Forse toename van ratten in Zeeland 7Aalati ri 'De eerste die een gele veredelt, is binnen' Bioscoopje pikken kan weer Informateur hoort alle Vlissingse fracties 10% GRATIS KAARTEN! ROLLUIKEN ACTIE mmm Tuurlijk... Kerstkaarten bij Verschoore 0.24 Sluis bezorgd om koopzondag «mi id 8 b 8*8 S PZC Zaterdag 17 november 2007 29 Vóór 1 december bestellen T^': Al vanaf incl. enveloppen Ambiance Zonwering Teba Nationaal Livingstoneweg 8 4462 GL Goes tel.: 0113-22 22 31 goes@ambiance-zonwering.nl www.ambiance-zonwering.nl 10% KORTING OP DE ROLLUIKEN* nog nooit geweest. Van die grote bruine en ook wel eens een zwar te. Ik ben al met mijn vierde bus met gif bezig. Ze zitten ook al in de schuur. De gemeente doet er niets aan." Dat wordt bevestigd door Leo IJ zerman, hoofd gemeentewerken van de gemeente Sluis. „Ik kan me best voorstellen dat die mensen zich een beetje tweederangsburger voelen. Ik weet niet hoe het zo is gekomen. Dat was voor mijn tijd." Reden voor raadsleden van Ge meentebelangen vragen te stellen aan het gemeentebestuur. Zij wil len dat bij bestrijding van onge dierte inwoners van het buitenge bied dezelfde rechten krijgen als de dorpsbewoners. Woordvoerders van Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Borsele melden ook een forse toe name van de bruine rat. Amarylliskweker uit Zeeland krijgt het druk rond de kerst. door Selma Osman veere - |e geeft ze een bos prei en mensen zijn verrast wat een mooie bloem daar uit komt. De enige Zeeuwse amarylliskweker, Peter Marinissen uit Veere, praat nuchter over het 'product' waar hij al tien jaar met hart en ziel aan werkt. Negenhonderdduizend ste len rollen er per seizoen uit zijn Veerse kas. Zij vinden hun weg naar vazen over de hele wereld. De kwekerij is een familiebedrijf. „Vroeger werkte ik voor mijn va der en nu werkt mijn vader voor mij", zegt Peter lachend. Van okto ber tot april hebben ze hun han den vol aan de amarylissen in de kas. Nu is het even rustig, vertelt Marinissen. Over een maand is dat weer anders: „Veertien dagen voor kerst is het hier een gekkenhuis." Dan gaan er niet tien tot vijftien karren per week, maar tien karren per dag de deur uit." „De amaryllis is dé kerstbloem", vervolgt hij. Overigens niet te ver warren met de rode en witte kerst ster, want dat is een plant. Waar om de snijbloem wordt geassoci eerd met kerst, kan de Walcherse teler niet vertellen. „Waarom is de roos de bloem van de liefde gewor den? Ik denk dat het komt omdat de amaryllis van oudsher rode en witte variëteiten kent. En door zijn grote bloem natuurlijk." Achter de bestaande kas in een weiland tussen Middelburg en Veere is Marinissen begonnen met de uitbreiding van zijn bedrijf „Er komt een derde bij", verduidelijkt hij. De nieuwe kas is een flinke, maar noodzakelijke investering „Hierin kunnen we het klimaat be ter sturen. Dat geeft meer bloe men per vierkante meter, met een zwaardere steel." Ook hoopt de kweker zijn seizoen te kunnen ver lengen richting het voorjaar. „We willen meer kleurtjes proberen te verkopen, zoals oranje en crème wit. Geel is er nog niet. Helaas. De eerste die een gele amaryllis vere delt, is binnen." Merral Goes opent deuren nieuw theater op 6 december. goes - Ruim negen jaar na de slui ting van het Grand Theater heeft Goes weer - bijna - een eigen bio scoop. Merral, naast de Zeelandhal len, opent de deuren op 6 decem ber. 'Een groot cadeau op Sints ver jaardag voor heel Noord- en Zuid-Beveland', aldus het persbe richt van Harry Duivenvoorden, één van de drie eigenaren en geld schieter. Eigenlijk had de bioscoop al lang en breed moeten draaien. Onder meer onduidelijkheid tus sen aannemer en ontwikkelaar zorgde voor behoorlijke vertra ging. Duivenvoorden, ooit één van de oprichters van Videoland, wil er niet meer te lang bij stilstaan. „We gaan nu bijna open, dat is het belangrijkste." De man achter het Merral-concept is René van Steen. Hij heeft op dit moment zeven bioscopen in Nederland, waaron der ook één in Terneuzen. Duiven voorden en Van Steen zijn al lang