Mensen in bijstand moeten voor GrOOtSte WenSI hun uitkering karweitjes doen Sint-Nicolaas gaat op Schouwse tournee Inwoner van Heikant gedood door ongeluk Tips ouderen om vallen te voorkomen Nog 11 dagen 26 Donderdag 15 november 2007 pzc S Boodschap doen of bestuurslid worden als 'sociale tegenprestatie'. door Melita Lanting zierikzee - Inwoners van Schou- wen-Duiveland met een bijstands uitkering (maar zónder arbeidsver- plichting) moeten een maatschap pelijke tegenprestatie leveren voor hun inkomen. Dit nieuwe beleid richt zich op een groep van maxi maal 170 mensen (inclusief part ners). Deze groep kan - om welke reden dan ook - geen reguliere baan accepteren. „Voor deze mensen geldt dat zij een sociale tegenprestatie moeten leveren", zegt wethouder G. Houte kamer. Die tegenprestatie kan bij voorbeeld een klus zijn in de WMO-sfeer. „Zoals boodschappen halen, medicijnen halen of schoon maken. Dat is vaak heel dankbaar werk. Misschien kunnen zij een paar uur werken. Straatvuil oprui men bijvoorbeeld of banken schil deren." Voor dit werk krijgen de mensen niet betaald. Het gaat puur om een Goedheiligman heeft druk weekeinde voor de boeg. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Sint-Nicolaas zet het komend weekeinde voet aan wal op Schouwen-Duiveland. De goed heiligman krijgt het druk. Hij maakt zijn opwachting in Zierik- zee, Zonnemaire, Burgh-Haamste- de en Brouwershaven. In Schouwen-Duivelands monu- mentenstad Zierikzee worden de Spaanse kindervriend en zijn ge volg zaterdag feestelijk onthaald. Omstreeks 13.45 uur wordt - zo is de verwachting - door Sinterklaas afgemeerd in de Nieuwe Haven. Vandaar gaat de oude bisschop naar het Havenplein waar een ont vangstcomité hem verwelkomt. Rond 14.45 uur gaat het feestpro gramma daar van start. Wethouder G. Houtekamer tegenprestatie voor de ontvangen uitkering. Hoewel het deels om regulier werk kan gaan, is er volgens Houte kamer geen sprake van valse con currentie of verdringing. „In de subsidievoorwaarden staan ge noeg waarborgen en het is mij 1^ Wethouder G. Houtekamer wil dat mensen in de bijstand zon der arbeidsverplichting toch aan het werk gaan. Zij kunnen lichte karweitjes opknappen. In Zonnemaire maakt de goedhei ligman zaterdag rond 10.00 uur zijn opwachting. Muziekvereni ging Nut en Uitspanning zorgt er voor de muzikale omlijsting. Van 11.15 tot 13.00 uur is het feest in het Zonnemairse dorpshuis. Ook Burgh-Haamstede wordt za terdag aangedaan door Sint-Nico laas. Hij arriveert daar per boot in de haven van Burghsluis. Rond 13.30 uur wordt Sinterklaas ver wacht in Brouwershaven. Vrijdag 23 november reist de Sint vanaf zijn Schouwse logeeradres af naar Ouwerkerk, waar hij wordt onthaald op een feest in het dorps huis. Een dag later brengt hij een bezoek aan Bruinisse waar hij rond het middaguur in de oude vissershaven wordt verwacht. Van Bruinisse reizen Sint-Nicolaas en zijn Pietenschaar af naar Renesse. Wie hem daar wil verwelkomen wordt rond 13.30 uur verwacht bij niet bekend dat dit problemen geeft." Niet iedereen hoeft overigens ge lijk bij de buren aan te kloppen om hulp te bieden. Ouders verzor gen of bestuurslid zijn van een club is ook al een maatschappelij ke tegenprestatie. Het gaat er vol gens Houtekamer om dat mensen weer midden in de samenleving komen te staan en de gemeente wil dat op deze manier bevorde ren. De nieuwe regel verandert niets aan de situatie van mensen met een uitkering die wel een ar beidsverplichting hebben: deze mensen moeten een reïntegratie- traject volgen. De gemeente steekt veel energie in mensen met een bijstandsuitke ring. Niets is wethouder Houteka mer te veel om iemand uit de kaar tenbak te krijgen. De gemeente zorgt bijvoorbeeld voor een gezins coach voor mensen met complexe problemen, heeft op maat gemaak te reïntegratietrajecten naar een re guliere baan en voert persoonlijke gesprekken met mensen om hun thuissituatie en interesses in kaart te brengen. heikant - Door een ongeluk in de Ellestraat in Heikant is gisteroch tend een 64-jarige man uit Hei kant gedood. Hij en zijn vrouw (57) werden rond half tien tijdens een wandeling geschept door een 47-jarige automobilist uit Stekene (B)., die hen mogelijk niet zag door de laagstaande zon. Het slachtoffer werd met zeer ernstige verwondingen per traumahelikop ter naar een ziekenhuis in Antwer pen gebracht. Daar is hij rond 11.30 uur overleden. De vrouw is met onbekend letsel naar het zieken huis in Terneuzen gebracht. De El lestraat bleef uren afgesloten voor het verkeer wegens onderzoek van de technische recherche. de Watermeter. Van daaruit maakt de Sint met muzikale begeleiding van dweilband 'Liever iet as tuus' een rondgang. De kinderen van Serooskerke worden evenmin ver geten. Speciaal voor