Het huis als stolp kan PZC-wisselbeker staat klaar voor beste leraar of lerares van Zeeland Bobby De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Zaterdag 17 november 2007 PZC MAIKEL HARTE Gisteren heb ik afscheid moeten nemen van Bobby. Met pijn in het hart. Ik had hem al sinds eind jaren negen tig, hij is even weggeweest, maar de laatste jaren wa ren we onafscheidelijk. Waar Bobby was, was ik en andersom. Mijn vrouw kon er echter steeds slechter tegen en raakte er vies van, te meer omdat Bobby steeds groter werd. Al heeft ze Bobby nooit echt kunnen waarderen. Zij vond het raar dat ik hem een naam had gegeven en tegen hem sprak. Niet alleen mijn vrouw vond Bobby een raar verschijnsel, ook de rest van mijn omgeving. Als ik met mensen sprak waren de ogen meer op Bobby gericht dan op mij. Een paar weken gele den barstte de bom in huize Harte.„Je doet hem nu weg", stel de mijn vrouw. Het was nog net geen hij eruit of ik eruit, maar de boodschap was duide- D iL_ lijk. En dus maakte ik de gang Waar Bobby naar jg arts mjj over;gens ge was was ik ruststelde:. „Het is pijnloos, al leen het spuitje is even voel en andersom baar." Gelukkig, lijden zou mij en Bob by bespaard blijven. Al was het een teleurstelling dat ik Bobby daarna niet mee naar huis mocht nemen om hem in de tuin te begraven. Er moest door de patholoog nog onderzoek wor den verricht. Jammer, Bobby is door de jaren heen een stukje van mezelf geworden en dat maakt het verlies des te pijnlijker. Een passend afscheid zou dat verlies dragelijker kunnen ma ken. Ik moet echter bekennen dat het achteraf allemaal is mee gevallen. Binnen twintig minuten was de dokter klaar met het verwijderen van de bobbel op mijn hand, waarover hij tijdens de operatie nog zei dat die (een zogenaamde ganglion) wel heel erg groot was geworden. En nog een meevaller. Toen ik de dokter na de operatie vroeg of ik piano kon spelen, antwoordde hij bevestigend: „Geen probleem!" Mooi, want dat heb ik nooit gekund. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28. 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst, Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl In dertig tot vijftig procent van de nieuwbouwwoningen voldoet de ventilatie niet aan de wettelijke eisen. De lucht die thuis wordt ingeademd, leidt tot gezondheidsklachten. door Marcel Modde Voor milieu-arts Henk lans van de GGD in Zee land en Brabant vertelt het onderzoek van het ministerie van Volksgezondheid niets nieuws. „Het is een proble matiek waar wij al veel langer aan dacht voor vragen. Kennelijk staat het nu eindelijk op de politieke agenda." Uit een vertrouwelijke brief die het ministerie naar bouwbedrij ven, bewonersorganisaties en on derzoekers heeft gestuurd, blijkt dat de ventilatie in een groot aan tal van de Nederlandse woningen onder de maat is. Bouwrichtlijnen worden met voeten getreden. Tege lijkertijd weten bewoners vaak niet goed hoe ze hun huis moeten ventileren. De brief werd gisteren openbaar gemaakt in het program ma Argos op Radio 1. „Benzeen, formaldehyde, vluchti ge oplosmiddelen, ik kan wel een lijstje maken van drie Aatjes met stoffen die we in onze huizen kun nen vinden", zegt Jans. „De laatste tien jaar is de situatie alleen maar kwalijker geworden. Woningen worden een stolp, er mag geen kiertje meer in zitten, en ventilatie- voorzieningen, zo die er al zijn, schieten tekort. In die gevallen is het binnenmilieu er veel slechter aan toe dan buiten." Spaanplaatmeubelen, synthetische vloerbedekking, dito gordijnen en laminaat hebben degelijke (en duurdere) natuurproducten in me nig huis- en slaapkamer verdron gen. Het verschil met het eiken houten bankstel van oma en opa is dat de moderne inboedel stof fen bevat die, zo legt lans uit, blij ven doorademen. „Is op zich niks mis mee, mits je maar goed venti leert. Een raampje open zetten helpt niet, dan ben je aan het luch ten. Er moet doorstroming zijn." Een rooster in de ramen voor en achter voldoet. Met de mechani sche systemen van de laatste jaren valt ook best te leven, zegt de mi lieu-arts. „Als de filters tenminste regelmatig worden schoonge maakt of vervangen. Maar daar moeten de mensen dan wél op worden gewezen!" Bij de GGD Brabant komen jaar lijks bijna 500 meldingen binnen die volgens Jans zijn te relateren aan een slecht