Zeeland flinke hoofdpijn geven Alles moet wea! Ouverture is gezonde nieuwbouw Beter blussen in kering Opsporing mm** I E R X O co _J v ww w Wij gaan verbouwen maar eerst moet onze winkel leeg. LU O Nu al grote kortingen tot 50 /O- Profiteer mee en kom snel langs! ï«8 Duwboot vast in Terneuzen pzc Zaterdag 17 november 2007 3 24 uur per dag schone lucht Niet goed ventileren kan leiden tot gezondheidsklachten. Voor een optimaal klimaat in de woning adviseert het ministerie van VROM 24 uur per dag te ventileren. Dat kan op de volgende manieren. badkamer/toilet ventilatieroosters open I problemen ventilatieroosters reinigen vocht, schimmelplekken slaapkamer problemen vocht, vuile lucht, huisstofmijt raam open na douchen Topenfc ventilatieroosters open ventilatieroosters reinigen extra ventileren als er gerookt wordt of een huisdier aanwezig is vuile lucht, huisstofmijt, huisdieren keuken problemen vocht, kookluchten i raam open I na koken afzuigkap nog kwartier aan laten staan I w filters op tijd schoonmaken 5 of vervangen - '&£r 5 overige ruimtes problemen vocht, stof, schimmel ventilatiekanalen open laten ventilatieroosters open houden t en regelmatig reinigen BI PZC I Donja Odijk bron ANP. KRT, VROM Ventileren geeft lucht Vooral nieuwe huizen moeten ademen, omdat er zeker in het begin schadelijke gassen als Radon uit bouwmaterialen kun nen vrijkomen. Ventileren is meer dan af en toe eens een raampje openzet ten. Door een open raam wordt de lucht in de betreffen de ruimte wel ververst, maar dat effect is na pakweg een half uur alweer tenietgedaan. Ventileren houdt in, dat er 24 uur per dag frisse lucht binnen komt. Verversen kan via ventila tieroosters. Bij balansventilatie moeten de filters regelmatig worden schoongemaakt. Bewoners van de Ouverture in Goes voelen zich gezond. door Jan van Damme Nieuwbouw niet goed ge ventileerd? De huizen in de Goese wijk Ouverture zijn enkele maanden, hooguit en kele jaren oud. Een rondje door de wijk levert louter positieve gelui den op. De nieuwe balansventila tiesystemen werken prima, als je de roosters maar in de gaten houdt, wordt er gezegd. Natuurlijk, als het mis was, zou den de bewoners graag klagen. Maar helaas voor het ministerie, zeggen ze, de woningen zijn com fortabel en geven een gezond ge voel. De Ouverture is dus bepaald geen bevestiging van de onderzoe ken die uitwijzen dat 30 tot 50 pro cent van de nieuwbouwwoningen onvoldoende goed geventileerd is. Het binnenklimaat laat dan te wen sen over en dat kan weer tot ge zondheidsklachten leiden, van hoofdpijn tot astma. De Ouverture-bewoners voelen zich juist gezond in hun nieuwe woning. Behaaglijk door goede iso latie. En in huis is het ook welda dig stil, omdat geluid van buiten geweerd wordt. Punt is wel dat niet één bewoner na oplevering van zijn of haar huis nog een controlerende instantie heeft gezien, die het binnenmilieu heeft gemeten. Geen bericht is in het geval van de meeste nieuw- bouwbewoners dus goed bericht. Het betekent dat er pas actie wordt ondernomen, als iemand daadwerkelijk klachten krijgt. Minister Vogelaar is niet van plan te wachten. Op basis van onder zoek door TNO kondigde ze giste ren aan, dat ze 'binnen enkele we ken' plannen presenteert. COMMENTAAR Desoxyribonucleïne zuur, kortweg dna, is geduldig. Dat blijkt maar weer eens uit de aanhouding van een 52-jarige Middelburger als verdachte van verkrachtingen in '89 en '90. De forensische dna-techniek is de nieuwe lange arm van de politie. Daaraan ontkom je niet zo gemakkelijk. En op voorwaarde dat er altijd zeer zorgvuldig wordt gekeken naar