Zeeland Jeugd baldadig in 's-Gravenpolder Bioscooploos tijdperk bijna ten einde BEVELANDEN-TKOLEN 31 Discobus moet terug in Borsele Stam (2) Festival Scheldepop strikt Krezip als publiekstrekker Zaterdag 17 november 2007 Derde verdieping Westerschelde levert natuurwinst op Tip? :.nl Overlast gaat verder dan kwaj ongensstreken. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Het is weer hommeles in 's-Gravenpolder. In het dorp doen enkele groepjes jon geren vervelende dingen die veel verder gaan dan gewone kwajon gensstreken. Met hulp van politie en jongerenwerk gaat de gemeente Borsele proberen de problemen onder controle te krijgen. Ook de ouders zullen daarbij worden be trokken. De indruk bestaat dat zij de greep op hun kinderen verlo ren hebben en dat er onvoldoende sociale controle is. Anderhalf jaar geleden liep het in 's-Gravenpolder ook uit de hand. Jongeren zorgden voor overlast bij sporthal De Zwake, maakten veel lawaai en gooiden daar bierflessen op straat kapot. De politie kwam eraan te pas. In eerste instantie hielp dat niet veel. Er kan niet con stant politie in 's-Gravenpolder zijn. Toch is de overlast de kop in gedrukt, nadat Borsels burgemees ter J. Gelok een samenscholingsver bod instelde. De politie kon toen gerichter optreden. Dat was april 2006. Generaties jon geren volgen elkaar snel op, is de laatste tijd in 's-Gravenpolder ge bleken, want er zijn weer groepjes tieners vervelend aan het doen. In de Borselse gemeenteraad is daar over afgelopen week gesproken tij dens overleg met de politie. Drie groepjes van minimaal tien jonge ren van vijftien, zestien jaar zetten de boel op stelten, ook op doorde- PVV In 's-Gravenpolder zijn groepjes vijftien-, zestienjarigen erg verve lend bezig. Sociale controle lijkt verdwenen. Gemeente en politie gaan samen actie ondernemen. weekse dagen. „En ze doen niet zo maar vervelend", zeiden verschil lende raadsleden, „maar ze klieren echt." Tuinen zijn vernield. Een 45 kilometer-autootje is pal voor de deur van de eigenaar gezet. En als klap op de vuurpijl: uit een volière in een woonzorgcentrum zijn de kanariepietjes losgelaten. Het ergste is nog, vinden Borselse politici, dat mensen aarzelen aan gifte te doen. Uit schaamte en uit vrees voor publiciteit. Ouders zou den ook niet op het gedrag aange sproken willen worden. 'De nor male sociale controle werkt niet meer', was een conclusie. De politie heeft al eens getrainde bikers - agenten op snelle fietsen - in 's-Gravenpolder ingezet. Gelok: „Dat gaf wel een schrikeffect." Al leen politieoptreden is onvoldoen de, vindt hij. De jongeren moeten ook direct op hun gedrag worden aangesproken, al dan met hun ou ders erbij. Dat het in 's-Gravenpol der opnieuw misloopt, is opmerke lijk. Er is sinds vorig jaar weer een jeugdsoos, nog wel in een gloed nieuw gebouw. En dit jaar is er een jongerenontmoetingsplek ge komen. Gelok: „Het gaat om ande re, jongere groepjes die nu voor de problemen zorgen." foto Willem Mieras Harry Duivenvoorden (links) en Henry Bernard in één van de - nu nog kale - bioscoopzalen van Merral Goes. Merral Goes opent deuren nieuw theater op 6 december. door Luc Oggel GOES - Ruim negen jaar na de slui ting van het Grand Theater heeft Goes weer - bijna - een eigen bio scoop. Merral, naast de Zeelandhal len, opent de deuren op 6 decem ber. 