Natuur winst door verdieping Schelde tube Jeugdzorg garandeert veiligheid Zeeuwse kinderen niet meer Ook IJsland aan de mosselkweek Afdeling zeden in Hey-Acker Actie ambulance warm! pzc Zaterdag 17 november 2007 3 1 Oppervlakte platen en ondiep water groter via slimme baggerstort. door Rinus Antonisse middelburg - Uitvoering van de derde verdieping in de Wester- schelde levert natuurwinst op. De 7,7 miljoen kubieke meter zand en slib die vrijkomt, wordt langs de randen van de platen in de rivier gestort. De oppervlakte van on diep water en platen neemt daar door licht toe. Juist deze leefgebieden hebben een grote natuurwaarde, vooral voor vogels. De bedoeling is verder van de jaarlijks vrijkomende 11,6 miljoen kubieke meter baggerspe cie 20 procent langs de platen te deponeren (de rest in neven- en hoofdgeulen). Daardoor loopt de natuur per saldo geen schade op bij deze verdieping. Projectleider Harm Verbeek van Rijkswaterstaat Zeeland deelde dit gisteren mee in de Statencommis sie Ruimte, Ecologie en Water. Hij lichtte het pas verschenen milieu effect-onderzoek toe. Tijdelijk gaat het om een natuurwinst van ruim 100 hectare. Daarvan spoelt een deel weer weg. De permanente plus ligt tussen 50 en 100 hectare, aldus Verbeek. De projectleider zei dat proeven met het slim storten van bagger (Plaat van Walsoorden) succesvol waren. Onderzocht wordt nog wel ke andere platen in aanmerking ko men voor baggerstort. Verbeek noemde onder meer de Rug van Baarland en de Hooge Platen. Na de verdieping blijft het waarde volle meergeulenstelsel in de Wes- terschelde intact. Invloed op de waterstanden is er nauwelijks (wel veroorzaakt de zeespiegelrijzing verhoging). Door de verdieping (zodat schepen met een diepgang tot 13,1 meter altijd de Antwerpse haven kunnen bereiken) neemt het aantal vaarbewegingen toe. De veiligheid voor de mensen op land blijft behouden. Als er een Wester- schelde Container Terminal komt, (dus meer schepen) kunnen bij Terneuzen problemen ontstaan. Op Vlaams grondgebied stijgt de luchtvervuiling; in Zeeland is dat niet zo, stelde Verbeek. In het Antwerpse havengebied is trouwens al sprake van overschrij ding van de normen. Hij verwacht te dat het verdiepen in de tweede helft 2008 daadwerkelijk kan be ginnen, tenzij bezwaren roet in het eten gooien. Procedure verdieping Het milieueffectrapport en het ontwerp-tracébesluit lig gen ter inzage; reageren kan tot 28 december. Informatieavonden in Vlissin- gen (27 november, Arsenaal theater) en Terneuzen (29ste, gemeentehuis), om 19.00 uur. Jeugdzorg neemt dagelijks risico's door te weinig geld en mensen. door Claudia Sondervan middelburg - Bureau Jeugdzorg (BJZ) kan de veiligheid van kinde ren niet meer garanderen. Zonder extra geld en mensen kan B]Z niet opletten of kinderen die jeugdzorg nodig hebben veilig zijn tot ze bij zorgaanbieder AZZ aan de beurt zijn. BJZ kan nu slechts het hoog nodige doen, bekende directeur F. van den Brüle vrijdag bij de pro vinciale commissie Welzijn. Hij vroeg de provinciale bestuurders verstandige keuzes te maken over de financiering van de jeugdzorg. „Er zijn kritische grenzen bereikt en misschien wel overschreden. We nemen dagelijks risico's die we niet moeten willen nemen. Daarvoor draag ik de eindverant woordelijkheid. Daarvoor draagt u de politieke verantwoordelijk heid", hield hij de commissieleden voor op de dag dat de voogd van de vermoorde peuter Savanna werd vrijgesproken. Veel kinderen hebben bij BJZ geen vaste casemanager. „We weten dan niet, of te laat, of een zaak die aan vankelijk als weinig risicovol werd ingeschat, zich ontwikkelt tot een zaak met hoog risico. We meten dit wel steekproefsgewijs, maar daarmee bieden we geen veilig heidsgaranties aan kinderen." Als BJZ zou werken op de manier die twee jaar geleden is afgespro ken met Provinciale Staten, dan zouden er ruim 25 voltijds mede werkers als casemanager moeten zijn. BJZ heeft er twintig kunnen vrijmaken, stelde Van den Brüle. Anderhalve man meer dan in 2006, toen er 1150 kinderzaken te beheren waren. Nu zijn dat er 1537, illustreerde hij. Een op elke vijf kinderen die psychologische of psychiatrische hulp nodig hebben, krijgt veel te weinig zorguren om dat er met de provincie een lager maximum is afgesproken. Het gaat om tachtig kinderen, antwoordde de directeur op vragen. Er moet structureel geld bij de