I Veilige rit in Florida 0-\ v30 Zaterdag 17 november 2007 PZC REIZEN door Derk Bolt In Florida zoeven we over de snelweg op zoek naar een ver loren vader. De auto heb ik via internet besproken. Uiter aard gekozen voor het goedkoopste model, maar vanwege een upgrade cruisen we nu door de staat in een achtcilinder Chevrolet Impala. Onze Chevy is voorzien van alle gemakken. Zeg maar wat er in moet zitten en we hebben het. Stoelen zijn verstelbaar met een joystick, de bekerhouders komen elektrisch tevoorschijn, de automatische stuurinstelling maakt het bijna mogelijk dat je ook vanaf de achterbank kan chaufferen. Vanuit Miami rijden we via de Everglades naar de westkust van het wormvormige aanhangsel dat Florida heet. Onze sloep doet het prima. Aan het einde van de dag belanden we in het zeer leuke plaatsje Matlache (spreek uit 'Metlasjee'). Eigenlijk een smalle strook land langs het water tussen Pine Island en Cape Coral. Eén straat met daarlangs wat huizen, cafés en mo tels. Prima. Wie hier lekker wil eten, moet naar 'Red's', mid den op Pine Island. Na het eten rijd ik in de stoere Impala terug. Ineens zie ik een knopje op de achteruitkijkspiegel dat me nog niet eerder is op gevallen. Uiteraard moet ik weten wat het is. Nonchalant stel ik de spiegel bij en raak het rode knopje aan. Het duurt nog geen seconde of de radio gaat uit en een luide vrouwenstem meldt zich. „Dit is Debbie Huppeldepup, wat is uw noodge val?" Ik ben met stomheid geslagen. Natuurlijk begrijp ik met een dat het een soort noodknop is, maar zomaar op de achteruit kijkspiegel? Al stamelend verzin ik in zwak Engels een excuus. Verkeerd knopje ingedrukt, sorry! Maar daarmee neemt de mevrouw geen genoegen. Of ik dat wel zeker weet, vraagt ze. „Ja me vrouw", bevestig ik met onvaste stem. Ze zegt dat ze ziet waar ik rijd en dat het daar slecht weer is. „Weet u zeker dat u geen probleem heeft?" Het zweet breekt me uit. Nee mevrouw, per ongeluk het knopje ingedrukt. Ze weet van geen ophouden. Er is een 'patrolcar' in de buurt. Moet die even komen kijken? „Nee mevrouw, hou nou toch op. Als u zo doorgaat, rijd ik nog van de weg af." „Have you been drinking, sir", klinkt er dreigend uit de luidspreker. Ik voel me nu zo betrapt dat ik niet meer weet wat ik moet zeggen. Ik probeer de conversatie gaande te houden tot we veilig bij ons motel zijn. De rit duurt tien minuten en de sfeer wordt dreigender. 'Vriendin Debby' is vast van plan een toevallig pa trouillerende politieauto op me af te sturen. Ik heb twee glaas jes wijn op en verder geen strafblad, dus geen reden om bang te zijn, maar ik ben het toch. Wanneer ik even later opgelucht voor het motel parkeer, duurt het nog geen twee minuten of de 'cops' verschijnen. Of we met onze handen op de auto de komst van de agenten willen afwachten. Maar natuurlijk. Er volgt een stroef gesprek dat pas ontspant als blijkt dat er echt niets aan de hand is. De agenten leggen uit dat de 'remote assistance' niet opgeeft als je met een smoesje komt over het per ongeluk indrukken van een knopje. Wanneer een overvaller naast je in de auto zit, zeg je natuurlijk wat die wil, verklaart een van de agenten. Daarom word je net zo lang aan de praat gehouden tot een 'pa trolcar' ziet wat er aan de hand is. Mooi zo. Ik bedank de he ren en we nemen aan de overkant een biertje voor de schrik. De Impala blijft thuis. Ik wil dat rode knopje niet meer zien. Al stamelend verzin ik in zwak Engels een excuus Derk bewaart minder goede herinneringen aan de Everglades, en dan vooral de reis daarheen in zijn 'pratende' Chevrolet, foto GPD Transamerica Pyramid. Veertig jaar geleden is het alweer, de Flower Power. De zomer van de liefde in San Francisco. Een Amerikaanse stad met Europese ingrediënten, relaxed, tolerant, verrassend, hip, trendy en hier en daar nog steeds ouderwets alternatief. door Gerard Chel foto's GPD/Wegener San Francisco Oud-hippie en gids Stan nous, met op de achter grond het huis waar Grateful Dead woon de. Hippie is hij gebleven, al heb ben bloemen in zijn haar plaats gemaakt voor een con trasterend zwart T-shirt, met daarop I'm boring. Stannous gidst ons nonchalant maar gedreven door de vroegere hippiewijk Haight Ashbury. Be bloemde jongeren kwamen er veertig jaar geleden samen op het snijpunt van de stra ten Haight en Ashbury. Kunstenaars, musi ci, dichters en schrijvers die zich miskend voelden, kropen bij elkaar. Al snel zat hier het alternatieve circuit, van beat generation tot underground. Liefde werd gepredikt, evenals vrede en anarchie. Zocht je een kamergenoot, baan, muzikant, marihuana of seks, dan nagelde je een papiertje aan een van de houten tele foonpalen. Die staan er nog steeds. Flarden papier en een regiment nietjes zijn inmid dels bedekt onder vele lagen bruine verf. Een prachtige Victoriaanse wijk is het, in al le morgelijke pastelkleuren, verlevendigd door diverse beschermde muurschilderin gen. Hier heerst de sfeer van niets moet, al les mag. De cafeetjes zijn bruin als bij ons. De eet huisjes zijn kleurrijk en sfeervol, de bed breakfast's hebben karakteristieke voorge vels. In boetiekjes worden glitterjurken aan geboden. Een wanordelijke, maar fantas- Cel op gevangeniseiland Alcatraz. Beschermde muurschildering in Little Italy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 112