bevriend. Henry Bernard is de der de 'kapitein' van Merral Goes, hij neemt straks het horeca-gedeelte voor zijn rekening. Merral Goes krijgt vier zalen, met elk 160 stoelen. Het is de bedoe ling dat er zes tot acht films per dag te zien zijn. Behalve grote kas krakers zullen er jaarlijks ook to a 14 filmhuisfilms worden vertoond Zachte winter wordt als belangrijkste oorzaak beschouwd. door Frank van Cooten sluis - Het aantal bruine ratten in Zeeland stijgt explosief Ook de moeilijk bestrijdbare zwarte rat wordt vaker gesignaleerd. Onge- diertebestrijders maken overuren. De zachte winter van 2006/2007 wordt als belangrijkste oorzaak van de stijging beschouwd. Richard de Koeijer is gediplo meerd ongediertebestrijder van de gemeente Terneuzen. Normaal krijgt hij drie tot zes meldingen in de week. Nu zijn dat er wekelijks twintig. Hulst schaktelt bij meldin gen een ongediertebestrijder in. Ri chard Lader is gecertificeerd plaag- dierbestrijder. „Door de zachte winter is inderdaad sprake van een enorme toename. Op het land is genoeg te eten." In tegenstelling tot Terneuzen en Hulst moeten de bewoners van het buitengebied van de gemeente Sluis hun boontjes zelf doppen. Deze gemeente lost het rattenpro- bleem alleen binnen de bebouwde kom op. Agrarische handelsonder neming Vermue in Ilzendijke kan de bestrijdingsmiddelen niet aan slepen. „Ik ben al door mijn grote voorraad heen." Een van de afnemers van rattengif is Nellie Moerman. Zij woont in de buurtschap Stroopuit bij Water landkerkje en heeft last van een ware rattenplaag. „Zo erg is het 1^ Ongediertebestrijders maken overuren in Zeeuws-Vlaanderen. Ook Waterschap Zeeuwse Eilan den signaleert een forse toena me van het aantal ratten. door Miriam van den Broek vlissingen - Alle Vlissingse frac ties hebben een eerste, verken nend gesprek gehad met informa teur Els Kuijper. „Ik ga nu hard na denken", zegt ze. Kuijper zal de wensen en aan dachtspunten van de fracties voor een nieuw college op een rij zet ten en besluit daarna of een twee de gespreksronde nodig is en wie daarvoor wordt uitgenodigd. Wel is haar werk is op verzoek van de PvdA-fractie momenteel stilgelegd tot na de uitvaart van raadslid Bep- pie Bruinooge. De WD bezocht Kuijper als laat ste. „Het was een goed gesprek", zegt fractievoorzitter Marianne Reinders. „We hebben haar ge zegd wat wij belangrijk vinden. Dat zijn eigenlijk de algemeenhe den zoals een sterk college." Mark Weug van de Lokale Partij Vlissingen heeft er op aangedron gen dat het nieuwe college moet bestaan uit zwaargewichten. Ik heb gezegd dat wat ons betreft, vooral de informatievoorziening van het college naar de raad verbe terd moet worden en dat Vlissin gen snel uit die negatieve spiraal moet komen. Ik kreeg van Kuijper weinig reactie terug. Ze stelde zich neutraal op. Ik heb wel vertrou wen in haar. Als je al op voorhand met wantrouwen begint, kom je nooit ergens. scharendijke - Het was dubbel feest gisteravond voor sportvereniging voor mensen met én zonder handicap d'Antilopen. De vereniging vierde het twintigjarig be staan en kon tijdens de viering het honderdste lid ver welkomen in de persoon van mevrouw J. van der Wer- ve-Folmer uit Zierikzee. Ze werd tijdens de feestavond in De Putmeet met een bloemetje bedankt voor haar aanmelding. foto Dirk-Jan Gjeltema SLUIS - Middenstanders in Sluis zijn bezorgd om de plannen van minister Van der Hoeven om de koopzondag in niet-toeristische plaatsen af te schaffen. Middenstanders roepen wethou der Maria le Roy op ervoor te zor gen dat in de kern Sluis het koop- toerisme op zondag mogelijk blijft. Zij vrezen dat de inzet van de ge meente om op heel het grondge bied openstelling na te streven, ge volgen kan hebben voor de kern. Le Roy was duidelijk: „We zullen onder geen beding toestaan dat de zondagopenstelling op de helling gaat. We zetten alle middelen in om die te handhaven." KOM LANGS IN ONZE SHOWROOM OF MAAK VRIJBLIJVEND EEN AFSPRAAK MET ÉÉN VAN ONZE ADVISEURS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41