De havik en de plakkers Buitengebied ^K""1 Fossielen in stenen van glooiingen De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat eraan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Ons avontuur met de havik speelde zich afgelopen zo mer af. Het was toen te kwetsbaar om er ruchtbaar heid aan te geven, maar nu de broedtijd al lang en breed achter de rug is, kan het geen kwaad om te vertel len over onze belevenissen op het Krammer-Volkerak. Het verhaal van de havik, de plakkers en de onweersbui. door Chiel Jacobusse Met zijn vieren waren we die dag het water op ge gaan. In de snelle boot van Het Zeeuwse Land schap vertrokken we vanuit het schilderachtige haventje in Dintel-Sas. We zouden die dag in kaart brengen hoe het ervoor stond met de duinvalleiflora op enkele van de kunstmatige eilanden die in het Zeeuwse deel van het Krammer-Volkerak zijn aangelegd. Het was echt Hollands weer, met het ene moment fraaie zonbesche nen wolkenluchten en een paar minuten later een loodgrij ze hemel met striemende regenbuien. De bloemen van par- nassia, bitterling en moeraswespenorchis zorgden ervoor dat onze kaartjes goed gevuld raakten met doelsoorten en ook nestvondsten van onder meer krakeend en zomerta- ling maakten dat de sfeer niet meer stuk kon. Varend van eiland naar eiland ontdekten we dat op één van de eilandjes alle bomen dood leken. Het was half juni, maar aan de honderden wilgen was geen blad meer te bekennen en het leek alsof er één of andere ziekte had toegeslagen. We waren nog op een halve kilometer afstand toen Wan nes opmerkte dat een nest met een roofvogel erop in de wil gen te zien was. En inderdaad; op een hoogte van vijf, zes meter ontwaarden we door de kijker een flink uit de klui ten gewassen takkennest, met de contouren van een roofvo gel erop. Ik weet niet meer of het Ron of Lucien was die als eerste ontdekte dat het om een havik ging. In ieder geval wisten we al voordat we de boot bij de oever van het eiland afmeer den, dat het een havik was. We zagen dat het een bijna vol wassen jong was, dat af en toe de vleugels ophief alsof het ieder moment kon wegvliegen. Dat weerhield ons ervan om al te brutaal dichterbij te komen, maar natuurlijk is er geen enkele veldbioloog die zo'n moment voorbij laat gaan zonder de kans voor een foto aan te grijpen. Voor een waar neming van een jonge havik in het nest moet je normaal ge sproken een klauterpartij met allerlei ingewikkelde caprio len maken en dan nog is het maar de vraag of je tussen het dichte gebladerte wel een volwaardige kans krijgt. Pas toen de plaatjes geschoten waren keken we eens wat nauwkeuri- ger rond op het eiland. Binnen de kortste keren ontdekten we dat een rups verantwoordelijk was voor de deplorabele toestand van de bomen. Door rupsen van de plakker, een onopvallende nachtvlinder, was het hele eiland kaalgevre ten en alleen bomen die rondom in het water stonden wa ren aan de vraat ontsnapt. Ondertussen hadden we niet op de lucht gelet en ineens be gon weer een hoosbui van jewelste. Na een knetterende donderslag liepen we in looppas naar de boot en ergens vanonder een zitplaats diepte schipper Ron een groot oran je dekzeil op. We wurmden ons onder het zeil en zagen een half uur lang keer op keer de bliksem flitsen door het oranje van het zeil heen, veelal direct gevolgd door een knetterende donderslag. We hielden de moed erin door el kaar voor te houden dat het toch wel heel onwaarschijnlijk zou zijn dat juist onze bootEen enorme lichtflits, direct gevolgd door een knallende donderslag en daarna was de bui abrupt voorbij. We voeren naar het volgende eiland. Maar al worden we honderd jaar: het avontuur van de ha vik, de plakkers en het onweer vergeten we nooit meer. tekening Adri Karman Niet alleen op de glooiingen van de dijken is veel te zien, ook de ste nen zelf tonen tekens van lang ver vlogen tijden. Vooral in leisteen zitten duidelijke afdrukken van planten en dieren, zoals een ver steende rups in zijn pop. Soms ook van prehistorische gereed schappen. Van recente datum en springlevend is de schaalhoorn (midden). Bij aanraking zet het dier in de schelp zich muurvast op de steen, als ware het een fossiel. Jonge havik bij takkennest op eilandje in Krammer-Volkerak. foto Chiel Jacobusse PZC Zaterdag 17 november 2007 1 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17