Jeugd scant en selecteert snel 'Maar het staat wel in de PZC' Rally door Sahara is weggegooid geld PZC Zaterdag 17 november 2007 1 1 EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN „Maar het staat wel in de krant", mailde Middelburger Leo van de Ketterij gisteren naar de PZC. Hij heeft het over de donderdagkrant, waarin stond vermeld dat Leo van de Ketterij had afgezegd voor een concert van Sherry Kennedy. Aan vankelijk zou de Middelburgse gita rist wel van de partij zijn. „Maar ik ben nooit gevraagd en dan kun je in principe ook niet af zeggen", schrijft hij. Daar is geen speld tussen te krijgen. Evenmin valt er iets aan te mer ken op de handelwijze van de jour nalist. Van de Ketterij stond aange kondigd op de website van de orga nisatie. Hij zou een van de gastmu zikanten zijn. De verslaggever checkte de informatie bij de orga nisatie en vroeg specifiek naar de Zeeuwse inbreng, de saxofonist Franklin Schieman en Leo van de Ketterij. Schieman zou komen, maar Van de Ketterij had afgezegd. Tsja, en dan schrijf je dat op. De verslaggever was tevreden dat hij de informatie niet klakkeloos had overgenomen van de website en lichtte de lezers in dat zij niet moesten rekenen op gitaarspel van Van de Ketterij. En nu blijkt dus dat Van de Kette rij nooit is gevraagd. Een onzorg vuldigheid van de organisatie, die iets goed te maken heeft. Dat be grijpt ook Van de Ketterij. „De or ganisatie heeft al duizendmaal haar excuses aangeboden. Me vrouw Sherry Kennedy was 'in shock'", meldt hij. Maar het stond wel in de krant en dat zit hem niet lekker. „Omdat ik namelijk in het nakomen van afspraken nogal se cuur ben." Nieuws dicht bij huis en eigen leefwereld spreekt jongeren aan. T ongeren lezen niet meer, maar I scannen de krant en plukken I informatie van het internet, te- levisie of radio. Dat is een veel gehoorde opmerking. Er werd de ze week in Utrecht een mediade bat gehouden met een positievere ondertoon: 'Oók een jongen en een meid lezen de krant op tijd'. De stichting Mediadebat wil de dis cussie over kwaliteit en betrouw baarheid van de journalistiek sti muleren. Leest de jeugd nu wel of niet? „Natuurlijk lees ik de krant", zegt Björn Boonman, een van de jongeren van de jongerenraad Bor- sele. Een betrokken jongere, die de ze week meedeed aan een work shop van de Vrijwilligersbeurs in Heinkenszand. „Voordat ik naar school ga, heb ik de PZC gelezen en later pik ik nog een Metro of Spits mee." Mirella van Leeuwen en Melanie Wagenaar (16) van de jongerenraad lezen ook de krant. „Mijn jongste zusje leest de PZC ook al", zegt Melanie. Björn somt op wat hem aan de krant van donderdag is opgeval len. „De foto op de voorpagina van de vogel, die slachtoffer was van de olieramp in de Zwarte Zee geeft de ernst van de situatie goed aan. Ik lees berichten die jongeren aangaan, zoals het nieuws over de jeugdsoos in Heinkenszand." Dennis van Akkeren, een 25-jarige student Cultuur en Maatschappelij ke vorming in Breda en loopt sta ge bij de Zeeuwse Kunstbende. Hij is van de partij bij de Vrijwilligers beurs. „Ik heb geen tijd om 's och tends de krant te lezen. Ik blader en scan. Ik hou van een kleurrijke krant, veel illustraties en spannen de berichten." Dennis bladert op verzoek de donderdagkrant van de PZC door. Het verhaal over Ruben de Meijer (21) uit Biervliet die wa- terbespaarders voor kranen heeft ontwikkeld, spreekt hem aan. „Leuk verhaal, net als het artikel over de Daltons, zeven jaar later. Grappige foto ook." 'Een van de conclusies zal zijn dat de jongeren heus lezen' Dennis selecteert en scant razend snel. „Ik lees alleen wat mij interes seert, maar dan wil ik ook veel le zen over het onderwerp." Frank Andringa, student journalis tiek vierde jaar, mailde deze week naar de PZC met de vraag of de krant speciale aandacht besteedt aan jongeren. Hij verricht voor zijn studie journalistiek aan de Ho geschool van Zwolle onderzoek naar het leesgedrag van jongeren. „Ik wil namelijk weten hoe we jon geren aan een krant kunnen bin den. Want ik wil nog werk heb ben als ik straks ben afgestu deerd." Zijn onderzoek is nog niet afge rond, maar hij verwacht dat een van de conclusies zal zijn dat de jeugd 'heus leest'. „Ze zijn niet al leen geïnteresseerd in headlines. Naast korte artikelen, willen ze achtergrondverhalen lezen." Uit het Mediadebat kwam naar vo ren dat jongeren artikelen hoger waarderen als het nieuws dichter bij komt. Een geïnterviewde zei dat hij het artikel over Georgië waardeerde omdat vermeld werd dat de vrouw van de president uit Terneuzen komt. „Het nieuws komt dichter bij de leefwereld." POSTVAK „Afrika 1: Schoolkinderen zamelen schoenendozen met spulletjes en euro's in om naar de armsten der armen te sturen. Vervoer graag zelf betalen (PZC, 14 november). Afrika 2: Een landrover gaat door de Sahara scheuren in de Da kar-rally. Daar heeft een sponsor graag 650.000 euro voor over. Ver voer wordt betaald. Moet allemaal kunnen toch (PZC, 14 novem ber)!" Het echtpaar C. de Jong-Los uit Middelburg wilde deze kans niet voorbij laten gaan om het contrast tussen 'arm en rijk en de scheef groei' onder de aandacht te brengen. „Het moet natuurlijk niet alle maal kunnen. Die rally is weggegooid geld. Zeker omdat er maar zo weinigen in geïnteresseerd zijn", reageert De Jong. Zij stellen voor dat de Goese sponsor van Afrika 2 volgende keer zijn geld stopt in een Walcherse strandrace. Want hier maken de landrovers minder kapot en en hoeven zij geen duizenden vervui lende kilometers te rijden voordat zij op de plaats van bestemming zijn. Bovendien steken zij de ogen niet uit van de medemens en is het mooie reclame dichtbij huis. „Het geld dat de sponsor overhoudt, wordt overgemaakt naar een goed doel in Afrika." Onderwerpen dichtbij de leefwereld van jongeren krijgen een hoge waardering. foto Mechteid Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11