Nicolas Sarkozy Wie zijn er boos? 1 2 I Zaterdag 17 november 2007 PZC Hyperpresident moet waar anderen faalc VERVOERDERS Werknemers van onder meer SNCF (spoorwegen), RATP (openbaar vervoer in Parijs), EDF (elektriciteits bedrijf) en GDF (gasbedrijf) protesteren. Velen heb ben hun werk neergelegd of gaan dat doen uit pro test tegen de afschaffing van speciale pensioenrege lingen. De overheid heeft hun baan altijd beschouwd als zwaarder dan andere banen, waardoor ze minder lang hoeven te werken voor ze met pensioen mo gen. Sarkozy wil dat iedereen veertig jaar werkt en dan pas afzwaait. STUDENTEN Studenten zijn in opstand gekomen tegen de verzelf standiging van de universiteiten. De regering denkt dat de universiteiten met meer geld en invloed uit het bedrijfsleven beter kunnen concurreren met het buitenland en dat de opleidingen beter aansluiten bij de arbeidsmarkt. Studenten staken en zijn bang voor grote niveauverschillen tussen universiteiten, inmen ging van bedrijven in het onderzoek en hoger in schrijfgeld. De wet is deze zomer al aangenomen. LERAREN Ambtenaren, vooral leraren en personeel van La Pos- te en France Télécom, demonstreren komende dins dag voor 'het behoud van de publieke dienstverle ning'. Ze zijn bang dat banen verdwijnen en dat hun koopkracht achteruit gaat. ADVOCATEN Rechtsambtenaren en advocaten gaan 29 november de straat op om hun ongenoegen te uiten over de sluiting van tientallen kleinere rechtbanken. Zij zijn boos dat de minister van Justitie hen niet heeft be trokken bij hervorming en vrezen dat burgers zich minder makkelijk tot een tribunaal kunnen wenden. Waar stakers decennialang op steun van het volk konden rekenen, leiden hun acties van deze week tot ergernis. De Fransen beseffen dat hun land moet veranderen. President Sarkozy is voor hen de man die moet slagen waar voorgangers faalden. door Olivier van Beemen Tientallen journalisten omringen een jonge Nicolas Sarkozy op het bordes van Matig- non, de Parijse ambts zetel van de premier. „De pre mier heeft besloten het Con tract voor Deelname aan de Ar beidsmarkt op te schorten", zegt de woordvoerder van de re gering. Het is maart 1994 en de dertiger Sarkozy heeft de ondankbare taak het einde aan te kondigen van een zoveelste plan om Frankrijk te redden van massa werkloosheid. Studenten en scholieren bereikten het door hun beoogde resultaat na protes ten die ruim een maand duur den. Het moet een diepe indruk op Sarkozy gemaakt hebben. Ter wijl parlementen elders in Euro pa al sinds de jaren tachtig vaak zonder grote ophef wetten aan nemen die de verzorgingsstaat inkrimpen en de arbeidsmarkt flexibeler maken, stuit het ene na het andere hervormingsvoor stel in Frankrijk op volksprotest, waarna de regering meestal capi tuleert. En dat terwijl het land te kampen heeft met een toren hoge staatsschuld, een structu reel hoge werkloosheid en grote tekorten in de begroting, goed deels veroorzaakt door het bui tengewoon genereuze pensioen en ziektekostenstelsel. Op het bordes van Matignon moet het door zijn hoofd zijn ge schoten. Als hij, Nicolas Sarkozy die al sinds zijn jeugd president wil worden, het voor het zeggen krijgt, gaat het anders. Sinds precies zes maanden heeft Sarkozy het voor het zeggen en veel wijst erop dat het ook an ders gaat. De huidige president van de republiek liet er geen twijfel over bestaan tijdens zijn campagne: dit is mijn program ma en dat voer ik uit als u mij kiest. Anders dan zijn voorgangers heeft de 'hyperpresident' zelf de regie in handen. In Frankrijk was het de gewoonte dat de pre sident de grote lijnen uitstip pelt, terwijl de premier en de ministers het beleid uitvoeren. Zo was niet president Jacques Chirac het voornaamste doelwit tijdens grote demonstraties in 1995, maar premier Alain Juppé. President Sarkozy doet alles zelf De hervormingen van dit jaar vormen het begin van een serie veranderingen, die de Franse verzorgingsstaat betaalbaar moe ten maken en die de ontspoor de economie (veel werklozen, la ge economische groei en koop kracht) weer op de rails moeten zetten. Sarkozy deinst er niet voor te rug Franse taboes te doorbreken door zich openlijk te laten inspi reren door de VS, het land waar mee veel Fransen een perma nente haat-liefdeverhouding hebben. Tijdens een toespraak vorige week voor het Congres in Washington sprak hij zijn be wondering uit voor 'de Ameri kaanse droom': „Amerika zegt niet: 'Kom, u zult alles krijgen wat u nodig hebt'. Amerika zegt: 'Kom, uw kansen kennen geen andere beperkingen dan uw moed en uw talent'." De Congresleden beloonden hem met een staande ovatie. De president wil dat ook in Frankrijk burgers niet langer al les van de staat verwachten. Hij wil geen land waar driekwart van de studenten droomt van een baan als ambtenaar, zoals bleek tijdens de protesten ander halfjaar geleden tegen - alweer - een plan tegen jongerenwerk loosheid, het CPE, dat uiteinde lijk - alweer - sneuvelde. Sarkozy hoopt bovendien korte metten te maken met de vak bonden, die een beperkt deel van de Franse werknemers ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12