BINNEN v45 PZC Zaterdag 17 november 2007 Origineel In de achterkamer, waar het echt paar Banis zelden of nooit vertoeft, bevindt zich het enige in het huis wat bewaard bleef van de beginpe riode: de schouw met tegeltjes. Het bijbehorende oude fornuis zorgt voor de benodigde verwarming. Bad op poten 'Ik wil een bad op poten.' Toen de familie Banis nog in Boekelo woon de, sprak de vrouw des huizes die uitdrukkelijke wens al uit, na de ver huizing naar het Wanink kreeg ze haar zin. „Ik vind zo'n bad zo leuk, zo passend bij deze woning." Ze zochten en vond ook een aparte kraan, een zogeheten zwanenkraan, die het bad 'af maakt. „We hebben ook een douche hoor, je gaat niet elke dag uitgebreid in bad." Leefkeuken Hoe groot de woning ook is, het huiselijke le ven van Gert en Karin Ba nis speelt zich vooral af in de keuken, met een prachtig uitzicht op de tuin en de Deldener Esch. In de keuken staat een ouderwets Aga-for- nuis, dat geschikt is ge maakt voor het gebruik van gas. „De warmte gaat eerst via allerlei bochten door het for nuis heen, waarna het pas de kookplaten be reikt. Er zit één knop op, voor hogere of lagere toevoer van gas. Het past bij de woningstijl en geeft een behaaglijke warmte aan de keuken." Bioscoopstoelen Aan de keukentafel staan twee bijzondere stoelen: bioscoopstoelen in Ju- gendstilstijl. Gert: „Ze ko men uit het Tuschinski Theater. Het is ongekend dat ze zo mooi behou den zijn gebleven." Boek en wijn Doorgaans betreden Gert en Karin Banis de woonkamer slechts in het weekeinde. Dan nestelen de twee zich in de comfortabele fauteuils te genover de schouw. Karin Banis: „Dan pakken we een boek en ne men er een glas wijn bij. Heerlijk." Gert: „We hebben wel een televi sie, maar die staat boven." Jachthuis Jachthuis het Wanink, zoals het huis van Gert en Karin Banis op het land goed Twickel bij het Twentse stadje Delden heet, werd in de periode 1881 -1883 gebouwd, onder regie van architect Henri Evers (1855- 1929). Het jachthuis was bestemd voor baron Carel George Unico Wil lem van Heeckeren van Wassenaer, de broer van de laatste baron van Twickel. Het complex bestaat uit de villaboerderij, een schuur, een hooi mijt en een broeikas. Gert en Karin Banis kochten het huis, dat op de begane grond zes vertrekken telt en op de eerste verdieping vijf, in 1996. Karin: „We wilden graag een boerderijtje kopen en liepen hier te genaan. We hadden er vijfjaar een hele klus aan om het te krijgen zo als we wilden. Niets was nog in ori ginele staat. Zelfs die mooie, oude plafonds van vroeger waren ver laagd met systeemplafonds. Die hebben we er uitgesloopt." Gert: „Ook hebben we vloerverwarming aangelegd. Vroeger werden wonin gen rechtstreeks op zand gebouwd, waardoor je vocht, en dus schim mel, niet buiten de deur houdt." Ook struinde het echtpaar, dat zelf in het voorhuis woont en de deel in 1997 doorverkocht aan vrienden, stad en land af op zoek naar materi alen voor hun woning. „Zoals het ooit was, krijg je het natuurlijk niet meer. Maar we zochten en vonden materialen en meubelen die de sfeer van destijds goed weergeven." Wie: Gert Banis (55, ambte naar) en Karin Banis (51, maat schappelijk werkster) Waar: Twickelerlaan 21, Ambt Delden Type huis: villaboerderij, rijks monument Bouwjaar: 1881 Inhoud woning: 2.500 m3 Perceelgrootte: 8.000 m2 door Bauke Boersma foto's Annina Romita

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 127