v35 PZC Zaterdag 17 november 2007 Het was op Jersey dat Victor Hugo zijn meesterwerk Les Miserables volbracht. Een raadsel hoe hij daar de inspiratie vond voor dit trieste verhaal. Want wat is dat kanaaleiland aangenaam, vriendelijk en welvarend. tekst en foto's Renate van der Bas Jersey heeft een gekke status. Het valt wel onder de Engel se koningin, maar hoort niet bij het Verenigd Koninkrijk. Het hoort ook niet bij de EU. Het opereert zelfstandig van andere kanaaleilanden als Guern sey en Sark. Het Franse vasteland ligt ruim 20 kilometer verderop. Engeland is 160 kilometer ver weg. Desondanks, of misschien juist daarom wel, kozen de eigenzin nige eilanders in 1204 voor de En gelse vorst als hun vertegenwoordi ger. En dat willen ze graag zo hou den. 20 procent slechts is het tarief van de inkomsten- en vennoot schapsbelasting: Jersey is een fis caal paradijs, waar vermogensbelas ting niet bestaat. Je moet wel een beetje geld hebben, want goed koop is het leven er niet. Huizen zijn twee keer zo duur als in Enge land. Jersey heeft de perfecte maten (in kilometers) voor een weekje va kantie. Je kan de auto gerust laten staan en fietsend en wandelend grote delen van het eiland berei ken. Anders is er nog het uitsteken de netwerk van bussen dat je over al brengt. De noordkust van het ei land is ruig en hoog, met veel klei Fietsen is ideaal op Jersey. De wegen in het binnenland zijn niet breed ge noeg voor auto's. ne baaien. De westkust loopt lang zaam maar zeker naar het zuiden af. Aan de lage zuidkust liggen de hoofdstad St. Heiier en de stadjes St. Aubin en St. Brelade. De zuid-oostpunt, La Rocque Point, is populair bij liefhebbers van wadlo pen. De wegen zijn goed, maar niet overal breed genoeg voor een auto. Fietsen is dus een uitstekend alter natief Al gaat het er soms aardig steil aan toe. Wij moesten een paar keer afstappen, toch een ne derlaag, om vervolgens lopend met de fiets aan de hand een heu vel op te 'hijgen'. De hulpvaardigheid van de eilan ders is hartverwarmend. Iedere keer als we even op de kaart ston den te kijken van 'hoe nu verder' bood iemand aan mee te kijken en ons te adviseren. Ze zijn hier nog lang niet uitgekeken op de toeris ten. Een ander apart trekje van de 'locals' is de gewoonte om zakken aardappelen weg te geven als ca deau. Anne Le Cornu, een Neder landse gids die al jaren op het ei land woont met haar in Jersey ge boren man, was lichtelijk verbijs terd toen haar schoonmoeder de eerste keer voor de deur stond met zo'n zak. „Wist ik veel dat daar iets bijzonders mee was", vertelt ze. „Tot mijn man een paar dagen la ter zei dat ik ze nu toch wel eens kon opdienen. Ik vertelde hem dat ik er de eerste avond al puree van had gestampt. Hij viel bijna om: doodzonde, puree maken van Jer sey Royals!" Want zo heten de beroemde aard appels van dit eiland. Ze worden het liefst verbouwd op steile zuid hellingen, met zeewier als mest stof. De eerste oogst, in april en mei, levert zachte, bijna zoet sma kende krieltjes op. Later in het jaar zijn de Royals wat groter van for maat. De koks op Jersey maken de laatste jaren steeds vaker gebruik van de producten van het eiland. De brave, kastanjebruine koeien le veren romige melk voor, boter, yoghurt en roomijs. En zachte bief stukken. Er worden bloemkolen verbouwd, courgettes, broccoli, en prijswinnende tomaten. Wat be treft fruit zijn er aardbeien, andere bessen en appels, waarvan cider wordt gemaakt. Er is eigen bier en zelfs eigen wijn, maar die flessen zijn goed voor ons verborgen ge houden. En dan wordt het eiland natuurlijk nog omgeven door een zee vol vis, oesters en andere schelpdieren. Op de menukaarten wordt vaak aangegeven welke gerechten met streekproducten zijn gemaakt. Wat een lekkere wereld. Dat dach ten ook de jonge Duitse soldaten die in 1940 Jersey veroverden. Nou ja veroverden, Engeland had geen strategisch belang bij het eiland en besloot z'n troepen terug te trek ken. Bewoners werd de mogelijk heid gegeven te evacueren, de meeste mensen bleven achter. En zagen vrolijke Duitsers dagelijks sporten op het strand en genieten van de zuivelproducten, 'und die Kartoffeln'. De bezetting, die helaas ook zeer grimmige kanten kende en tiental len slachtoffers heeft gemaakt, duurde tot 9 mei 1945. Churchill wilde geen soldaten offeren om het eiland te bevrijden, maar stelde een blokkade in die in 1944/45 een honger winter bracht. Over die oorlogstijd is een museum ingericht in de War Tunnels, het ondergrondse gangenstelsel dat de Duitsers lieten graven om als zieken huis te kunnen dienen wan neer de aanval van Duitsland op Engeland zou beginnen. De exposi ties geven een levensecht beeld van het dagelijks leven tijdens de bezetting. Als je na het bezoek de donkere gangen weer verruilt voor de groene buitenwereld, blijf je nog een tijdlang onder de indruk. Jersey is per ferry bereikbaar via St. Malo in Bretagne (Frank rijk). Lunchtip 1: The Wayside Cafe, in de baai van St. Brelade. Niet zomaar een strandtent, maar gewoon de lekkerste. Lunchtip 2: The Navigator, per fect visrestaurant in Rozel Bay. www.navigatorrestaurant.co.uk Verrassing: Durrell's parkach tige dierentuin, met fokpro- gramma's voor een aantal be dreigde soorten, www.durrell- wildlife.org Meditatief moment: bij de neo-lithische graftombe La Hougue Bie, waarover al zesdui zend jaar een spiritueel waas ligt. www.jersey.com www.jersey.comwww.condor- ferries.com Kanaaleilanden Cherbourg c Guernsey Sark Jersey St Heiier 10 km infographic: BVbron. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 117