II Prisma v31 PZC Zaterdag 17 november 2007 Als we de tweede avond door Ellis Street slenteren, onderweg naar John's Grill, trek ken klanken van een vette sax ons naar de Jazz Bistro. Zo nu en dan druppelt een mu zikant binnen, blaast een paar tonen mee en verdwijnt weer. Derde avond bij Blues Biscuits idem dito. Veel improvisatie, lek ker jammen én een goede keuken. Onze entree in deze stad, waar geen weg horizontaal lijkt te lopen, was als een groot cliché, maar daarom niet minder spectacu lair: met de auto door Webster Street, steil en onoverzichtelijk als een zwarte skipiste. Waar na elke kruising een nieuwe, onpeil bare diepte opdoemt. De neus van je auto steekt een honderdste van een seconde in het luchtledige en als je te hard rijdt, klapt de achterkant op het wegdek. Dit moet je echt gedaan hebben. Net als toeren over de Golden Gate, trots ij zeren bouwwerk, jarenlang 's werelds lang ste hangbrug en het icoon van de stad. Meestal verdwijnt de top van de pilaren in de mist, vandaag hebben we geluk. Leuker is het om er overheen te fietsen of er onderdoor te varen. Het boottochtje voert ons langs gevangeniseiland Alcatraz. Wil je het enigszins in verval rakende cel lencomplex bezoeken - ruim van tevoren reserveren is noodzakelijk - dan moet je echter met een ander bootje. Verplicht nummer bij een eerste bezoek aan de gevangenis is de audiotoer. Al rond lopend wordt een rollenspel opgevoerd tus sen bewakers en gevangenen waarvoor een handvol goed Nederlands sprekende ac teurs is ingehuurd. Zo zijn wij bijna 'live' getuige van de op stand die er ooit plaatsvond en vele doden eiste. We horen het dichtslaan van de zwa re deuren, het collectief vergrendelen van de cellen, vernemen alles over de (veertien mislukte) ontsnappingen en staan oog in oog met 'Machine Gun' Kelly, 'Bird Man' Robert Stroud en natuurlijk de vader aller gevangenen, Al Capone. Hilarisch is het winkeltje dat de toer afsluit en waar afbeeldingen van deze criminelen allerlei prullaria als sleutelhangers(J) sieren. De Golden Gate, gelukkig nevelvrij. tische cd-winkel bevindt zich op het einde. Ouderwets alternatief publiek begeeft zich op straat. Voor ons is Haight Ashbury de leukste wijk van San Francisco. Gids Stannous zigzagt door de wijk, een map met bevlekte foto's onder z'n arm. Hij strooit met weetjes en anekdotes. We staan stil voor het huis van Grateful Dead. Een straat verder sliep Janis Joplin. Onder haar raam werd in 1967 het vreedzame 'regenfes tival' door de politie 'verstoord' met traan gas. Boven een winkel woonde de vriendin van Jimmy Hendrikx. Jefferson Airplane huisde verderop. Op een drugsparty in een ander huis werd ooit balletdanser Noerejev gearresteerd, die, zo verklapte een agent dit jaar, bij zijn aanhouding een onvervalste pas de deux maakte. De wandeling doet ook de sfeervol wanor delijke B&B van Pam Brennan aan. Zij is 'eigenaresse' van de Flower Power Walking Tour, die het concept kocht van de 'half-Ne- derlandse' Rachel Heller toen deze naar Ne derland verhuisde - en nu Engels doceert in Groningen. Pam's huis hangt vol foto's uit de tijd dat muziek ook nog andere bedoelingen had dan louter commerciële. We herkennen de portretten van de Marahasji, Bob Dylan, George Harrison en Jim Morrison. Stannous laat ons op een zelfgemaakte plattegrond zien waar beroemdheden als David Crosby en Carlos Santana verbleven. Ergens verderop heeft John Lennon zijn handtekening in het plaveisel geboetseerd. We zien ook een tv-opname uit de jaren zestig, waarin Jerry Garcia, stoned als een garnaal, zijn mening over de wereldproble men geeft. Onschuldig idealisme, oordelen we nu. Aangename toeristische bezigheden te over in deze heerlijke, tolerante en relaxte, on-Amerikaanse stad. Ook wij stappen aan boord van de karakteristieke kabeltram en zien het handmatig rondduwen van de wa gons bij Powell Street. We laten ons meesle pen naar Lombard Street, het steile, smalle en haarspeldbochtige straatje uit films als Herbie en What's up doc. Vrolijke lui in fel gekleurde cabrio's proberen het zelf uit. Dag-in dag-uit. Je zult et maar wonen. We komen tijd tekort in het museum voor moderne kunst, verbazen ons over het ma jestueuze van het Civic Center Plaza en de entree naar het stadhuis, pikken een terras je op Union Square en zoeken tevergeefs het einde van de voorname winkelstraat Market Street. En we zijn met stomheid ge slagen door de lange, lange rij jongelui die Wandelen deden we met de Haight Ashbury Flower Po wer Walking Tour www.haightashburytour.com en www.hippygourmet.com Alcatraz bezochten wij met www.alcatrazcruises.com, met Red and White voeren wij onder de Golden Gate brug www.redandwhite.com en fietsen met www.bayci- tybike.com Voor veel attracties en het openbaar vervoer maakten wij gebruik van de City Pass www.city- pass.com/city/sanfrancisco.html Algemene websites: www.onlyinsanfrancisco.com, www.sanfrancisco.com,www.visitusa.nl, www.seeameri- ca.org Reisgids van onder meer Capitool. Wij vlogen met KLM en de auto huurden wij bij Alamo. gedisciplineerd wacht op een plek voor de live-tvshow van Conan O' Brein. We wandelen door de bezige en kleurrijke Chinese wijk, waar geen toerist het leven van alledag aantast. Dat is wel het geval in de aanpalende Italiaanse wijk, waar de vele eettentjes er vooral voor buitenstaanders zijn. De sfeer is er niet minder door. We sjokken over de wel erg kermisachtige Pier 39, waar volgens ons geen authentieke inwoner van San francisco meer komt, zoe ken er tevergeefs naar een kop echte koffie. Mensen vergapen zich aan de kolonie zee honden, vaste beslapers van de steigers. Dan is het avond en een paar blok ken verder, voorbij Fisherman's Warf, authentieker. Restaurant jes vind je er in alle gradaties. Kookstalletjes op straat waar verse zeedie ren in het vet verdwijnen. Koks, in dam pen gehuld, slaken onverstaanbare kreten. Bluesklanken waaien als slierten door de straat. Voor we het weten staan we binnen bij Lou's Blues Club, vijf dollar armer, met een hoge pils voor onze neus. En we bewe gen mee. Een patroon dat zich de komen de avonden herhaalt. San Francisco AT" VERENIGDE STATEN CALIFORNIA Los Angeles 9 MEXICO infographic: FSvD Het keerpunt van de kabeltram, Powell Street.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 113