'Een groot cadeau op Sint's verjaar dag voor heel Noord- en Zuid-Be veland', aldus het persbericht van Harry Duivenvoorden, één van de drie eigenaren en 'geldschieter'. Dat klinkt alsof het zo was be doeld, maar eigenlijk had de bio scoop al lang en breed moeten draaien. Onder meer onduidelijk heid tussen aannemer en ontwik kelaar zorgde voor behoorlijke ver traging. Duivenvoorden, ooit één van de oprichters van Videoland, wil er niet meer te lang bij stil staan. „We gaan nu bijna open, dat is het belangrijkste." De man achter het Merral-concept is René van Steen. Hij heeft op dit moment zeven bioscopen in Ne derland, waaronder ook één in Ter- neuzen. Ze zijn vernoemd naar zijn dochter, Merral. Duivenvoor den en Van Steen zijn al lang be vriend. Henry Bernard is de derde 'kapitein' van Merral Goes, hij neemt straks met name het hore- ca-gedeelte voor zijn rekening. In de bioscoop komen namelijk ook een Italiaans restaurant en een grand café, waar tevens danslessen gegeven zullen worden. Binnen in het complex is het moei lijk voor te stellen dat er over een kleine drie weken al films draaien. De verschillende ruimtes zijn nog helemaal leeg en kaal. „Het interi eur wordt er pas in de eerste week van december ingezet", zegt Dui venvoorden. Merral Goes krijgt vier zalen, met elk 160 stoelen. Dat is weliswaar 'Er waren best een paar benauwde momenten, maar het wordt wel wat' minder dan gebruikelijk, maar door de opstelling van vier rijen met steeds vier zetels is er wel meer privacy en kunnen bezoe kers tijdens de film worden voor zien van een hapje en een drank je; het Merral-concept. En nee, dat is niet storend, verzekert Duiven voorden. „De medewerkers zijn zo 's-HEERENHOEK - In Borsele moet weer een discobus komen. Voorzit ter Björn Boonman van de jonge- renraad Borsele is zich daarvoor sterk aan het maken. Zijn doel: jon geren veilig vervoer kunnen bie den vóór en na het stappen. Veilig is het nu niet, volgens Boon man. Hij spreekt uit ervaring, met name over zaterdagen in 's-Hee- renhoek, het uitgaansdorp van Borsele. „Veel taxi's zijn er niet. En als je mee kunt, dan rijden sommi ge taxichauffeurs 's nachts zo hard. Ik heb zelf wel eens meegemaakt dat er ééntje 150 kilometer per uur reed. Om maar weer zo snel moge lijk een nieuw taxiritje te kunnen maken." Boonman hoorde van meer jonge ren dat ze een discobus willen. „In Zeeuws-Vlaanderen rijdt er één en hier in Borsele is er tot 2001 één ge weest, heb ik begrepen." Het idee is nog vers. De jongerenraad heeft op de eigen website inmiddels een peiling gezet. De meesten vinden het 'super cool' tot 'best goed'. In de jongerenraad wordt 29 novem ber beslist of de actie echt wordt doorgezet. Overleg met horeca-on- dernemers en gemeente volgt pas daarna. Een discobusritje zou een paar euro moeten gaan kosten. danig getraind dat je er niets van merkt." Elke zaal wordt voorzien van een bar en een ingenieus luchtbehandelingssysteem. „Daar mee wordt voorkomen dat er een snacklucht in de zaal hangt." Het is de bedoeling dat er straks zes tot acht films per dag te zien zijn. Behalve grote kaskrakers zul len er jaarlijks ook 10 a 14 filmhuis- films worden vertoond en in de zo mer Duitse rolprenten. Vanwege de opening krijgt Merral Goes maar liefst twee première- films, volgens Duivenvoorde uit zonderlijk in Nederland. Eén er van is de animatiefilm Bee Movie, de andere titel is nog niet bekend. Duivenvoorde heeft er zin in. „Er zijn best wat benauwde momen ten geweest, maar nu het bijna klaar is denk ik: ja, dit wordt wel wat." ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl In dit hoekje ging het vorige week over de plotse afwezigheid van Joshua, vanwege zijn uiter lijk beter bekend als de Jaap Stam van 't Vuufde van vv Ter- neuzense Boys. Jaap moest een keer verstek laten gaan, maar ge let op het besluit van zijn profes sionele evenbeeld om zijn car rière te beëindigen, werd zijn ab sentie humoristisch verklaard: ook 'onze Jaap' zou zijn gestopt. Op de dag dat Jaap deze kolom men sierde, bereikte ons een droe vig bericht: Jaap heeft een kruis band gescheurd en besloten zijn voetbalschoenen nooit meer aan te trekken. Daarom nu een cor rectie op vorige week: Jaap Stam is écht gestopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47