Toename werkgelegenht Ondernemen met Meer vacatures in Nederland dan ooit VIJF VRAGEN AAN KEUKENS BADKAMERS Tel. 0113 - 27 06 95 Eurostar lonkt naar Amsterdam 36 Vrijdag 16 november 2007 PZC De voorrangregels op de Oosterschelde ver anderen. Vanaf 22 november moet de ple- ziervaart de beroepsvaart uit het Kanaal door Zuid-Beveland vrije doorgang geven. Naam: Jan de Vries Woonplaats: Hansweert Leeftijd: 65 jaar Functie: Zeeuws regiovertegenwoordiger schip persvereniging Koninklijke Schuttevaer door Marcel Modde Wat wordt er gedaan om de nieuwe voorrangsregel voor iedereen duidelijk te maken? „Boeien worden op een andere positie gelegd en de verlichting op het havenhoofd wordt gewijzigd, zodanig dat de oversteek van de Ooster schelde (de Aanloop Wemeldinge) hoofdvaarwater wordt." Maar dan ben ik een leek op het water. Snap ik dat ook in één oogopslag? „Iedereen kan over de wijziging lezen in de bekendmakingen voor de scheepvaart van Rijkswaterstaat. Dat is een officiële publicatie, waar je via de e-mail een abonnement op kunt nemen. Verder komt de wijzi ging op papier te hangen in de sluizen én worden de watersportvereni gingen rond de Oosterschelde gevraagd de kennisgeving aan hun leden en passanten bekend te maken." En tóch zullen er straks nog zat watersporters zijn die nooit van de verande ring hebben gehoord en dus stug zullen doorvaren wanneer dat schip met gevaarlijke stoffen de hoek om komt zetten. „Ja, dat heb je altijd. Maar dat gebeurt dan allemaal onder toeziend oog van de verkeerspost Wemeldinge. In feite staat op dit kruispunt con stant een politieagent te kijken, die kan ingrijpen. Veiliger kun je het ei genlijk niet hebben. En dan komt het óók nog voor dat sommige kleine scheepjes geen marifoon aan boord hebben en dus niet kunnen worden gewaarschuwd. In die gevallen blijft het altijd de verantwoordelijkheid van de beroepsschipper. Wat dat betreft is het net als in het verkeer op de weg: daar mag je als automobilist ook geen fietser omver rijden om dat jij toevallig voorrang hebt." Hebben zich op de kruising wel eens aanvaringen voorgedaan? „Mij niet bekend." Waarom dan iets veranderen wat altijd goed gaat? „Het is gewoon een gevaarlijke situatie. Daar komt bij dat grote schepen vanaf de sluizen van Hansweert net snelheid hebben gemaakt en nu vaak moeten afremmen om voorrang te geven. Dat kost een hoop brand stof Slecht voor het milieu én de portemonnee." Eind september stonden 236.000 vacatures geregistreerd. VOORBURG - Het aantal vacatures in Nederland is record-hoog, na melijk 236.000 eind september. Het afgelopen half jaar daalde het aantal werklozen met gemiddeld 5000 per maand. In de periode au- gustus-oktober zaten gemiddeld 307.000 mensen werkloos thuis, meldde gisteren het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Dat is 4 procent van de beroepsbevolking, tegen een jaar eerder 5,2 procent. Het aantal werklozen daalde met 83.000. Tussen augustus en okto ber was het werkloosheidspercen tage onder 45-plussers 3,8, een pro centpunt lager dan in 2006. In drie maanden tijd kwamen er 13.000 vacatures bij. In de indus trie en de bouwnijverheid steeg het met 3000 tot 45.000. In de han del en de zakelijke dienstverlening kwamen er 3000 vacatures bij. De handel telde eind september 38.000 vacatures, de zakelijke dienstverlening 56.000. Het Centrum voor Werk en Inko men registreerde in oktober bij technische beroepen op alle ni veaus meer vacatures dan werkzoe kenden. Eigen montogedienst, alles in één hand van sloop tot oplevering! In onze showroom vindt u ook: Tegels, sauna's en stoomcabines Vakkundig advies met aandacht voor uw persoonlijke wensen 4421 Kapelle info@debel.nl Ind. terrein de Smokkelhoek Groei doet zich in sommige sectoren van arbeidsmarkt vooral voor in parttime banen en in uitzendwerk. door Ben Jansen De afgelopen twaalf maanden is de werkge legenheid in Zeeland minder gegroeid dan een jaar eerder. Tussen mei 2006 en mei 2007 zijn er bijna 27.000 ba nen bijgekomen; een stijging met 1,6 procent. Een jaar eerder be droeg de toename nog 2,3 procent. Zeeland telt nu 173.600 arbeids plaatsen bij ruim 31.000 bedrijven en instellingen. Behalve in de land bouw en bij de overheden heeft zich in alle sectoren op de arbeids markt groei voorgedaan. Volgens gegevens van de Regiona le Informatiebank Bedrijven en In stellingen Zeeland (Ribiz) is het aantal banen vooral toegenomen in het uitzend- en