jeugdzorg, maar de voortekenen voor een nieuw financieringssys teem bij het rijk doen het ergste vrezen, stelde Van den Brüle. BJZ wil jaarlijks een half miljoen meer. Voor dit jaar is BJZ gered met we derom een eenmalige extra uitke ring uit Den Haag. AZZ wil dit jaar een miljoen euro van de pro vincie om meer jeugdzorg in gezin nen zelf te kunnen geven in ruil voor behandelplaatsen voor kinde ren in instellingen. Tot 2010 wil AZZ in totaal vijf miljoen aan Zeeuws geld om te kunnen om schakelen naar een nieuwe werk wijze. rw Jeugdzorg in Zeeland kan de vei- ligheid van kinderen niet meer garanderen omdat er een tekort aan geld en personeel is, zegt di recteur F. van den Brüle. Nieuwkomers steken voelhoorns uit op congres in Vlissingen. door Harmen van der Werf vlissingen - Twee dagen heeft hij op de internationale schelpdiercon ferentie in CineCity in Vlissingen doorgebracht, de IJslander Jem Pali Baldvinsson. Hij heeft er zijn voel hoorns uitgestoken. Om te beproe ven of er in Nederland interesse is voor mosselkweek in IJsland. Die staat nog slechts in de kinderschoe nen, maar, promoot Baldvinsson, „in IJsland is zoveel meer ruimte voor mosselkweek dan in Neder land." Van alles had organisator Jaap Hol- stein in Vlissingen verwacht, maar Inlanders, nee. „Drie waren er. Zij waren zo enthousiast. 'We komen volgende keer met z'n tienen', zei er één." De komst van Hslanders -vas zeker verrassend, maar eigen lijk ook weer niet. Zij hebben door dat Nederland, met voorop Yerse- ke, nog altijd het centrum van de West-Europese schelpdierwereld is. Willen ze met hun mosselen voet aan de grond krijgen, dan is het logisch dat zij proberen daar handelsbronnen aan te boren. Baldvinsson zag zijn idee beves tigd in een lezing van de Frans man Nicolas Ranninger over de po sitie van Nederland in Europa. 'In IJsland is zoveel meer ruimte voor mosselkweek dan in Nederland' „Yerseke is de draaischijf in de schelpdierhandel", haalde de IJs lander als hoofdconclusie uit dit verhaal. Baldvinsson werkt voor Breid Mussels dat sinds 2003 de kweek van mosselen aan lijnen beproeft. Hoe geschikt IJslandse wateren ook voor mosselkweek mogen zijn, veel is er nooit aan gedaan. Zeevisserij is 'het' in IJsland. Wat mosselkweek nu wel interessant maakt, is - Baldvinsson zegt het eerlijk - 'de prijs'. Wat ook mee speelt is dat in Canada de geschik- ste locaties voor mosselkweek be zet zijn. Canadezen komen naar IJsland. Zij nemen kennis en han delskanalen mee. Canadezen leve ren al aan Prins en Dingemanse. Baldvinsson ziet daar mogelijkhe den, omdat IJsland minder vliegu ren van Europa ligt dan Canada en minder importheffing moet beta len in de Europese Unie. Of dat voldoende is? Een handelaar aan wezig in Vlissingen reageerde voor zichtig. „Als IJsland van april tot juni kan leveren, als hier geen aan voer is, dan kan het interessant zijn. Maar dan zullen we ze als IJs landse mosselen in de markt zet ten en niet als Zeeuwse." breda - De Bredase jeugdgevange nis Den Hey-Acker krijgt een af zonderlijke behandelafdeling voor jonge zedendelinquenten. Daar kunnen ook Zeeuwen terecht. Op dit moment is de instelling bezig plaats te maken voor 24 jongeren tot 21 jaar. De afdeling wordt in Ne derland de tweede in zijn soort na die van Harreveld in Gelderland, waar plek is voor ongeveer vijftig zedendelinquenten. Directeur E. Bouwsma van Den Hey-Acker bevestigt dat de komst van de nieuwe bewoners ten koste gaat van 36 opvangplaatsen voor de zogenaamde 'kortverblijvers'. Aan de komst van de zedengeval- len is een lange voorbereidingstijd voorafgegaan. „Je kunt dit niet van de ene op de andere dag regelen." middelburg - Ambulanceteams van Walcheren en de Bevelanden voeren vandaag actie om nog meer steunbetuigingen te krijgen dan de huidige negenduizend. Ze protesteren tegen de overgang naar een particuliere CAO met ver lies van pensioenrechten. Er staan ambulances bij de aankomst van sint op de Markt in Middelburg. In Goes staan er van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur op de Markt en bij 'de Bult' (Gasthuisstraat/Oostwal). ioth crocs" JUST ARRIVED alice Jón Pali Baldvinsson op de internationale schelpdierconferentie in Vlissingen. foto Lex de Meester segeersstraat 66/68, middelburg grote kade 40/42, goes segeersstraat 66/68, middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43