Stuivend zand Juridisch gevecht om verkoop manege Lisiduna duurt voort Toerist kent Vroongronden niet Veel animo voor metamorfose-avond Zorg en welzijn discussiepunten 2 6 Zaterdag 17 november 2007 PZC S Eigenaar, kopers en projectontwikkelaar al drie jaar in de clinch. door Ton van den Nouweland SCHUDDEBEURS - Een eigenaar die wil verkopen en meerdere kandi daat-kopers. Maar de gang naar de notaris kan voorlopig niet worden gemaakt. Zo liggen de zaken erbij als het gaat om manege Lisiduna aan de Hogeweg in Burgh-Haam- stede. De zaak steekt complex in elkaar. Vorige week deed de nieuwe pach ter L. Croonenborgh zijn verhaal in de PZC. Hij zegt de manege te willen kopen, maar daarbij te wor den dwarsgezeten door Delta Pro- jekt Partners (DPP) in Zierikzee. Die zou het eerste recht van koop hebben en niet reageren op verzoe ken daarvan af te zien. Croonen borgh volgde S. Blom op als pach ter. De laatste zou failliet zijn. „Grote nonsens", reageert Blom op dit verhaal. „Ten eerste ben ik niet failliet. Er zijn meerdere po gingen gedaan om mij failliet te la ten verklaren, maar daar is de rech ter nooit ingetrapt. Wel is het zo dat ik een huurschuld had bij G. Buizer, de eigenaar van de mane ge. Die schuld is door een veiling ingelost." Maar het meest ergert Blom zich nog aan de lezing van Croonen borgh. „Dat is een totaal verkeerde voorstelling van zaken." Volgens De veiling die in mei 2006 werd gehouden naar aanleiding van de huur schuld van Blom. foto Marijke Eoikertsma Blom is niet Croonenborgh, maar hij slachtoffer van een truc die DPP uithaalde. „Ik wil de manege kopen en ik heb ook het eerste recht daartoe. Sterker nog. Ik heb een koopcontract. Probleem' is al leen dat Buizer niet kan leveren. En waarom kan hij dat niet? Om dat er kwalitatieve verplichtingen aan de koop verbonden zijn. Daar gaat al drie jaar de juridische strijd over." Die kwalitatieve verplichtin gen houden onder meer in dat de manege ook na verkoop manege moet blijven. Ze zijn opgenomen in de koopakte toen DPP één van de twee Lisiduna-percelen kocht van Buizer. Door opname van de ze verplichtingen kon DPP appar tementen bouwen op grond die in het bestemmingsplan als manege staat geregistreerd. Blom: „Op pa pier heet de eigenaar van het ap partementencomplex daarom ook jockeyclub." Blom wist wel dat DPP het perceel had gekocht, maar van de voorwaarden droeg hij geen kennis. „Daar kwam ik pas achter toen ik met mijn financier bij de notaris zat." Wat volgde was een reeks van be slagleggingen, schadeclaims en rechtszaken. Momenteel zit de zaak muurvast. Buizer wil verko pen, Blom en Croonenborgh wil len kopen, maar zolang voor het totale complex beperkingen gel den, kan niemand zaken doen. RENESSE - Boswachterij Wester- schouwen is het bekendste natuur gebied van Schoüwen-Duiveland. Het wordt op de voet gevolgd door de Zeepeduinen en de Ver klikkerduinen. De Vroongronden, tussen Renesse en Haamstede, zijn relatief onbekend. Van de recreanten kent 86 procent de Boswachterij, 82 procent is er ook eens geweest. Voor de Vroon gronden liggen die percentages op 38 en 29. Dat blijkt uit het herha lingsonderzoek in het kader van het Strategisch Groen Project. On derzoekers van Alterra in Wagenin- gen interviewden in de zomer van vorig jaar 775 toeristen. Nog eens m vakantiegangers vulden thuis het enquêteformulier in. Het on derzoek is nu voor de derde keer gehouden. Recreanten vinden nog steeds dat ze niet overal mogen ko men in de natuur, maar het begrip hiervoor is wel toegenomen, meldt Alterra. De auto is nog steeds belangrijk, al herstelt de po pulariteit van de toerfiets zich. De tevredenheid over het openbaar vervoer is sterk gedaald ten opzich te van het onderzoek in 2001. Wethouder Ad Verseput trekt les sen: „Het rapport geeft aan dat de toerist meer toegang tot de natuur geboden moet worden en dat de promotie beter kan. In dat laatste jigt een taak voor de recreatie-on dernemers om aan te geven wat er in de natuur allemaal kan." Boek van Frans Beekman snel door naar tweede druk. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Hij WOOnt al zes jaar in Den Haag, maar. komt met regelmaat terug op Schou- wen-Duiveland: Frans Beekman. Een jaar geleden promoveerde hij tot doctor in de geografie. Opmer kelijk was dat hij het tussenstation van doctorandus had overgesla gen. Gisteren was hij weer even te rug in het gebied waar hij zijn proefschrift aan wijdde: de duinen in de Kop van Schouwen. Tijdens een drukbezochte causerie in bibli otheek De Schutse in Burgh-Haamstede vertelde hij over de publieksversie van zijn proefschrift: De Kop van Schouwen onder het zand, met als ondertitel: Duizend jaar duinvorming en duin- gebruik op een Zeeuws eiland. De eerste druk van dit boek is inmid dels uitverkocht. De tweede druk is in voorbereiding. Veel mensen in deze regio kennen Beekman vooral als de bevlogen aardrijkskunde leraar van de Rijks scholengemeenschap in Zierikzee. „Sommigen zullen wel denken: Goh, die Beekman, die leeft nog steeds", vlecht hij als knipoog naar dat verleden door zijn