D Frankrijk, stakingsland 'Vakbonden in Frankrijk zijn lang niet zo groot als veel mensen denken' Sjaak van der Velden, sociaal-economisch historicus PZC Zaterdag 17 november 2007 1 3 slagen tegenwoordigen, maar het land keer op keer platleggen met hun acties. Hij betrok ze vanaf het begin bij de hervormingen, maar de bonden wilden dat al les bij het oude bleef en gaven geen duimbreed toe. Een tegen vallend aantal stakers deze week duidt erop dat ze aan invloed verliezen. Mede dankzij een effectief com municatiebeleid weet Sarkozy zich gesteund door een ruime meerderheid van de Fransen. Die vinden dat ze hem een half jaar geleden niet voor niets tot president kozen. „We hebben ge kozen voor ingrijpende verande ringen", zegt Stéphanie Pelletier, een jonge adviseur bij een inter nationaal consultantsbureau in Parijs. „Het is niet normaal dat een luidruchtige minderheid de hervormingen probeert te dwarsbomen." Net als duizenden Fransen loopt ze sinds de staking bij het openbaar vervoer dinsdag be gon naar haar werk, twaalf kilo meter per dag. Waar gedupeer de reizigers bij voorgaande sta kingen het ongemak vaak lijd zaam ondergingen, met reacties in de trant van 'ze strijden voor hun rechten, in hun plaats zou ik hetzelfde doen', stuiten de ac tievoerders nu op een groeiend onbegrip. Pelletier: „De stakers moeten ge woon weer aan het werk. Ze zijn niet de enigen die in het weekeinde werken. Dat recht vaardigt niet dat zij jaren vroe ger met pensioen mogen. Sarko zy moet voet bij stuk houden te genover de vakbonden. Ik hoop echt dat hij niet zwicht. Het is nu of nooit." e hevige protesten tegen het beleid van president Nicolas Sarkozy passen in het beeld dat Fransen veel va ker het werk neerleggen dan bij voorbeeld de Nederlandse werk nemers. 'La France' heeft een indrukwek kende stakingshistorie. „Dat grote verschil in stakingsbe reidheid tussen Frankrijk en Ne derland heeft alles te maken met het nog altijd redelijk unie ke poldermodel dat wij hier heb ben", zegt hoogleraar arbeids recht Verhulp. „Nog niet zo lang geleden was ik op een interna tionale bijeenkomst van werkge vers en werknemers. Dan zie je dat de Nederlandse vertegen woordigers van beide kampen door elkaar heen lopen en een praatje maken, terwijl de Franse vertegenwoordigers aan afzon derlijke tafels gaan zitten en geen woord wisselen." Bij veel Nederlandse werkne mers leeft volgens Verhulp toch het gevoel dat de werkgever het ^beste met het personeel voor la heeft. In Frankrijk is dat gevoel veel minder groot. „Nederlan ders zien sneller in dat het wei nig nut heeft om de baas 'kapot te staken'. In Frankrijk is het ook niet vreemd als er een loon eis van 20 procent komt. Dan vind je elkaar toch een stuk moeilijker dan bij eisen, zoals in Nederland, van zo'n 5 procent." Frankrijk bevindt zich in een groep van Europese landen waar het aantal stakingsdagen per jaar een stuk hoger ligt dan in Nederland. „Toch ontlopen Frankrijk en Ne derland elkaar veel minder dan voorheen", zegt sociaal-econo misch historicus Sjaak van der Velden. „En de vakbonden in Frankrijk zijn lang niet zo groot als veel mensen denken. Vroeger waren er veel mensen lid van een bond. In Frankrijk is de organisa tiegraad niet hoger dan onge veer 10 procent en de vakbewe ging is verdeeld langs ideologi sche lijnen. Toch moeten ze zich allemaal wel profileren." De straat regeert 006: Met CPE wil premier Dominique de Villepin de jeugdwerkloosheid be strijden, maar het plan kan de Franse jongeren niet bekoren. Scholieren en studenten gaan de straat op, de vakbonden volgen. Het eerste lid van de re gering dat voorstelt nog eens na te denken over het plan is de minister van Binnenlandse Zaken Nicolas Sarkozy. CPE gaat de prullenbak in, even later ge volgd door De Villepin. i995: Premier Juppé wil de Sécurité Sociale hervormen om de pensioenen betaalbaar te houden. 'De regering wijkt niet voor druk van de straat' zegt hij. Die straten lopen door de stakingen bij onder andere het openbaar ver voer vol met zo'n 520 kilometer aan files, een record. Even later wijkt de re gering voor druk van de straat. ^68: De moeder van alle stakingen: studentenprotesten krijgen steun van vakbonden en groeien uit tot een 'revolte'. President Charles de Gaulle weet met onder andere parlementsverkiezingen een einde aan de maatschappelij ke onrust te maken maar krijgt een jaar later bij een referendum niet het ver trouwen van het volk; hij stapt op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13