Meningen Servië: Europese toekomst Balkan staat op het spel 'Klein ontwikkelingsproject niet beter' jr Bosch Car Service Oele Zeeuws winnaar rekendictee 1 O I Zaterdag 17 november 2007 PZC ^GOED LICHT BETER ZICHT GRATIS VERLICHT1NGSCHECK Koplampen Mistlampen 'Richtingaanwijzer Achteruitnjlichten Achterlichten Rem lichten 'lichting Reservelnmpjes Noodverlichting AXEL BORSSELE GDE5 KAPELLE KOUDEKERKE TERNEUZEN Autobedrijf de Muynck QuistenburgB 0113 Bosch Car Service Goes IDiiik 'Dronkersweg 15 <"'0113 Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat '59 <*'0113 Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 **0118 Auto Service Van Liere bv Volta weg 33 **0118 **0115 Handelspoort 2 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrauwenpolderseweg 75 **'0118 ZIERIKZEE Autobedrijf Legemaate Boerenweg 4 **0111 - 56 2045 35 DB 63 27 36 <63 -341315 -551991 - 62 76 80 -64 92 80 -3915 24 -4126 86 Compleet, goed, betaalbaar NIJMEGEN - Particuliere initiatieven om ontwikkelingshulp te bieden in arme landen zijn niet per defini tie beter dan de hulp van grote or ganisaties als Icco, Oxfam Novib en Cordaid. De kwaliteit van de kleine initiatieven laat vaak te wen sen over en bovendien ontbreekt meestal verantwoording van de be steding van aangetrokken geld. Dat concludeert onderzoeker Lau Schulpen van de Radboud Univer siteit in Nijmegen. Schulpen be zocht dit jaar tientallen hulpprojec ten in Ghana en Malawi, Afrikaan se landen waar veel Nederlanders actief zijn. Het is het eerste veldon derzoek naar de kwaliteit van hulp verlening door burgerinitiatieven. Kleine ontwikkelingsprojecten zijn in Nederland de laatste jaren razend populair geworden. Er zou den al tussen de zes- en vijftien duizend projecten zijn. Uit peilin gen blijkt dat er per jaar 500 mil joen euro gemoeid is met deze vorm van ontwikkelingshulp. Mo tief voor het beginnen van een ei gen project is vaak wantrouwen te genover de grote organisaties, waar veel geld aan de strijkstok zou blijven hangen. Schulpen stelt dat kleine organisa ties geen enkel recht hebben te clai men dat hun hulp effectiever is dan die van grote organisaties. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) N57 In de PZC van 15 november doet de WD een duit in het zakje van de N57-klucht. Het schijnt dat er toch nog be stuurders zijn die verder kijken dan hun neus lang is. Het feit dat op een weg, die meer dan tiendui zend voertuigen per etmaal ver werkt en daarbij gemengd verkeer kent en bovendien op het stukje van drie kilometer tussen Seroos- kerke en Vrouwenpolder zeven zij wegen en vierendertig privé-uitrit- ten telt, is blijkbaar onvoldoende om, na twintig jaar erover praten, ook tot realisatie te komen! Als de route Nieuwland-Seroosker- ke is voltooid, zal het verkeersaan bod nog zeker stijgen. Rijkswater staat heeft: tot nu toe gehandeld als of de aanleg een onomkeerbaar proces is. Gezien alle werkzaamheden, die tot nu toe zijn uitgevoerd is de ka pitaalsvernietiging van het niet aanleggen van de weg even groot als het financieringstekort en blijft Veere zitten met een gevaarlijke Vrouwenpolderseweg die nog ge vaarlijker wordt. Dat er slachtoffers vallen is een kwestie van tijd, wie is dan verant woordelijk en aansprakelijk? A. Hannewijk Baashuisweg 15, Kamperland Vlissingen 8 Tegen de heersende opvattingen in heb ik een wat dwarsere kijk op de ontstane bestuurscrisis in Vlis singen. Collegebesluiten worden collegiaal naar buiten gebracht, maar dat ontslaat wethouders niet van de hoofdelijke verantwoorde lijkheid voor hun 'eigen' werkge bied. Het onmatige, onsmakelijke machtsvertoon van wethouder Verhage tegenover de aan haar be leid toevertrouwde ambtenaren komt volledig op haar schouders neer, ook al kreeg zij dan een 'vrij brief van haar collega's. Om duide lijkheid te scheppen was een mo tie van wantrouwen tegen haar al leen meer op zijn plaats geweest. De positie van de burgemeester was anders komen te liggen en de crisis was eenvoudiger op te lossen geweest. Nu zit Vlissingen met een ratio neel, emotioneel en financieel gat van jewelste, waarin het toch al niet zo riante imago van onze stad is afgegleden. Kom daar maar eens uit! En wie betaalt het gelag? Chris Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen Gekissebis Staten Met verbazing en lichte veront waardiging las ik het artikel over het gekissebis over het dividend van energiebedrijf Delta. Een aantal Statenleden van SGP, CDA en GroenLinks vindt dat zij 'gepiepeld' wordt of woorden van die strekking, over de mogelijke onduidelijkheid over de hoogte van de dividend uitkering van energiebedrijf Delta. Het gaat over een bedrag van mini maal 50 miljoen euro. Hiervan doen, zoals de tekst vermeld, Pro vinciale Staten en de gemeenten als aandeelhouder 'leuke dingen' voor de mensen. Ik vraag me af of de Statenleden beseffen dat deze winst groten deels betaald wordt door de Zeeuwse bewoners en bedrijven? De Zeeuwse bewoners en bedrij ven zijn in deze tijden van