verhaal. Hij begint zijn inleiding in De Schutse bij het laatste hoofdstuk 'Het wis selend beheer van de duinen op Schouwen 1800-1950'. Beekman vertelt over de hernieuw de verstuivingen die niet alleen in de duinen plaatsvonden, maar die ook het aangrenzende cultuurland bedreigden. De orkaan van 30 sep tember 1911 legde volgens de au teur niet alleen het halve Haagse Bos om, maar richtte ook in Zee land veel schade aan. „Maar mis schien kwam dat in de Kop van Schouwen ook wel een beetje goed uit", volgens de auteur. Hij schetst het beeld van de polder van Schouwen die sinds 1872 was 'vrij verklaard'. Dat hield in dat de boeren daar geen last meer had den van staatsbemoeienis. Maar het betekende ook dat ze geen fi nanciële ondersteuning meer kre gen van het Rijk, zoals in de zoge heten calamiteuze polders wel het geval was. Het gevolg was totale verwaarlozing van de dominiale duinen. De zandtongen kwamen steeds dichterbij en bedreigden de landbouwgrond. Een stevig aange dikt en strategisch uitgelekt rap port met omschrijvingen als 'Een grote woestijn' en 'Zand komt de huizen binnen' had effect. Het droeg ertoe bij dat de minister van 'Sommigen zullen wel denken: Goh, die Beekman, die leeft nog steeds' Financiën besloot de domaniale bossen op Schouwen opnieuw vast te leggen en vervolgens met dennen te beplanten. Beekman verweeft in zijn verhaal ook de namen van mensen als amateurgeomorfoloog Pieter de Bruijne en de alom bekende mees ter J. A. Hubregtse. Hun toenmalig onderzoek en verzameldrift heb ben, volgens Beekman, veel bijge dragen aan de kennis over dui zend jaar duinvorming. De bijeenkomst in De Schutse werd omlijst met een optreden van muziekensemble Valcooch en docent natuurfotografie Jan Mida- vaine vertelde over cursussen en zijn bijdrage aan Beekman's boek. 'De Kop van Schouwen onder het zand' Frans Beekman beschrijft in zijn boek duizend jaar duinvorming en duin- gebruik op een Zeeuws eiland. Het werk is uitgegeven door Uitgeverij Matrijs in Utrecht. De verkoop prijs bedraagt €34,95. De eerste druk van 1.000 exemplaren was in korte tijd uitverkocht. De tweede druk is in voorbereiding. 'De Kop van Schouwen onder het zand' ligt naar verwachting binnen twee weken weer in de boekhandels. Dramaturge Corien Vermeule gaat met haar rugzak vol symbolische stenen door de verschillende levensfases van een vrouw. foto Marijke Folkertsma COEDEREEDE - Verschillende instel lingen en organisaties uit de ge meente Goedereede houden don derdag een discussiemiddag over de toekomst van zorg en welzijn. Deskundige voor- en tegenstan ders van stellingen over samenwer ken, marktwerking en kwaliteit gaan met elkaar in de slag. De bijeenkomst in verenigingsge bouw Oostdam in Goedereede be gint om 15.00 uur. Persoonlijkheidstest en beautymarkt zijn favoriet bij bezoekers. door Marijke Vael ZIERIKZEE - Een bezoekje aan de beautymarkt en deelname aan een mini persoonlijkheidstest waren fa voriet tijdens de eerste zelfstandi ge activiteit van de nieuwe werk groep VrouwenSpecial. „Lijkt me leuk, want ik heb heel veel valkui len in mijn karakter", grinnikt een jonge vrouw terwijl ze van de tafel in het MFC een label pakt voor deelname aan de persoonlijkheids test. Zij is een van de 150 vrouwen die tijdig reserveerden voor de Me tamorfose-avond. „De manier waarop het geloof wordt gepresen teerd en de afwisseling in het pro gramma spreken me aan", vertelt Celia Terlouw uit Burgh-Haamste- de. Het VrouwenSpecial team dat de avond organiseert, is blij met het grote aantal jonge vrouwen in de zaal. „We verplaatsten het eve nement naar de avond omdat veel jonge vrouwen tegenwoordig wer ken", aldus Mirjam Jumelet uit Zie rikzee. Samen met vier andere vrouwen vormt zij het team, voort gekomen uit de voormalige werk groep Koffieochtend. Zij richten zich op vrouwen van verschillen de kerkgenootschappen én buiten kerkelijken. „We willen vrouwen samen brengen door actuele on derwerpen te belichten vanuit de bijbel, maar we kijken wel over kerkmuren heen." Hoe dat werkt liet dramaturge Corien Vermeulen zien in een speelse solovoorstel ling over verschillende levensfases van een vrouw. In de rugzak, die zij constant meedraagt, blijken ste nen te zitten die gevoelsmatig steeds meer wegen. Zij symbolise ren onder andere 'voldoen aan de eisen van de samenleving', 'gezien willen worden' en 'perfect willen zijn'. Pas wanneer ze oud en grijs is haalt ze de 'stenen' uit haar rug zak en gaat nadenken over haar ei gen leven. Dat dat eerder kan, be lichtte auteur Tjitske Lemstra: „Een metamorfose van het uiter lijk heeft effect op hoe men zich voelt. Maar slechts beperkt, want een mens leeft 'van binnen naar buiten'. Alleen een metamorfose van het hart brengt een leven in vrede en vreugde." De avond werd verder ingevuld met muzikale in termezzo's van Christa en Tabitha Jumelet en een keuzeprogramma waarbij de vrouwen konden door praten met Tjitske Lemstra, een workshop drama met Corien Ver meule, een persoonlijkheidstest of de beautymarkt. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38