de Goedheilig man wordt daar feest gevierd in het dorpshuis. Met het bezoek aan Scharendijke wacht Sint-Nicolaas tot woensdag 5 december. Namens de dorpsraad Jubileum voor platform mensen met een beperking. door Melita Lanting zierikzee - Al weer vijf jaar gele den is het platform mensen met een beperking Schouwen- Duive- land opgericht. Een periode waar in door keihard werken best veel is bereikt zeggen Harry Thijsse en Jo- han Bax. „Er zijn zoveel dingen waar we mee bezig zijn dat ik ze niet eens zo snel allemaal kan op noemen", aldus Thijsse. Aanpassin gen op het strand bijvoorbeeld zijn een initiatief van het plat form. „We zijn begonnen bij Per ry's Beachclub en nu zijn er zes overgangen waar je met de rolstoel naar toe kan." Het platform stond ook aan de wieg van het Oosterschelde-fiets- pad en gratis vervoer naar het strand. Nog maar kort geleden zijn vier speciale routes voor rolstoe lers uitgezet door leden van de or ganisatie. Allemaal activiteiten die tot stand zijn gekomen dankzij het niet afla tende enthousiasme van de plat formleden. „En we hebben een goede relatie met de gemeente. Als we bellen dat ergens iets niet in or de is wordt het aangepakt. Ze vra gen ons overal bij. Ze hebben pas nog een nieuw openbaar toilet neergezet en dan wordt wel ge vraagd of het zo goed is." Twintig tot dertig uur per week ste ken de bestuursleden in dit werk. Internet wordt afgeschuimd om ideeën op te doen, rapporten wor den doorgelezen en altijd en over al speelt op de achtergrond het platform mee. „Laatst was ik op vakantie in Dren the en daar zag ik een wildrooster wordt de Sint daar om 9.00 uur verwelkomd door dorpsraadvoor zitter H. Bomer. Vergezeld van de Scharendijkse kinderen maakt de Spaanse kindervriend vervolgens een rijtoer door het dorp. Een dag later aanvaardt Sinterklaas de te rugreis naar Spanje. In Bruinisse wordt hem met een lampionop tocht om 19.00 uur uitgeleide ge daan, waar wij wel gemakkelijk over heen kunnen. We hebben hier net allemaal van die vervelende roos ters gekregen." Rolstoelen, maar ook kinderwa gens met kleine wieltjes komen makkelijk klem te zitten in de roos ters. Het platform ijvert ook voor zaken die alle mensen aangaan. Vervelende steentjes bijvoorbeeld zoals de sierlijke keitjes op de Nieuwe Haven of schots en scheef liggende kinderkopjes in de bin nenstad van Zierikzee. „Ook van belang voor ouderen, die moeilijk ter been zijn."Het liefst zouden de leden van het platform nog verster king willen hebben van iemand die een visuele beperking heeft. Harry Thijsse kan smakelijk vertel len over kleine en grote missers. „In Brouwershaven bijvoorbeeld, bij het Tonnenmagazijn. Daar was 'Als we bellen dat ergens iets niet in orde is wordt het aangepakt' een speciale strook aangelegd. Die leidde echter naar de dichte deur." Bij de Balie in Zierikzee was een strook aangelegd die slechtzienden regelrecht de bosjes in stuurde. Vijf jaar werken heeft al veel tot stand gebracht, maar er leven nog wel wensen. Zoals een aanpassing aan het Duinhoevepad omdat daar een helling in zit die veel te steil is, maar ook het verbeteren van de Zuidwellebrug in Zierikzee want die vormt volgens Bax en Thijsse een regelrechte ruggenbreker. Ook meer bekendheid krijgen in het algemeen is nog een doel, evenals meer jongeren trekken. „Maar de grootste wens is dat we over vijfjaar niet meer nodig zijn." zierikzee - Een fysiotherapeut en een wijkverpleegkundige van zorg- centrale Allévo verzorgen woens dag vanaf 14.00 uur in het mfc in Zierikzee een korte cursus valpre- ventie. Zij leren de deelnemers in twee uurtjes tijd hoe zij onveilige situaties in hun woning kunnen oplossen om een val te voorko men. Het is daarna aan de oude ren zelf met die informatie hun huis eens kritisch te bekijken en de veiligheid waar mogelijk te ver beteren. Aanmelding voor deelna me kan via telefoon: 0113-249111. KOOKDEMONSTRATIE GIETIJZER Grillen, braden, wokken T poffertjes bakken! ZATERDAG 17 NOVEMBER VAN 11.00-17.00 UUR Opzoek naar een origineel Sinterklaas- of kerstcadeau? KOOKMAGAZIJN PASSIEUX, voor kleine en grote geschenken. Oostwal 1 - Goes - tel. 0113 - 22 88 95 www.passieux.nl Zou de goede Sint wel komen, nu hij het weer zo lelijk vindt? foto Willem Mieras Jubileumviering platform mensen met een beperking Het platform viert het vijfjarig jubileum op donderdag 6 december. Tijdens de bijeenkomst reikt miss Onbeperkt Nederland, Reni de Boer, de Samen Sterkprijs 2007 uit. Ook wordt de uitslag van de WMO-enquete bekendgemaakt. Raadsleden, wethouders en beleidsambtenaren worden uitgedaagd om zelf te ervaren hoe het is om in een rolstoel te zitten. Er is een bus met informatiemateriaal over toegankelijkheid en rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60