in een leisteenmijn rö v33 PZC Zaterdag 17 november 2007 Een mijnkarretje symboliseert de betekenis van de mijn. JsJ»l Antwerpen neder land BELGIË Brussel Luik Sankt Vith I^K-luxe bur Rondleidingen in bezoekers mijn Schieferstollen Recht (bij St. Vith) zijn op aanvraag te boeken. De entree bedraagt 7 euro, groepen 6 euro per per soon. De rondleiding, inclusief informatieve film, duurt 1,5 uur. Info: 0032-80570067 of info@schieferstollen-recht.be of zie www.schieferstollen-recht.be 'Kathedraal Sinds enige tijd is de leisteenmijn Recht bij het Belgische St. Vith open voor het publiek. Toeristen kunnen er zien hoe vroeger met de hand 750 kilogram zware brokken blauwsteen werden gewonnen. door Wiel Beijer foto's Schieferstollen Recht De 'kathedraal' noemen de werkers van de lei steenmijn de 14 meter hoge ondergrondse ont ginningshal, waar een eeuw gele den de leisteen werd gewonnen. In die 'kathedraal' staan we plots voor een stenen grafkruis. 'Hier rust Nicolas Zangerle', is er in sier lijke letters in gegraveerd. Op het kruis staat te lezen dat Zan gerle op 2 augustus 1884 in deze mijn dodelijk werd getroffen door een enorme steen die door een breuk naar beneden viel. Van die dodelijke blauwsteen werd het kruis op Zangerle's graf gemaakt. Nicolas Zangerle was een nazaat van steenhouwers uit het Patznautal in het Oostenrijkse Ti- rol. Deze vaklieden vestigden zich in 1725 in Recht, een dorp tussen Malmedy en St. Vith in de huidige Duitse Oostkantons van België, om de daar gewonnen blauwsteen te bewerken. Van die Oostenrijkers leerden an dere inwoners van Recht het hand werk. De steen was niet alleen bruikbaar om er sacrale kunst van te maken, zoals fraaie grafkruisen, wijwater bakken of doopvonten, maar ook voor het vervaardigen van onder meer troggen, gootstenen, venster banken, deurposten en trappen. In de bloeitijd waren in het dorp tien familiebedrijven actiefin de blauwsteenindustrie. De blauwsteen werd in Recht en omgeving eeuwenlang bij dag bouw in steengroeven gewonnen. In t886 vatten de gebroeders Mar- graffhet plan op om diep in de berg leisteen te gaan winnen. Die leisteen was gewild voor het ma ken van daken. Halverwege de berg werd een mijngang gegraven. „De mijnwerkers vorderden in die tijd zo'n 30 centimeter per dag", weet Didier Landers, initiatiefne mer van de bezoekersmijn Schie ferstollen Recht. „Er werd eerst een eerste tunnel gegraven en van 1890 tot 1895 werd een stuk dieper een tweede mijntunnel gegraven. Die gaat zo'n 60 meter onder de top bijna horizontaal de berg in. Pas toen ze 300 meterdiep in de berg waren, werd de eerste leisteen van bruik bare kwaliteit gevonden." Samen met Didier Landers en de Nederlandse gids John van Broek hoven, die als vrijwilliger in de lei steenmijn actiefis, gaan we onder gronds. De gele veiligheidshelmen die we moeten dragen, blijken niet alleen voor de show te zijn. De 400 me ter lange gang die naar het duiste re hart van de berg voert, is name lijk maximaal 1.80 meter hoog. Zonder gebruik van een helm kun je op sommige plekken je hoofd le lijk stoten. Omdat in de tunnel con stant overal regenwa ter door dunne spleten in het gesteente drup pelt, kunnen bezoekers die geen jas bij zich hebben een geel regen jack lenen. Dat beschermt tegelijk een beetje tegen de kou. „Het wordt hier nooit warmer dan 7 gra den en er heerst constant een luchtvochtigheid van bijna 100 procent. Dan weet je wel dat het werk hier niet echt gezond was", zegt Van Broekhoven. Wij wandelen steeds verder de berg in. Halverwege de vierhon derd meter lange tunnel bereiken we een plek die extra beveiligd is met dikke stalen balken, stenen en beton. „Dat was nodig, anders stort de hele zaak hier in. Toen we met het herstel van de mijngang bezig wa ren, hebben we op deze plek liefst twee jaar oponthoud gehad. De boel was hier over een lengte van 28 meter ingestort", vertelt Didier Landers, die in 1998 samen met an dere vrijwilligers is begonnen aan de restauratie van de mijn. Dan verlaten we de smalle mijn gang en komen in de ruime 'kathe draal'. Die is met een luchtschacht verbonden met de erboven gele gen oudere mijngang. „De schacht is tevens nooduitgang. Tijdens het Ardennenoffensief van 1944 werd Recht zwaar gebombardeerd en schuilden in de 'kathedraal' wel dertig tot veertig dorpelingen voor de bommenregen", weet Didier Landers. In de uiterste hoek van de 'kathe draal' is op een wand het jaartal 1908 geschilderd, het jaar waarin de productie in deze mijn werd stilgelegd. De laatste dagbouw blauwsteengroeve in Recht werd in 1920 gesloten. Bijna honderd jaar na de sluiting heropent de ver eniging de leisteenmijn als bezoe kersmijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 115