stijgen de lasten meer gebaat bij lagere energieprijzen dan dat Provinciale Staten en gemeenten 'leuke din gen' doen voor de mensen? Wat zou er leuker zijn? C. Breker Gentsestraat 8, Rilland Pensioenroof Philips Ben ik gek, of komen die lui daar zo mee weg (PZC, 15 november)? Immers, elke onroerendgoedtrans- actie is te traceren. De notaris als mede de overheid met zijn over drachtsbelasting spinnen garen bij deze activiteiten. Gewoon even uitzoeken en de woekerwinst terug laten betalen! En opsluiten. Ko Jongepier Segeersweg 11, Middelburg Waterschap In de PZC van 15 november werd gemeld dat het waterschap Zeeuws-Vlaanderen de tarieven in 2008 slechts weinig laat stijgen. Vo rige week meldde het waterschap Zeeuwse Eilanden dat de tarieven voor particulieren in 2008 met 17 procent zullen dalen (door forse stijging taxaties voor de onroeren- dezaakbelasting). Dus is er helemaal geen meevallen de tariefstijging in Zeeuws-Vlaan deren. Hier zou je dat WOZ-effect toch ook mogen verwachten. Eerder lazen wij dat het water schap alhier de door de provincie voorgestelde fusie ook nog ver traagt. Tevens nemen zij ook nog snel veertien mensen aan, met een ho pelijk spoedige fusie in het vooruit zicht? Wanneer neemt de provin cie hier eindelijk de regie in han den? De Zeeuwse burger wenst niet lan ger voor deze te hoge kosten op te draaien. H. van Nes 8ellamystraat 12, Terneuzen Parlementsverkiezingen vandaag in omstreden provincie Kosovo. door Clemens Ingwersen DEN HAAG - De Europese toekomst van de hele Balkan staat op het spel als het gaat om het lot van de Servische provincie Kosovo. Dit zei gisteren de Servische minister van Buitenlandse Zaken, Vuk Jere- mic, een dag voor de parlements verkiezingen in de omstreden Ser vische provincie Kosovo, waar de Albanese meerderheid zich wil af scheiden. Jeremic is op bezoek in Den Haag. Hij zei: „De Europese integratie van de Balkan kan alleen worden bereikt overeenkomstig Europese beginselen en waarden. Er moet een consensus over Kosovo wor- 'De eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid erkennen schept gevaarlijk precedent' den bereikt waarmee alle parijen kunnen leven." Unilaterale afscheiding hoort niet thuis in de 21e eeuw, noch in het internationaal recht, aldus de 32-ja- rige bewindsman. De Verenigde naties stellen duidelijk dat Kosovo een deel van Servië is en dat moet zo blijven in Servische ogen. Ser vië aanvaardt geen afscheiding van wat het als de wieg beschouwt van zijn natiestaat. De lokale Alba nese bevolking kan volgens Jere mic 'al zijn zaken zelf regelen zon der inmenging van Belgrado', maar de soevereiniteit en territoria le onschendbaardheid moeten for meel zaken van Servië blijven. Eenzijdige afscheiding is volgens de Servische minister een geest uit de donkere negentiende en twin tigste eeuw. De boze geesten uit die tijden zijn op de Balkan on langs met moeite in de fles terug gedreven. Maar zij komen er weer uit wanneer er geen acceptabele oplossing voor Kosovo komt. „De eenzijdig uitgeroepen onafhanke lijkheid erkennen zou een zeer ge vaarlijk precedent scheppen voor de hele wereld inclusief de regio", waarschuwde Jeremic. Een van de grootste obstakels om zinvol over de toekomstige status van Kosovo te onderhandelen is de deadline die de grote mogend heden voor onderhandelingen heb ben gesteld, 10 december. Als jullie er dan nog niet uit zijn dan rege len wij het wel, meenden de VN. Volgens Jeremic is dat de reden dat de Albanezen uit Kosovo niet se rieus onderhandelen. Zij hoeven alleen maar te wachten op 10 de cember en rekenen dan op steun van de westerse mogendheden voor hun eenzijdige plannen. Jeremic beschouwt deze maanden als cruciaal voor de toekomst van Servië en voor de regio. Een grote meerderheid van de Serviërs wil lid van de EU worden. 0 .3*46*^ GOES - Edward Oele uit Terneuzen heeft uiteindelijk de snelste tijd ge realiseerd onder de PZC-deelne- mers aan het Groot Bartjens Re kendictee. De beste vijf gaan naar de finale, vrijdag 23 november in Zwolle. Oele (36) werkt als pro ject-engineer bij Heerema in Vlis- singen-Oost. Hij ging sinds vorige week aan kop. Via de PZC-internetsite heeft zelfs een deelnemer uit Canada, P. Smits uit Alberta Beach, meege daan. Er waren twee deelnemers van dertien jaar. De oudste deelne mer was F. P. de Smit uit Vlissin gen. Hij is 75 jaar oud. In de PZC van zaterdag 24 novem ber wordt uitgebreid verslag ge daan van de verrichtingen van de Zeeuwen in Zwolle. In totaal zijn bij de krant 234 inzendingen bin nengekomen. A. Bartjens Rekendictee Naam Leeftijd Woonplaats Score Tijd Edward Oele 36 Terneuzen 10 129 William Kesteloo 31 Tilburg 10 136 Hans van Eisen 47 Middelburg 10 148 Jan-Willem v.d. Hart 30 Nieuwdorp 10 185 Jac van der Hooft 52 Terneuzen 10 205 Pieter Romijn 50 Kloetinge 10 504 Jan Heinen 62 Brouwershaven 10 616 Louis Kesteloo 59 Middelburg 10 861 Jaco Duvekot 42 Westkapelle 9 40 Tijd gemeten in seconden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10