Overlast door rattenplaag ZONDAG GEOPEND Harttoestel voor EHBO in Hulst Brug/man ZEEUWS-VLAANDERE 39 Bewoners Sluise Ridderstraat klagen over overlast pensions Oude molenromp krijgt nieuw leven als vakantiehuis Zaterdag 17 november 2007 Festival Scheldepop strikt Krezip als publiekstrekker Steeds meer bruine ratten gesignaleerd in Zeeuws-Vlaanderen. door Frank van Cooten SLUIS - Het aantal bruine ratten in Zeeuws-Vlaanderen stijgt explo sief Ook de moeilijk bestrijdbare zwarte rat wordt vaker gesigna leerd. Ongediertebestrijders ma ken overuren. De zachte winter van 2006/2007 wordt als belangrijkste oorzaak ge zien. Richard de Koeijer is gediplo meerd ongediertebestrijder van de gemeente Terneuzen. „Normaal krijgt hij drie tot zes meldingen in de week. Nu zijn dat er wekelijks twintig", zegt zijn collega Jan-Maarten van de Wege. Hulst schaktelt bij meldingen een ongediertebestrijder in. Richard La der is gecertificeerd plaagdierbe- strijder. „Door de zachte winter is inderdaad sprake van een enorme toename. Op het land is genoeg te eten." In tegenstelling tot Terneuzen en Hulst moeten de bewoners van het buitengebied van de gemeente Sluis hun boontjes zelf doppen. Deze gemeente lost het rattenpro- bleem alleen binnen de bebouwde kom op. Inwoners van het buiten gebied moeten zelf gif kopen of een val zetten. Agrarische handels onderneming Vermue in IJzendij- ke kan de bestrijdingsmiddelen niet aanslepen. „Ik ben al door mijn grote voorraad heen." Ongediertebestrijders maken overuren in het bestrijden van de bruine en zwarte rat. Bewoners van het Sluise buitengebied moe ten hun boontjes zelf doppen. Een van de afnemers van rattengif is Nellie Moerman. Zij woont in de buurtschap Stroopuit bij Water landkerkje en heeft last van een ware rattenplaag. „Zo erg is het nog nooit geweest. Van die grote bruine en ook wel eens een zwar te. Ik ben al met mijn vierde bus met gif bezig. Ze zitten ook al in de schuur. De gemeente doet er niets aan." Dat wordt bevestigd door Leo IJ zerman, hoofd gemeentewerken van de gemeente Sluis. „Ik kan me best voorstellen dat die mensen zich een beetje tweederangsburger voelen. Ik weet niet hoe het zo is gekomen. Dat was voor mijn tijd." Reden voor raadsleden William Gijsel en Bram Basting van Ge meentebelangen om vragen te stel len aan het dagelijks gemeentebe stuur. Zij willen dat bij bestrijding van ongedierte bewoners van het buitengebied dezelfde rechten krij gen als de dorpsbewoners. „Uit het oogpunt van volksgezondheid ligt er een taak van de gemeente." Woordvoerders van Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Borsele melden ook een forse toe name van de bruine rat. www.brugman.nl van 11.00 tot 17.00 uur Breda Kruisvoort 32 Woonboulevard Telefoon 076-5202058 Hulst"' Absdaalseweg 19 Telefoon 0114-320080 KEUKENS a. BADKAMERS SLUIS - Bewoners van de Ridder straat in Sluis klagen over overlast van pensions in hun straat. Tij dens het bezoek deze week van het college van B en W werd ge meld dat er in enkele panden Por tugezen verblijven. Volgens de ge meente heeft de pensionproblema- tiek de volle aandacht. Waarne mend gemeentesecretaris J. Schaal- je deelde mee dat de gemeente on derzoekt of alles volgens de regels verloopt. In de buurt is de situatie al enkele malen geëscaleerd. Fran- ky Taverne en Geertruide Meule- man van pension Franky zijn zich van geen kwaad bewust. In de Rid derstraat hebben ze zeven panden in eigendom. „Slechts twee van die woningen hebben we in ge bruik als pension. Drie andere pan den verhuren we aan Portugese ar beiders, die in Zeebrugge werken. Die mensen zorgen zeker niet voor overlast", zegt Taverne. Meu- leman spreekt van veel agressie. „Kennelijk willen bepaalde omwo nenden dat we hier vertrekken." Gemeenteraad trekt geld uit voor aanschaf hartschoktoestellen. door Harold de Puysseleijr HULST - Alle EHBO-verenigingen in de gemeente Hulst krijgen van de gemeente geld voor de aan schaf van een Automatische Exter ne Defibrillator (AED). Dat besluit is donderdagavond ge nomen door de gemeenteraad. Al leen de raadsfracties WD en Groot Hontenisse stemden tegen het voorstel. Dat was ingediend door de Socialistische Partij (SP). Groot Hontenisse diende samen met Progressief Hulst een alterna tief voorstel in. De strekking daar van luidde dat het beter was de EHBO-verenigingen geld te geven voor de opleiding van mensen die kunnen reanimeren dan de aan schaf van de hartschoktoestellen te subsidiëren. Voor dat plan bleek echter geen raadsmeerderheid te vinden, waar op Progressief Hulst besloot toch akkoord te gaan met het SP-voor- stel. „Want we zijn natuurlijk niet tegen de AED", verklaarde fractie voorzitter Annelies Hegger van Progressief Hulst dat stemgedrag. De motie van het CDA om gekop peld aan de subsidieregeling voor de EHBO's ook geld uit te trekken voor de opleiding van zogeheten EHBO-plusteams in de gemeente kreeg unanieme steun van de raad. Dergelijke teams worden te gelijk met de andere hulpdiensten bij calamiteiten gealarmeerd en kunnen daardoor vaak als eerste ter plaatse zijn om hulp te verle nen. Burgemeester Jan-Frans Mulder probeerde vergeefs de raad op an dere gedachten te brengen wat de plusteams betrof Hij wees erop dat met deze vorm van hulpverle ning vooralsnog alleen maar proef wordt gedraaid in enkele delen van het land. Volgens Mulder werkt dit systeem bovendien al leen als heel Zeeland daar aan mee doet.. Derde verdieping Westerschelde levert natuurwinst op Tip? redtern@pzc.nl HOOFDPLAAT - ledereen die vanuit de richting Biervliet het dorp Hoofdplaat binnenkomt, moet de molenstomp opvallen. Tot voor kort ging het molenrestant achter de Koningin Julianastraat elk jaar zienderogen achteruit. Anton Faber, met zijn vader eigenaar sinds vijf jaar, besloot de romp een nieuw leven te gunnen als vakantiehuis. De Fabers vonden het zonde dat de meer dan twee eeuwen oude kettingkruier - 'de molen is in elk geval ouder dan het uit 1800 daterende woon huis' - aan de elementen ten prooi zou vallen. Va der en zoon zagen mogelijkheden voor bewoning en dienden een bouwaanvraag in. De bovenste rand van de molenstomp is opnieuw gemetseld en zwakke plekken werden weer gevoegd. De twee rotte molenzolders weren geheel vervan gen. Het interieur moet nu nog verder worden op geknapt. foto Peter Nicolai - - ----- - jMBaaafiars» ïgi UBHHHBfii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29