binnenklimaat, zes tig procent van het totale aantal klachten op jaarbasis. Zeeuwse cij fers heeft hij niet paraat, maar ge zien de parallelen met andere re gio's verwacht hij dat het percenta ge hier niet veel zal afwijken. Het aantal klachten neemt nog steeds toe. Maar, zo relativeert Jans, dat houdt ook verband met de 'steeds duidelijkere aanwezigheid' van de GGD in de samenleving. „Heel soms hebben meldingen be trekking op een hele wijk. Het me rendeel is echter individueel gerela teerd." Ademhalingsproblemen, geïrriteerde ogen, allergieën, aan houdende moeheid en hoofdpijn zijn de meest voorkomende symp- tonen die kunnen wijzen op een slecht geventileerde woning. De Middelburgse huisarts Peter de Doelder durft niet te zeggen of hij vaak 'ventilatiepatiënten' op het spreek uur krijgt. „Vaak gaat het om vage klachten, die niet makkelijk her kenbaar zijn. Bewijs maar eens dat het met het huis te maken heeft. Het is wel zo dat slechte ventilatie zorgt voor vochtophoping, dat kan weer schimmelvorming in de hand werken en leiden tot last aan de luchtwegen." Vooral mensen met een astmatische aandoening zijn daar gevoelig voor, aldus De Doelder. „Je ziet onder die groep wel dat de klachten opspelen na een verhuizing. Bij kinderen, of wanneer de behandeling niet aan slaat, laten we standaard een huis onderzoek doen door een gespecia liseerd verpleegkundige." Daaruit volgt volgens de huisarts niet zel den het advies tot bouwkundige aanpassingen. Woordvoerder Gerard Westerhof van Vrom laat weten dat de brief van het ministerie is gebaseerd op onderzoek in 1240 al oudere nieuwbouwwoningen en 155 pas opgeleverde huizen. Meer speci fiek is (in het stookseizoen 2006/2007) gekeken naar de klach ten van bewoners in de Amers- foortse wijk Vathorst. Daarvan kwam reeds vast te staan dat de ventilatie in honderd woningen onvoldoende was. Over de andere onderzoeksresultaten en mogelijke aanscherping van de bouweisen laat Westerhof zich nog niet uit. Gemeenten zijn in eerste instantie verantwoordelijk voor het toezicht op de uitvoer van nieuwbouw bin nen hun grenzen, door toetsing aan de bouwvergunning. Jaarlijks zijn veel gezondheidsklachten op een slecht binnenklimaat in hui zen terug te voeren; een raampje openzetten is dan niet genoeg, foto CPD 'Een raampje open zetten helpt niet, dan ben je aan het luchten. Er moet doorstroming zijn' Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES; Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening Middelbare scholieren kunnen favoriete docent opgeven voor titelstrijd. door Cornelleke Blok GOES - Welke leraar krijgt jou met je neus in de boeken? Wie zorgt er voor dat je die wiskundesom wél snapt? Wie maakt van de natuur kundeles een feestje? Laat het ons weten! De PZC roept leerlingen in het voortgezet onderwijs op hun favoriete leraar of lerares te nomi neren voor de eretitel 'Beste leraar of lerares van Zeeland'. De titelstrijd barst dit jaar voor de tweede keer los. Vorig jaar won Ca roline Slieker-Battut, wiskundelera- res bij de scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen, de wisselbokaal. Hij prijkt sindsdien in haar Vlissingse leslokaal. Zelf was zij stomverbaasd, maar haar leerlingen wisten het al lang: zij is vriendelijk, respectvol, behulp zaam, geduldig en doet moeite om de lessen leuk te maken. Maar uit het grote aantal inzendin gen van vorig jaar bleek wel dat Ca roline Slieker-Battut niet de enige goede docent is. Nieuwe ronde, nieuwe kansen. Als je vindt dat jouw leraar of lerares die wisselbo kaal moet krijgen, stuur ons dan een berichtje! De verkiezing van de beste leraar of lerares bestaat uit twee rondes. Je kunt jouw favoriete leraar of le rares tot 4 december opgeven voor de titelstrijd. Beschrijf in maximaal vijftig woorden waarom je vindt dat hij of zij moet win nen. Stuur je inzending met je naam en adres naar de PZC Re dactie, Postbus 31, 4460 AA in Goes. Je kunt ook een e-mail stu ren naar redactie@pzc.nl. De redactie maakt vervolgens een selectie uit de inzendingen. Hoe meer stemmen een leraar krijgt, hoe groter de kans dat hij of zij doordringt tot de tweede ronde. Daarin kunnen lezers stemmen op de populairste docenten. Wie dan wint, krijgt de felbegeerde eretitel en bijbehorende wisselbeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2