Buitengebied Veel namen voor Kanaalzicht A werke een verke was, zou 'k het vandaege nog slachte Nieuwe raadkaart to 1 8 j Zaterdag 17 november 2007 PZC D O 5 u* O z De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh toont ander maal een beeld van een echt plattelandsdorp, in het westen van de pro vincie. De vraag is als gebruikelijk: om welk dorp gaat het? Nadere bij zonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 22 november wor den gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossingen worden drie waardebon nen verdeeld. door Rinus Antonisse Veel namen voor dezelfde plek. De raadkaart van vori ge week toont wat nu Ka naalzicht heet, in de kern Sluiskil. Verschillende inzenders schrijven dat de plek ook bekend staat als Onder de bomen, de Weie of Margarinebuurt. Kanaalzicht vormde samen met de straat Stroodorpe het gehucht Stroodorpe, destijds gemeente Westdorpe, meldt Jack Meeuwse uit Terneuzen. „De huizen staan onder aan de kanaaldijk, daarom is het er best vochtig. Dat is er niet op verbeterd toen de sloot voor de huizen vervangen werd door een rioolbuis. In mijn eerste herinne ringen - geboren op Kanaalzicht in 1945 zag het er zo uit als op de fo to, al waren de bomen veel dik ker." 'Strooidorp' is door het graven van het kanaal Gent-Terneuzen (1825-27) afsgescheiden van West dorpe, weet Maurice Kindt uit Westdorpe. „Hier moesten we in de jaren vijftig toen we naar school gingen geregeld overstap pen op een andere ZVTM-bus, van Sas van Gent naar Terneu zen", herinnert W. D. van Moor ten uit Oostburg zich. „Op de foto staat mijn oma, E. Maas-de Kraker. Op verzoek van de fotograaf is ze voor het huis blij ven staan. Het was schoonmaak tijd, omdat er geen gordijnen op hingen. Het eerste huis werd be woond door de familie De Waal en het derde door de familie Lau- ret. Het zandpad is nu een asfalt weg." N. Schieman-van de Broeke uit Sas van Gent woonde er tussen 1971 en 1989 op nummer 23. „Het huis was vroeger van bakker Goet- hals van de Zandstraat en wij koch ten het van de familie Pijpelink. Nu woont er een dochter." A. Gil lissen-van Hoeve uit Middelburg is er geboren en weet dat er een wei van Broer Smet was, met een vij vertje erin, waarop 's winters druk werd geschaatst. „In de straat Strooidorpe woonden toen over wegend arbeiders, in de huizen op Kanaalzicht wat beter gesitueer den." A. S. A. Lafort uit Oost-Sou burg wijst op nummer 42, huize Winanda, 'een markant huis met puntdak waaruit blijkt dat het huis vierkant is'. In de jaren vijftig van de 20ste eeuw keken de bewoners lange tijd uit op caissons, die in het ka naal waren opgelegd. Gebouwd voor de invasie in Normandië en later deels gebruikt bij de afslui ting van de Braakman in 1952, meldt D. E. Tollenaar uit Terneu zen. Kees Stevense uit Middelburg geeft aan dat de Kanaalweg werd aangelegd op de dijk door het Axel- se Gat (de kapitale dam). Verderop gelegen huizen werden vooral be woond door werknemers van de elektriciteitscentrale Driekwart bij Westdorpe (in 1990 gesloopt). De waardebonnen gaan naar: A. Meertens, Terneuzen, A. de Bruin, Sluiskil, A. Gilissen, Middelburg. door Engel Reinhoudt Allang ligt de uitdrukking 'het is ier aol kantje-levantje' op mijn bureau. De vraag is wat ze betekent en waar ze van daan komt. Het Zeeuwse woordenboek verklaart dit gezegde als 'het is hier keurig in or de'. Je zou verwachten dat in het pas verschenen Zeeuws etymologisch woordenboek de achter grond hiervan te vinden zou zijn. Helaas, ik heb de term niet kunnen vinden. Automatisch gin gen mijn gedachten naar moeders kabinet, waar van de kastboorden met een kantje waren ver sierd. Kant l'avant: kant ervoor. Wie het beter weet, mag het zeggen. Nu we het toch over uitdrukkingen hebben, gaan we er maar even op door. In 't Kerkje van Ellesdiek is men een paar jaar terug begonnen met het uitgeven van kaarten met spreekwoor den en gezegdes in het Zeeuws. De activiteit is een beetje op de achtergrond geraakt, maar er wordt over gedacht om de serie nieuw leven in te blazen. Het is een leuke manier om het dia lect onder de aandacht te brengen. Hieronder volgen een paar spreuken. Misschien werken ze zo aanstekelijk dat lezers zich geroe pen voelen ook eens in het geheugen te graven naar spreuken die men weet, of creatief te zijn en er zelf te bedenken en eventueel te vertalen. De eisen: niet al te bekend, niet al te voor de hand liggend, humoristisch, wijs. Als een schrij ver bekend is, moet die naam worden genoemd. De eerste die me te binnenschoot was er een die ik leerde van mijn vroegere buurvrouw: 'Aolles kan', zei Jan Tolleman, en die zett'n de lappe nest 't gat. Een ijzersterke vind ik ook: 'Aol- le bitjes elpe', zei 't wuufje en ze pist'n in de zeê. Een leuke is 'Aolles mie maete' zei de kleêrmae- ker en die sloeg z'n vrouwe mie d'ellestok. Je ziet meteen dat zo'n spreuk begint met een ster ke bewering, die in het tweede gedeelte belache lijk wordt gemaakt. Een tweede categorie zijn wijze uitspraken, zo als die in de literatuur te vinden zijn. Uit het boek Spreuken komt: Van kommer krumpt j'n arte, mè een goed woord maèkt het blieë. Ook in boeken met aforismen kom je fraaie uit spraken tegen, die het in vertaling best goed doen: Iedereên wil de vredespupe röke, mae gin mens wil om tebak. Het geloof is een stok om op te steunen, gin stok om een aar mie te slaen. (E. Laurillard). A geluk je bestemming is, ei j'n ei gen nie te weren. Tot de meer humoristische uitspraken zijn de volgende te rekenen: A werke een verke was, zou 'k het vandaege nog slachte. Of: A je eiers wil raepe, mö je tegen 't kaekelen kunne. Geld is een goeien errebeier, mè een slechte'n baes. Ze zijn niet allemaal even sterk, maar: Aolle graen ei z'n kaf en beter een stute in je maele dan een plume op j'n 'oed. Moeilijk? A 't pakt kan een os kalve! A je d'r weet of maèke wil, stier ze dan per e-mail naè cn.zeeuws@zeealandnet.nl of per brief naè Werrilaan 21,4453 CA 's-Heerenhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18