Kattenstaart altijd welkom v42 I Prisma Zaterdag 17 november 2007 PZC Staarten zijn altijd welkom in de tuin. Ze zorgen voor het broodnodige contrast met andere bloemvormen. Er zijn nogal wat staarten, te beginnen met een van de meest ge hate onkruiden van allemaal: de paardenstaart, een plant die ook bekend is onder de namen heermoes en akkerpest. Dit is niet de staart die ik bedoel als ik het heb over welkome staarten. Dan bedoel ik de kattenstaart, een naam die door twee planten wordt gedeeld: de eenjarige Amaranthus en de vaste Lythrum. Lythrum salicaria is een inheemse plant die langs sloten en vaarten groeit en die veel stikstof nodig heeft, waardoor het een van de weinige wilde planten is die niet van overbemesting te lijden heeft. Een paar selecties van deze wil de kattenstaart hebben carrière gemaakt als tuinplant. In onze tuinen gedragen kattenstaarten zich ordentelijk, maar in de VS is Lythrum salicaria uit de tuinen ontsnapt en daar heeft de plant zich, bij gebrek aan concurrenten, tot een ge ducht onkruid ontwikkeld. De Amerikaanse overheid heeft hierop gereageerd met een verbod op het verkopen van alle soorten Lythrum. Een aardig voorbeeld van het dempen van de put nadat het kalf verdronken is, want de kattenstaart is in de Verenigde Staten niet meer uit het landschap weg te den ken. En ach, zo erg is het niet, zo'n invasie van allochtone plan ten. Bij ons zijn het vaak Amerikaanse planten die het hele land veroverd hebben: de teunisbloem en het krentenboom- pje zijn zo algemeen, dat we ze bijna als heemplanten zijn gaan zien. Kattenstaarten zijn gemakkelijke planten. Hoewel ze in het wild op drassige grond groeien, heb ben ze in de tuin bewezen het net zo goed op droge grond te doen. Ze kunnen jarenlang op dezelfde plaats blijven staan en tijdens de bloei trekken ze een grote menigte van hommels, bijen en vlinders aan. Vaste plan ten vertonen meestal geen herfstkleur, maar de kattenstaarten zijn een uitzondering en verkleuren in het najaar naar paars en vlammend rood. De mooiste variëteit is Lythrum salicaria Blush, die van juni tot september bloeit met grote lichtroze aren. 'Blush' is steriel, hoewel dat de Yankees niet heeft kunnen vermurwen. Door dat de bloemen niet bevrucht kunnen worden, bloeit de plant langer dan normaal. Andere goede variëteiten van Lythrum sa licaria zijn 'Feuerkerze', 'Robert' en 'Morden's Pink'. Op goe de, stikstofrijke grond kunnen Lythrums een hoogte van an derhalve meter bereiken, maar 'Robert' is een relatieve dwerg en wordt niet veel hoger dan 60 centimeter. Hoewel er maar één soort in Nederland voorkomt, telt de Ly- thrumfamilie ruim vijfhonderd soorten. Een soort die je ook als tuinplant aantreft, is Lythrum virgatum, een plant uit Cen- traal-Europa en Azië. Sommige fijnbesnaarde tuiniers die het blad van onze inheemse kattenstaart wat aan de grove kant vinden, planten liever Lythrum virgatum Rose Queen, een plant waarvan het toch al weinig in het oog springende blad tijdens de bloei verdwijnt onder een enorme massa lichtroze bloem aren. 'Rosy Gem' is een nieuwe vondst die de aloude 'Rose Queen' van de troon dreigt te stoten. 'The Rocket' is een ande re variëteit, waarvan de bloeiwijzen als vuurpij len omhoog schieten tot de bescheiden hoogte van ruim 50 centimeter. Want Lythrum virgatum is slanker gebouwd en. kleiner van postuur dan zijn polderlandse even knie. Zowel Lythrum salicaria als Lythrum virgatum kan door stek worden vermeerderd. Snijd in het voorjaar de jonge uit lopers van de planten vlak boven de grond af en pot ze op in een mengsel van fijn grind (of scherp zand) en pot grond. Houd de stekjes nat zodat ze niet indro gen. Na een week of drie hebben de stekken wor tels gemaakt en na een paar maanden kunnen de jonge kattenstaarten worden uitgeplant. Zo erg is het niet, zo'n invasie van allochtone planten Lythrum salicaria Blush. foto Romke van de Kaa KUNST in de Kunst in de badkamer of het toilet. Een raar idee? Helemaal niet, zeker niet als je ontdekt wat er mogelijk is. Sommige kunstenaars leggen zich zelfs speciaal toe op kunst in de natte ruimte. Er is niet alleen kunst om te bewonderen, maar ook om te lachen, zoals het ludieke urinoir Kisses. Een beetje speuren op het net levert heel wat mogelijkheden op; óók om zelf te doen. door Folly van Dijk Glaskunstwerken van Henny Joris. foto's Peter van Huijkelom Unieke glaskunst Henny Joris uit Herten (L) creëert een exclusieve vorm van glas kunst voor de badkamer. Verf komt daar niet aan te pas; hij ge bruikt gemalen glas voor de voorstelling die als pasta met een spe ciale techniek ('het geheim van de smid') op een glasplaat wordt aangebracht. Drogen gebeurt in de oven, waarna de glaskunst voor altijd mooi blijft, omdat vocht er geen vat op heeft. „Omdat het de oven in moet, ben ik gebonden aan een maximale maat van 80x160 centimeter", zegt Joris. „Veel mensen kiezen daarom voor een twee- of drieluik, soms deels transparant. Dat wordt extra mooi als het schilderij een stukje van de muur wordt bevestigd met indirecte verlichting." Een tweeluik van 120x60 centimeter komt op onge veer 500 euro. www.hennyjoris.exto.nl Nina Valkhoff maakt bijzondere wc-brillen. foto's PR Creatief op commando „Het moet heel raar zijn, wil ik het niet kun nen", zegt Nina Valkhoff Daarmee doelt ze on der meer op de persoonlijke wc-brillen die ze maakt. „De mogelijkheden zijn vrijwel onbe grensd. In principe maak ik alles: portretten, land schappen, teksten, noem maar op." Voor wie deze vorm van badkamerkunst zelf onder de knie wil krijgen, geeft Valkhoffbovendien beslo ten workshops voor groepen, bijvoorbeeld aan bedrij ven. Ook op een andere manier kan Nina Valkhoff badkamers een hele nieuwe look geven, zoals bij voorbeeld met haar bij zondere spiegels of een passende muurschil dering. www.ninavalkhoff.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 124