Zeeland Restauratie Hulst zwijgt liever over van Hoompje is nabij Terneuzen zamelt plastic afval voorlopig niet in 'Beleid kreek niet wijzigen' 2 6 Zaterdag 17 november 2007 PZC Sluis praat met ontwikkelaar Van der Putte over bouwplan. door Frank van Cooten sluis - Er lijkt een oplossing in zicht voor het vervallen monu ment Het Hoompje aan de Sint Annastraat tussen Sint Anna ter Muiden en Sluis. De gemeente Sluis praat op maan dag 26 november met de Wasse- naarse projectontwikkelaar Ronny van der Putte over een aangepast bouwplan. Van der Putte is de eige naar van Het Hoompje. Inzet is volledige restauratie van het pand. Om de renovatie te be kostigen mag Van der Putte op het terrein een beperkt aantal apparte menten bouwen. Het gaat alleen maar om appartementen die no dig zijn om de restauratie van Het Hoompje te betalen. De ontwikkelaar wilde oorspron kelijk tussen de honderdtwintig en honderdveertig appartementen bouwen maar dat vond de gemeen te Sluis te veel. De broodnodige restauratie van Het Hoompje raakte vervolgens in een impasse. De verloedering nam toe en volgens raadslid Bram Bas- j5"3 Sluis praat met Wassenaarse ont- wikkelaar over een bouwplan voor Het Hoompje in Sluis. Inzet is restauratie en bouw van een paar appartementen. terneuzen - De gemeente Terneu- zen moet niet toegeven aan de wensen van bewoners langs de Otheense kreek om het gras vaker te maaien. Dat vindt de fractie van Groenlinks. „Wij zijn tegen het wijzigen van het onderhoudsbe leid bij de Otheense kreek", ver klaarde Peter Clijsen tijdens de raadsvergadering. „Dat doe je niet zomaar omdat er een paar buurt bewoners zijn die de media weten te halen." Wethouder Jaap Bos wees er op dat het onderhoudsbeleid nu ze ker niet wordt gewijzigd. Volgend jaar komt er een evaluatie van het gemeentelijk groenbeleid in de he le gemeente. ting van Gemeentebelangen vin den er sindsdien allerlei duistere praktijken in het voormalig klooster/kinderdagverblijf 'La Pom- meraie' plaats. Basting is 'ontzettend blij' dat par tijen nog steeds in onderhandeling zijn. „Ik heb er vaak op aangedron gen met elkaar te blijven praten over een oplossing. Het gaat ons om de restauratie van een prachtig pand. Dat is steeds onze inzet ge weest. Ik ben blij dat het die rich ting uitgaat. Ik vraag me alleen af of Van der Puttte genoegen neemt met een beperkt aantal apparte menten. Een projectontwikkelaar wil toch ook geld verdienen. Daar ga ik althans vanuit." De provinciale commissie Zeeland van de Bond Heemschut ter be scherming van cultuurmonumen ten vraagt het Sluise gemeentebe stuur de verleende bouwvergun ning aan Van der Putte in te trek ken als de onderhandelingen met hem op niets uitlopen. Dan staat de weg vrij met andere ontwikkelaars in zee te gaan. Volgens voorzitter W. Heijbroek zijn er immers inmiddels twee be langstellenden, projectontwikke laar Dormio in Apeldoorn en de particulier C.J. Verdonk in Amster dam. „Beiden willen het gebied, al leen of in nauwe samenwerking, op een zodanige wijze inrichten dat recht wordt gedaan aan het monumentale karakter van het en semble." www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapel Ie ZEEUWSE Stam 2 In dit hoekje ging het vorige week over de plotse afwezigheid van Jos hua, vanwege zijn uiterlijk beter bekend als de Jaap Stam van 't Vuufde van vv Terneuzense Boys. Jaap moest een keer verstek laten gaan, maar gelet op het besluit van zijn professionele evenbeeld om zijn carrière te beëindigen, werd zijn absentie humoristisch Tip? redactie@pzc.nl verklaard: ook 'onze Jaap'zou zijn gestopt. Op de dag dat Jaap deze kolommen sierde, bereikte ons een droevig bericht: Jaap heeft een kruisband gescheurd en daarom be sloten zijn voetbalschoenen nooit meer aan te trekken. Daarom, naast een blijk van medeleven, nu een correctie op vorige week: Jaap Stam is écht gestopt. Schrijver van streek- kronieken Tonny van Kemseke uit Sint-Jansteen werkt aan een nieuw boek: De Tweede Wereldoorlog in het Land van Hulst. door Harold de Puysseleijr Ander onderwerp. Dat even korte als intrige rende antwoord kreeg Tonny van Kemseke de afgelopen maanden vaak te horen. Wanneer hij bij oudere inwoners van de gemeente Hulst aanklopte om informatie over het leven on der de Duitse bezetting tussen mei 1940 en september 1944, klap ten ze dicht. De schrijver van boeken over het voormalige Liefdehuis in Hulst, het oude Sint Liduinaziekenhuis en de geschiedenis van de Sint Willibordusschool liet zich daar door niet uit het veld slaan. Gedreven door de wetenschap dat er verrekt weinig literatuur bestaat over het wel en wee van de Oost-Zeeuws-Vlaamse bevolking tijdens de Tweede Wereldoorlog deed hem besluiten om door te Inmiddels met succes, want na uit voerige gesprekken met zo'n twin tig oudere Hulstenaren heeft hij al de nodige stukjes bijeen om uitein delijk de puzzel van die periode in de geschiedenis van de streek te kunnen