Rijk van de ambachtsheren Het is duidelijk wie de avond bepalen PZC Zaterdag 17 november 2007 1 9 Ambachtsheren zorgen voor de bouw van de to ren in Wemeldinge; la ter volgt de stenen kerk. foto Willem Mieras Over de mensen die in de middeleeuwen leefden in de Zeeuwse dorpen is niet zo veel bekend. Oud-hoogle raar C. Dekker schreef een boek over zijn geboortedorp Wemeldinge vóór 1600, waarin ambachtsheren en kerk een voorname plaats in nemen. Zijn bevindingen kunnen doorvertaald wor den naar andere dorpen. door Rinus Antonisse Lange tijd bepalen de ambachtsheren in de Zeeuwse dorpen het leven. Lieden van hoge en lage adel. In Wemeldinge zijn het vooral kleine ambachtsheren - in 1331 liefst 44 - die er de dienst uitmaken, meldt C. Dekker in zijn boek Een Zeeuws dorp in de Middeleeuwen. Ze hebben grote invloed op het dagelijks en kerkelijk leven. Voor Wemeldinge bestaan bronnen over am- bachtsheerlijke geslachten tussen 1300 en 1600. Dekker volgde de lotgevallen van drie geslach ten, de families van het Blauwhuis, van Schou- dee en Rijn. Centrale rol speelt het grondbezit: hoe meer land, hoe meer invloed. Conflicten over erfenissen duiken regelmatig op. In de tweede helft van de 11e eeuw en het be gin van de 12e vestigen de ambachtheren hun lokale gezag onder meer door op bestaande woonhoogten of kunstmatige heuvels (vlied bergen) versterkingen te bouwen. Wemeldinge heeft er wel vier, de nog bestaande berg is met 10 meter de hoogste die in Zeeland bewaard is gebleven. Drie ervan liggen bij de kerk, het oudste deel van Wemeldinge. Vanaf de late 11e eeuw komt de Dorpsdijk als bewoningsconcen- tratoe in beeld. Anders dan in veel dorpen vormt de kerk in Wemeldinge daarom niet het middelpunt. De ambachtsheren zorgen eerst voor de bouw van een toren (begin 14e eeuw), later volgt een stenen kerk. De belangrijkste gebeurtenis in het dorpleven noemt Dekker de afschaffing van de katholieke eredienst en de invoering van de calvinistische in 1578/79. Van hogerhand opgelegd en de be volking in Wemeldinge ondergaat dat gelaten. De godsdienstige ommekeer verloopt geleide lijk, wel eisen invasies van de watergeuzen, ge paard gaande met verwoestingen waaronder de versterkte boerderij het Blauwhuis, hun tol. In 1579 krijgt Wemeldinge de eerste hervorm de predikant, Gelein Adriaansz van Soutelan- de. Hij treft een kerk aan waarin de katholieke altaren en beelden met geweld zijn verwijderd. Het aantreden van hervormde schoolmeesters, in de loop van 1580, brengt vaart in de aanvaar ding van de hervormde leer en praktijk onder de bevolking. De mensen schikken zich naar de nieuwe regels die van kracht worden. Noch tans duurt het zo'n tien jaar voordat sprake is van een georganiseerde hervormde gemeente, met kerkenraad (en mogelijk diakenen). De bezittingen van de katholieke kerk worden gewoon overgenomen. Uitzondering vormen de goederen van de Johannietercommanderij, eigendom van het Catherijneconvent in Utrecht. De gebouwen bij Wemeldinge wor den in 1572 verwoest; de gronden pas in de 17e eeuw verkocht. Min of meer vanaf de hervor ming verdwijnt langzaam maar zeker de in vloed van de ambachtsheren, al houden ze nog enkele historische rechten. Eind 16e eeuw is er nog maar één Wemeldingse ambachtsheer uit de oude geslachten over, Adriaan Foortsz Rijn. Nieuwe rijken uit Goes nemen de fakkel over. Een Zeeuws dorp in de Middeleeuwen. Wemeldin ge voor het jaar 1600. Door C. Dekker. Uitgave De Koperen Tuin, Goes. Prijs 22,so. door Melita Lanting Laten we even voorstellen: Vlinder, Spooky, Saartje, Binky, Boy, Roy, Chica, Wasda en nog een paar kleine druktemakertjes. Het is volle bak bij de maandelijkse puppyparty van de dierenarts. Al bij binnenkomst is duidelijk wie hier de avond bepalen. De kleine viervoeters buitelen over elkaar heen en het is oppassen om niet op een te trappen. De puppyparty is enerzijds om de kersverse bazen te informe ren en anderzijds om de kleine pups op een vrolijke manier ken nis te laten maken met de dieren arts. „Dan komen ze de volgen de keer binnen met het idee: hier wil ik wel naar toe want hier was het leuk", zegt assistent Dianne van den Heuvel. En leuk vinden de meeste honden het wel alhoewel Wasda (een piep kleine bruine kruising tussen een teckel en iets anders) op een gegeven moment wel heel erg onder de voet wordt gelopen door de grote pups. De rest van de avond zit Wasda dan ook vei lig bij baasje Micheal in de trui. Ook een beetje trillerig zijn Binc- ky en Boy. De twee chihuahua's zijn ook wel heel erg klein in ver gelijking met boxer Chica of re- triever Roy. „Maar ze zijn hele maal geweldig", zegt baas René Schippers van Binky. De avond begint met gezondheid: inentin gen, teken (haal ze weg met een speciale tekenpen) en voeding. „Geef ze alleen speciaal puppy- voer, niet teveel en geen voe dingssupplementen. Daarmee kan je veel verpesten", zegt die renarts Astrid Assinck. „Vooral een kleine hond heeft de neiging om een bijzettafeltje te worden." En terwijl Vlinder aan de ene kant uitprobeert hoe mijn vest smaakt en Jack Russell Saartje aan de andere kant piept en aan het oor likt, liggen Roy en chico en een bobtail op de grond el kaar uit te dagen. Na ruim een half uur zijn de meeste pups het stilzitten helemaal beu en dus is het tijd voor een plas- en uitraas pauze. Daar wordt gretig gebruik van gemaakt. Ook door Vlinder die vakkundig bezig gaat om de plant in de hal te ontdoen van al le blaadjes. Daarna geeft Dianne wat opvoed- en gedragsadviezen en dat maakt de tongen wel los. Want wat te doen als de hond de bench onder plast? Of de ver velende gewoonte heeft ontwik keld om de baas telkens in de te nen te bijten? 'Negeren' is het ad vies. Er wat van zeggen betekent aandacht en dat is leuk. Alleen of dat helemaal werkt als een hond aan je teen hangt valt te be twijfelen. „Misschien moet je hem dan alleen even oppakken en in de bench zetten zonder iets te zeggen. Dan is de lol er vanzelf vanaf"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19