de relatie tussen het gevonden biologisch celmateriaal en het strafbare feit, is hij ook betrouwbaar. Die toetsing is tegenwoordig wel in orde. Het Zeeuwse politiekorps ziet in deze aanhouding terecht een reden om alle onopgeloste zedenzaken te heropenen. Bij dat nieuwe onderzoek is haast geboden. Want sinds de aanhouding van de Middelburger verjaarde al één van de zaken door drukte bij het Nederlands Forensisch Instituut. Dat mag eigenlijk niet voorkomen. Zeker omdat de verjaringstermijn kort is vergeleken met de trauma's van de slachtoffers en hun relaties. Het CDA-Kamerlid Maarten Haverkamp komt maandag met een voorstel om eenvoudig sporenonderzoek ook door particuliere bedrijven te laten doen. Dit plan heeft echter alleen kans als de rechtsgeldigheid van het bewijs voldoende is geborgd. Er is nog een andere reden om alles op alles te zetten. Elke onopgeloste verkrachtingszaak versterkt het gevoel van onveiligheid. In de kleine Zeeuwse samenleving waar als het ware iedereen iedereen kent, is dat effect extra hevig. Daarom moet snel duidelijk worden of hier een hele serie gevaarlijke mannen rondloopt, of dat de verkrachtingen in deze provincie zijn toe te schrijven aan de misdadige afwijking van een enkeling. Zo'n uitkomst verandert niets aan de ernst van deze kwestie, maar geeft haar wel de juiste sociale proporties. Onze openingstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 uur tot 17.30 uur en zaterdag van 9.30 uur tot 17.00 uur. DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl door Ben Jansen neeltje jans - Rijkswaterstaat gaat automatische brandblusinstallaties aanleggen in de Oosterscheldeke- ring. Dat verkleint de kans dat de schuiven van de pijlerdam bij brand niet dicht kunnen. Een in opdracht van Rijkswater staat uitgevoerde faalkansanalyse geeft te zien dat brand in de syste men voor de beweging van de schuiven weinig zal voorkomen. Die systemen staan in containers in de zogenaamde verkeerskoker, de holle ruimte onder de weg over de stormvloedkering. De gevolgen kunnen evenwel ern stig zijn. Doet zo'n brand zich voor op een moment dat de ke ring dicht moet, dan blijft een deel van de schuiven open staan. Bij brand nadat de pijlerdam is geslo ten, kunnen de schuiven niet meer omhoog. De onderzoekers schatten dat eens in de 555 keer dat de kering dicht moet brand kan optreden. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland staat de veiligheid bij hoge stormvloeden niet op het spel. „Zelfs als de helft van de schuiven niet zou kunnen worden neergelaten, bereiken we op de Oosterschelde een veilig peil." Dat Rijkswaterstaat toch automati sche brandblusinstallaties gaat aan leggen, heeft te maken met het streven de betrouwbaarheid van de Oosterscheldekering voortdu rend te verbeteren. De woordvoer der: „Daarom laten we zo'n faal kansanalyse uitvoeren." De blusin stallatie moet eind 2008 klaar zijn. terneuzen - De duwboot Barzabel heeft gisteravond het scheepvaart verkeer via de oostsluis in Terneu zen volledig lam gelegd. De met twee bakken maïs geladen duwbakcombinatie was te breed. Daardoor kwam het schip bij het invaren vanaf de Westerschelde klem te zitten tussen de sluisdeu ren. Het ongeluk deed zich voor rond kwart voor zes uur. Twee andere duwboten en drie sleepboten wer den ingezet om de Barzabel terug de Westerschelde op te duwen. Dat lukte pas rond half elf, na diverse vergeefse pogingen. Woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat kon gister avond nog geen indicatie geven van de schade aan de sluisdeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3