leggen. „Wist je dat er in de oorlog in Hulst een naamloze verzetsgroep actiefis geweest?", vraagt hij. „Wij len dokter Casparie was daar bij betrokken en nog andere Hulster intellectuelen. Maar hoe groot die groep was, weet niemand. Hoe minder je in die tijd wist, hoe be ter. Die groep heeft trouwens wel tussen de 200 en 250 onderduikers helpen vluchten." Van Kemseke is voor zijn boek vooral op zoek naar dit soort anek dotes. Over hoe de inwoners van de streek de Duitsers probeerden te misleiden tijdens de illegale var kensslachtingen die ze uitvoerden, bijvoorbeeld. „Als de Duitsers er dan aankwamen, hingen ze snel een bord op met de tekst 'opge past, mond- en klauwzeer'. Een zeer besmettelijke ziekte, dus dan bleven die Duitsers echt wel liever weg." Hij is niet zozeer op zoek naar na men van mensen die 'fout' waren in de oorlog omdat ze sympathi seerden met de nazigedachte. Wel zoekt hij namen van verzetsstrij ders en onderduikers. „Ik wil het gewone verhaal van de inwoners Schrijver Tonny van Kemseke: „Ik wil het gewone verhaal van de inwoners van het Land van Hulst op papier zetten." foto Camile Schelstraete van het Land van Hulst op papier zetten. Waren er beperkingen in het sociale leven? Waren er Duitse soldaten bij de mensen ingekwar tierd? Gingen mensen nog dansen, of naar de bioscoop? Ik weet van iemand uit Sint-Jansteen dat hij bij de Duitsers op het matje moest komen omdat hij 's avonds na acht uur nog op straat was. Dat mocht niet, maar hij had een lek ke band gekregen met zijn fiets waardoor hij vijf minuten te laat thuis was." De 'weerbare lokale mannen' wer den door de bezetter gedwongen om 's nachts in de kerktorens van onder meer Nieuw-Namen, Clin- ge, Sint-Jansteen en Heikant te posten om de vliegtuigen van de geallieerden te noteren. Tk heb nooit iets gezien', vertelde een van de mensen waar Van Kemseke mee gesproken heeft. „Er is zoveel over het leven in Hulst in de Tweede Wereldoorlog te vertellen dat ik er met mijn pet niet bij kan dat er nog vrijwel niets over is gepubliceerd. Ik denk dat het komt, omdat er toch een enorme angst was." Zo kende volgens hem iedereen in de streek tijdens de oorlogsjaren de fanatieke Duitse soldaat die be kend stond als 'de muggenhapper'. Die werd zo genoemd omdat hij steeds met open mond naar lucht liep te happen. Informatie Van Kemseke roept iedereen die materiaal aan kan leveren over Hulst in de Tweede We reldoorlog op zich bij hem te melden. Hij is onder andere op zoek naar foto's, dagboeken en brieven uit die periode. Zijn adres is Den Walhoeck 6, 4564 DE Sintjansteen. Telefoon 0114 - 315597. Email: tonny@denulstenaer.nl De geplande verschijningsda tum van het boek is septem ber 2009. Dan is het precies 65 jaar geleden dat de streek werd bevrijd. Zeeuwse gemeenten moeten volgend jaar beleid in beeld hebben. door Eugène Verstraeten terneuzen - De gemeente Terneu zen begint voorlopig niet aan het op grote schaal inzamelen van plas tic afval zoals flacons en dergelijke. CDA-raadslid Jaap Scheele trok tij dens de gemeenteraad zijn motie terug om daar vooruitlopend op landelijke afspraken onderzoek naar te doen. Terneuzen zou dan in Zeeuws-Vlaams verband als 'aanjager' kunnen fungeren voor het gescheiden inzamelen van plas tic afval, was het idee. De motie kon weliswaar rekenen op brede steun in de gemeenteraad, maar wethouder Jaap Bos wees er op dat er nog wel wat haken en ogen aan zitten. „Ik heb geen proble men met de motie, maar er zijn wel een paar problemen", zei Bos. Hij wees er op dat er op dit mo ment nog volop gesprekken zijn tussen de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), het ministerie van Vrom en de Stichting Ned- vang, die namens de bedrijven on derhandelt. „De producenten heb ben nooit afspraken willen maken over vergoedingen voor inzamelen van plastic en daar zijn ze nog steeds niet uit", betoogde Bos. „In Zeeuws verband hebben we ge zegd, we zijn tegen de afspraken die Vrom wil maken met de produ- P35 De gemeente Terneuzen gaat niet op eigen houtje contracten afsluiten voor het inzamelen van plastic afval, maar wacht op een gezamenlijk Zeeuws standpunt. centen, want wij vinden de vergoe ding te laag." Als Terneuzen nu al vast contracten met Ned vang gaat afsluiten, zo betoogde Bos, dan zet Terneuzen zich buiten spel en staat de gemeente straks alleen. Volgens de wethouder wordt be gin volgend jaar duidelijk wat de Zeeuwse gemeenten willen. „En dan kunnen we het beste systeem kiezen: flacons laten brengen naar een centrale plaats, of ophalen met speciale zakken of kliko's. Ik steun het initiatief dat we zo snel mogelijk moeten beginnen, maar ik wil vermijden dat we nu stap pen nemen die we over een paar maanden betreuren." Scheele zei tevreden te zijn dat het ophalen van plastic afval alle aan dacht heeft en zei daarom geen noodzaak meer te zien zijn motie te handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30