dat de vergunningen gebruikt zullen worden voor strafbare za ken'. De gemeente heeft de aangevraag de verlenging van de exploitatie vergunning geweigerd en de drank- en horecavergunning inge trokken. Met de wet-Bibob pro beert Amsterdam de georgani seerde criminaliteit aan te pakken. Het Bureau Bibob licht bedrijven door op integriteit, bedrijfsvoe ring, herkomst van de financiën en zakelijke samenwerkingen. Yab Yum kreeg een negatief advies. Bureau Bibob zet vooral vraagte kens bij de overname van Yab Yum in 1999, toen oprichter Theo WIJBOSCH - De eeneiige tweeling Mien en Tien Kanters wordt binnenkort negentig jaar. Mien en Tien werden op 20 november 1917 geboren in Boer- donk als jongste telgen van een gezin van vijftien. Alle oudere broers en zussen zijn al dood. „Wij zijn als laatste gekomen en we gaan ook het laat ste weg", peinst Mien. foto Clemens Ie Blanc Heuft na 24 jaar zijn zaak verkocht aan Hennie Vittali. Heuft verkocht Yab Yum naar verluidt voor enkele miljoenen euro's, een schijntje ver geleken met de werkelijke waarde. Na de overname bestond de clien tèle naar verluidt voornamelijk nog uit criminelen. Maar in de tijd van Heuft wist de onderwereld Yab Yum ook al te vinden. Maffia baas Klaas Bruinsma hield er zo wat kantoor. den haag - Het kabinet dreigt ver lamd te raken doordat er geen uit zicht is op een oplossing voor het conflict rond het ontslagrecht. Di verse gevoelige dossiers blijven lig gen zolang hierover geen akkoord is bereikt. Dat bevestigen bronnen rond het kabinet. Premier Balkenende sluit niet uit dat een compromis over de versoe peling van het ontslagrecht uit blijft. „Er zijn geen garanties." Of het conflict tot een kabinetscrisis kan leiden, wil hij gisteren niet zeggen. Balkenende slaagde er de afgelo pen weken tijdens topoverleg op het Catshuis tot twee maal toe niet in om een doorbraak te force- OM-baas: strafzaken moeten makkelijker opnieuw kunnen. amsterdam - De bestaande proce dures voor herziening van strafza ken voldoen niet, vindt Harm Brouwer. Brouwer is voorzitter van het College van procureurs-ge neraal, de leiding van het Open baar Ministerie (OM). Het strafrecht is momenteel niet goed genoeg uitgerust om op mo gelijke justitiële dwalingen te reage ren, zei Brouwer vrijdag. „De deur voor herziening zou verder op een kier gezet moeten worden." Het OM heeft na de commotie in de Schiedammer Parkmoord maatre gelen genomen om dwalingen van justitie te voorkomen. De Commis sie Evaluatie Afgesloten Strafzaken (CEAS) is ingesteld om te bezien of zaken waarin mogelijk sprake is van een dwaling, in aanmerking komen voor een nieuwe behande- ling. Vorige maand stelde de CEAS dat de zaak-Lucia de B. wat haar be treft opnieuw onderzocht kan wor den. De topman van het OM vindt de beperking dat een straf zaak alleen heropend kan worden als er feiten boven tafel komen waarover de rechters zich eerder nog niet konden buigen, te star. „Ik zie niet goed hoe het in de hui dige sameleving nog te verdedigen is, dat het oordeel achteraf van een deskundige of een achteraf ver moede verkeerde beoordeling, nooit de reden zou mogen zijn om een vonnis in een ernstige zaak opnieuw te bekijken." Het is" wek aaooi wot-ie maaicTj AAAftfa. U< MIS DE. Rechtbank heeft wel kritiek op werkwijze van hulpverleenster. den haag - De Haagse rechtbank heeft de gezinsvoogd van Savanna een flinke tik op haar vingers gege ven. De jeugdzorgmedewerkster uit Castricum is weliswaar vrijge sproken, maar heeft wel degelijk steken laten vallen. Het is volgens de rechtbank echter niet te bewij zen dat de gezinsvoogd verant woordelijk is voor wat de Alphen- se peuter door haar moeder, stief vader en de neef van de familie is aangedaan. Het Openbaar Ministerie, dat de vrouw vervolgde voor zwaar licha melijk letsel door schuld, had een voorwaardelijke taakstraf van 150 uur geëist. Rechter De Boer was gistermiddag nauwelijks uitgespro ken, of het applaus op de publieke tribune barstte los. De gezins voogd en haar echtgenoot vielen elkaar snikkend in de armen. In mei 2004, nadat Savanna een zusje had gekregen, waarschuwden ver schillende hulpverleners de gezins voogd dat het niet goed ging in het gezin. Met een spoeduithuis- plaatsing op zak toog de jeugdbe- schermer naar Alphen. Uiteinde lijk besloot ze Savanna gewoon bij haar moeder te laten. Een paar maanden later vond de driejarige peuter uitgemergeld de dood. De rechtbank verwijt de gezins voogd dat zij meer vertrouwde op haar eigen oordeel dan dat zij naar waarschuwingen van andere hulp verleners luisterde. Ook heeft zij volgens de rechtbank zich te veel laten leiden door de moeder van Savanna. Terwijl ze had kunnen weten dat ze niet De Haagse rechtbank heeft de ge- zinsvoogd van Savanna vrijge sproken. De rechter uitte wel kri tiek op de handelswijze van de hulpverleenster. moest vertrouwen op deze zwaar psychisch gestoorde vrouw, die ze zelf al eens op leugens had be trapt. „Ik begrijp de kritiek van de recht bank", reageerde interim-bestuur der Cock Fuchs van het Haarlemse bureau waar de gezinsvoogd werkt. „Maar die is vooral de orga nisatie aan te rekenen. We kunnen en mogen onze collega niets ver wijten. Ze werkte 27 uur in de week en had in die tijd 23 kinde ren onder haar hoede. Ze moest wel haar eigen koers varen." Ondanks de vrijspraak ziet het OM het vonnis toch als een steun in de rug. Hoofdofficier C. Nooy: „Toen wij besloten om de gezins voogd te vervolgen, kwam er een stroom van kritiek los. Maar de rechtbank heeft vandaag wel dui delijk gemaakt dat er stevige ver wijten zijn te maken aan het adres van de gezinsvoogd. Zij was de re gisseuse in het gezin. Ze had wel degelijk anders kunnen handelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4