parttimewerk. De werkgelegenheid in de vaste ba nen groeide met 0,7 procent, in deeltijdbanen met 3,3 procent en in het uitzendwerk met 11,9 pro cent. De voor de Zeeuwse economie be langrijke sector van de industrie groeide vorig jaar met ongeveer 300 arbeidsplaatsen, ofwel 1,2 pro cent. Die toename komt zowat overeen met die van twaalf maan den eerder. In de bouw stagneert de banen groei duidelijk. De werkgelegen heid is er nog wel toegenomen maar duidelijk minder dan in de periode 2005-2006. Opmerkelijk is de afname van het aantal vaste ba nen. De groei komt van parttimers en van ingeleend personeel. Vol gens de Ribiz speelt de stagnatie van de bouwactyiviteiten in Zee land hierin een rol. Bij de bedrijven in de transport en logistieke sector is sprake van een kleine toename met honderd LONDEN - Eurostar, de hogesnel heidslijn tussen Londen, Parijs en Brussel, onderzoekt de mogelijkhe den om de dienst uit te breiden naar Amsterdam. Dat zegt topman Richard Brown van Eurostar in de Britse zakenkrant Financial Times. De uitbreiding is pas mogelijk als de lijn tussen Amsterdam en Brus sel, de HSL-Zuid, gereed is. Ook Keulen staat op het verlang lijstje van Brown, die zijn opmer kingen maakte bij de ingebruikna me van het Londense station St Pancras als thuishaven van de Eu rostar. Brown installeert volgend jaar een team dat de uitbreiding van de rou tes zal onderzoeken. Hij sprak niet van de problemen rond de bouw en ingebruikname van de HSL-Zuid in Nederland. De lijn zou in december tussen Amster dam en Rotterdam gaan rijden, maar dat wordt op zijn vroegst ok tober 2008. Het is onzeker of deze datum kan worden gehaald. Banengroei in Zeeland banen. Deze bedrijfstak had ge zien de aanhoudende groei van de economie in Europa een sterkere banengroei moeten vertonen. De Ribiz veronderstelt dat de toene mende concurrentie van transport bedrijven in de nieuwe lidstaten van de Europese Unie daarop van invloed is. Ook het ontbreken van een grootschalige op- en overslag voorziening in Vlissingen-Oost speelt de ontwikkelingsmogelijkhe den van de sector parten. In de toeristische sector komt de groei van de werkgelegenheid iets boven de gemiddelde groei in Zee land uit. Het aantal banen nam met 1,8 procent toe. Net als in de Zeeuwse ondernemers zijn maatschappelijk verantwoord bezig. door René Schrier MIDDELBURG - Veel ondernemers in Zeeland zijn op hun manier be zig met maatschappelijk onderne men, al realiseren ze zich dat niet altijd. Dat is een tiental leerlingen van het ROC Zeeland duidelijk ge worden toen ze een film over maatschappelijk verantwoord on dernemen in Zeeland maakten. De film is een project van tien stu denten uit het laatste jaar van de opleiding commercieel medewer ker marketing van het ROC Zee land. Ze zijn met de opdracht aan de slag gegaan om een film over maatschappelijk verantwoord on dernemen te maken, voor een symposium dat het ROC inmid dels heeft gehouden. Een van de studenten, de 20-jarige Daniël Maris uit Grijpskerke, ver telt dat de deelnemers aan het pro ject eerst voor zichzelf op een rij hebben gezet wat maatschappelijk verantwoord ondernemen is. De conclusie was dat in een bestaand of nieuw bedrijf de drie P's (Peop le, Planet en Profit) volledig opge nomen moeten zijn. Vervolgens is een ruime lijst opgesteld van Zeeuwse bedrijven die de vraag voorgelegd kregen of hun onderne ming maatschappelijk verant woord bezig was. Dat viel nog niet tegen, volgens Maris. „Op een of andere manier doen ondernemers al wel aan maatschappelijk verant woord ondernemen, bijvoorbeeld met papier inzamelen, verant woord personeelsbeleid of milieu bewust bezig zijn. Alleen hebben ze het zelf nog niet zo benoemd. Ondernemers zijn ook echt in het onderwerp geïnteresseerd en wil len er in investeren. Dat is ook wel interessant voor bedrijven die daar mee aan de slag willen. Voor hen liggen er echt mogelijkheden." Driekwart van de werkgelegenheid in Zeeland is te vinden in het bedrijfsleven en een kwart bij overheid en semi- overheid, zoals onderwijs en zorg. Tussen mei 2006 en mei 2007 is het aantal banen bij bedrijven met zeventienhonderd gegroeid en bij de (semi-)overheid met duizend. landbouw en visserij industrie bouwnijverheid handel en reparatie horeca en toerisme vervoer/opslag en communicatie dienstverlening zakelijke dienstverlening overheden onderwijs gezondheids- welzijnszorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58