Open dag 'Het lijkt hier wel een museum' geduld hebben Problemen bij Arduin opgelost 17 November 10.00 -15.00 uur B pzc Zaterdag 17 november 2007 2 7 Autorijschool Caroliene Tel.: 06-28 33 91 55 Breda 's Hertogenbosch Tilburg Maak kennis met al onze opleidingen en Associate degrees. ontdek 't bij avans hogeschool Autorijles vanaf 33,- p.u. Veel spullen uit het gemeentearchief gaan naar De Meestoof. door Rob Paardekam tholen - Altijd gedacht dat er op het eiland Tholen maar één mu seum was? Fout. In het gemeen tearchief in Sint-Maartensdijk zijn zoveel historische attributen te vin den dat het gemakkelijk voor mu seum door kan gaan. Archivaris Fred van den Kieboom sloeg bijna steil achterover toen hij er een jaar geleden binnenstapte. Tientallen ingelijste foto's, stenen kogels, opgegraven potten, blusem- mers en vaandels van verschillen de fanfares. Het is slechts een klei ne greep uit de collectie. Allemaal dingen die in de loop der jaren door bewoners zijn afgegeven bij het archief „Op zich hebben veel van die spullen echt wel histori sche waarde", zegt Van den Kie boom. „Ze horen alleen niet in een gemeentearchief thuis." Maar laat dat archief nou net aan de vooravond van een grote ver huizing staan. Een mooie gelegen heid om de bezem eens door de collectie te halen. Simpel gezegd, zal alles wat geen papier is straks niet meer in het archiefdepot van het nieuwe gemeentehuis terecht komen. Het meeste gaat op ter mijn naar streekmuseum De Mees toof in Sint-Annaland. „Daar is het beter op zijn plaats", meent de archivaris. Bij het museum hopen ze de voormalige brandweerkazer ne in de toekomst te kunnen ge bruiken als depot. De gemeente onderzoekt of dat mogelijk is. Blijft er overigens nog genoeg over dat wel in het nieuwe archief te rechtkomt. Elfhonderd strekkende meter aan papier wordt over enke le weken overgebracht naar Tho- len-stad. Een flinke klus. Niet gek dat ze bij de gemeente hebben be sloten het archief de hele maand december te sluiten. „Veel mensen weten dat al", heeft Van den Kie boom gemerkt. „Want we zien nu een kleine opleving in het aantal bezoekers. Mensen die nog snel even komen voor we sluiten." In het nieuwe archief kan straks wel 2800 meter aan historische pa perassen worden opgesteld. Eigen lijk is alles er beter dan in het hui dige depot. Neem de temperatuur en de luchtvochtigheid. Die kun nen veel beter worden geregeld, en dat is belangrijk voor de houd baarheid van de stukken. Veel do cumenten worden overigens be straald en gereinigd voor ze het nieuwe archief ingaan. Verder is de leesruimte ruimer van opzet. En de locatie, natuurlijk. Die is fan tastisch, vindt de archivaris. Nu zit het archief een beetje verstopt in het gemeentehuis, maar straks hui zen de medewerkers pal achter de balie. „Bezoekers kunnen ons zien zitten en zo bij ons binnenlopen. We worden een soort geschiede niswinkeltje." Dat het wellicht wat drukker wordt, vindt Van den Kie boom prima. „Voor de mensen be waren we het tenslotte allemaal." Archivaris Fred van den Kieboom is aan het inpakken. foto's Leo Adriaanse Een kast vol spullen, die eigenlijk niet in het gemeentearchief thuishoren. Rust is weergekeerd rond pand aan de Langeville in Yerseke. yerseke - De problemen bij het pand van gehandicaptenstichting Arduin aan de Langeville in Yerse ke zijn opgelost. Dat zegt de Rei- merswaalse burgemeester J. Huis man naar aanleiding van een ge sprek dat hij donderdagavond had met Arduin-directeur P. van den Beemt. Omwonenden hadden al diverse keren melding gemaakt van overlast die bewoners van het Arduinpand zouden veroorzaken. Volgens Huisman is de rust weer gekeerd nadat Arduin 'maatrege len' heeft genomen tegen enkele bewoners. Hij wilde niet ingaan op wat die inhouden. In het pand wonen licht verstandelijk gehandi capten met gedragsproblemen. Slechts 500 meter vanaf de Mortiere in Middelburg WOON PLAZA MIDDELBURG school en kinderopvang. De door Borsele geboden en geaccepteerde oplossing bestaat uit de aanleg van zeventien extra parkeerplaatsen aan het Klimopplein voor De Zwa- ke - bij de supermarkt - en aan de achterzijde van De Zwake aan de 'Sportverenigingen en bibliotheek kunnen terug na zomervakantie 2009' Egelantierstraat. Een nieuwe planning is gemaakt. De eerste tekenen dat er iets rond De Zwake gebeurt, zullen binnen een paar weken zichtbaar zijn. Het voorbereidend werk aan de weg, riolering, kabels en leidingen be gint dan. Aannemersbedrijf Fraan- je kan vervolgens de tweede week van 2008 aan de slag. Voor het pro ject staat een bouwtijd van twin tig maanden. De omgeving van De Zwake zal een metamorfose ondergaan. Aan drie zijden van het complex komt bebouwing, onder meer met 33 se niorenappartementen en 18 ver pleeghuisplaatsen. Van de 33 appar tementen zijn er 25 in de verhuur en 8 in de verkoop. Opdrachtgever is woningstichting R en B Wonen. Het Zwake-project is het sluitstuk van het masterplan 's-Gravenpol- der in het kader waarvan eerder de tennis en scouting nieuwbouw kregen, de brede school is verre zen en in het dorp woningen zijn gebouwd. ...neem óók een kijkje bij van zeeland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49