Ukkepuk daagt peuters spelend uit Adviesraad Sociale Zaken klaagt over schrijnende armoede MOSSELBUFFET Bonte Avond met gevarieerd programma Jongerenadviseur staat klaar Z PZC Donderdag 15 november 2007 29 Kinderen leren wereld ontdekken zonder kant-en-klaar speelgoed. door René Hoonhorst axel - De leidsters van de Axelse peuterspeelzaal Ukkepuk sturen de kinderen niet, maar begeleiden ze op hun zoektocht in de wereld. Door peuters de kans te geven zelf keuzes te maken, vinden ze vaak de mooiste creatieve oplossingen. Zo lag er gisteren een maiskolf bij een herfsttafereel om schilderende peuters opmerkzaam te maken op de mooie gele kleur van de platron- de zaadkorrels. Bij het vastpakken 'Niets voorkauwen, maar peuters uitnodigen iets te zeggen, in actie te komen' voelde Samed het reliëf van de kor rels in de kolf Die ribbels wilde het 3-jarige jochie wel eens naar het papier vertalen, dus rolde hij de maiskolf door de verf Hoewel hij niet direct bergen en dalen op zijn tekenblad zag, was het effect van de 'kolftechniek' wel zo mooi dat andere kinderen in het atelier snel het voorbeeld van Samed volg den. Een prachtig voorbeeld van hoe creatief denken van een peuter door onderlinge interactie tot nieu we resultaten leidt, vindt Dorothy Maas-Vandenbogaerde. Samen met hoofdpeuterleidster Bernadet- te Sanders is zij onlangs in Amster dam geweest om nieuwe ideeën op te doen voor de Italiaanse aan pak Reggio Emilia. De Stichting Pe dagogiek Ontwikkeling Reggio Emilia Nederland (Sporen) wil axel - Jongeren die op zoek zijn naar een baan of een opleiding of informatie willen hebben over de combinatie van werken en leren kunnen volgende week vrijdag vanaf 19.30 uur terecht in Axel. Bij het Jongerenloket Zeeuws-Vlaan- deren in Jongerencentrum Axel peuterspeelzalen blijven inspire ren en hen onderling ervaringen en programma's uit laten wisselen. In Axel zorgen de zeven leidsters al langer dat de peuters niet alleen zelf de wereld leren ontdekken, maar ook communiceren met el kaar, met ouders en leidsters én met hun - telkens veranderende - omgeving. De leidsters moesten vooral leren om hun geduld te bewaren. Eerst aan de Walstraat 39 in Axel staat jongerenadviseur Peter Verploeg klaar om vragen te beantwoorden of advies te geven over bijvoor beeld solliciteren. Belangstellenden kunnen zich ook opgeven voor een beroepskeuze- of capaciteitentest. luisteren en kijken; de peuter de kans geven om zelf te bepalen wat en hoe hij iets wil doen. „Niet voorkauwen, maar een peuter uit nodigen iets te zeggen, te doen, in actie te komen", leggen Dorothy en Bernadette uit. TVvee peuters die altijd ruzie kregen met elkaar in de bouwhoek spelen gebroeder lijk samen sinds ze alle twee een ei gen toren bouwen. Dorothy: „Ze hebben elkaar helemaal gevonden, Adviesraad Sluis vreest dat veel mensen achter geraniums belanden. door René Hoonhorst SLUIS - De Adviesraad Sociale Za ken Sluis is zwaar teleurgesteld dat de gemeenteraad de begrotings voorstellen van B en W zonder slag of stoot heeft aangenomen. Door extraatjes op vervoers- en verhuisregelingen te schrappen, ontneemt het Sluise gemeentebe stuur nog meer ouderen en so ciaal-zwakkeren de mogelijkheid om aan het maatschappelijk leven deel te nemen, stelt de adviesraad. De leden van de commissie Sa menleving hadden er onlangs geen moeite mee de financiële te gemoetkoming voor doelgroepen- vervoer te schrappen. „Die vergoe ding is niet direct bedoeld om mensen te vervoeren. Dat kunnen we ons, gezien de financiële situa tie, niet meer permitteren. Maar met de geldende vervoersregeling kunnen ouderen en gehandicap- Armen en nooddruftigen moeten weer - net als in de middeleeu wen - 's nachts onder het raam van gegoede medeburgers 'hui len' tot ze een aalmoes krijgen. nadat we met plakband wegen maakten tussen de twee torens. Nu rijden ze met autootjes naar eikaars bouwsel." De leidsters benadrukken het be lang van samenwerking en overleg met ouders van hun pupillen. Door kennis van ouders én leid sters te bundelen, ontstaat een wis selwerking waar de sociaal-emotio nele ontwikkeling van peuters enorm bij is gebaat. ten nog regelmatig de deur uit", be toogde commissievoorzitter Wim Kruidenier (PvdA) eerder. De ad viesraad is het daar totaal niet mee eens. De laatste nieuwsbrief van de raad is vooral gewijd aan armoe debestrijding, waar Sluis volgens de raad te weinig aan doet. Voor sommige mensen is de nood zo hoog dat het beroep van 'nachtbe- huiler' weer ingevoerd kan wor den. Nachtbehuilers waren eeu wen terug, leert het hoofdartikel in de nieuwsbrief, armen die 's nachts net zo lang klaaglijk huil den onder het raam van rijke me deburgers tot die een fikse aal moes naar beneden wierpen. Adviesraadslid Loran de Vriend stelt dat gemeentebestuurders veel te makkelijk over problemen den ken. Het vervoersextraatje wordt niet alleen gebruikt om er met de eigen auto op uit te trekken, maar geeft veel ouderen en gehandicap ten ook de kans onder de mensen te komen. „Oostburgse ouderen le ven in onzekerheid, omdat de soos in Den Hoekzak verdwijnt. Er komt weer een soos terug in de nieuwe Burght. Maar de koffie zal daar een euro kosten, terwijl je nu twee bakkies krijgt voor 25 euro cent. We horen nu al dat veel be zoekers in de toekomst afhaken." KOEWACHT - Stichting Cultuur en Ontspanning de Vlaschaard in Koe wacht houdt morgen een bonte avond in het gemeenschapscen trum de Vlaschaard. Vanaf 20.00 uur zijn er allerlei optredens van inwoners van Koewacht te zien met muziek, zag, conferences, sketches en verhalen. Zo neemt Etienne van Waes burge meester en wethouders mee op en fictieve trip langs verschillende lo caties in het dorp. De Vreemdelin gen, de Koewachtse Grijsaard, Ardengo Persijn en Malies Meul- dijk samen met Harold Baert brengen verschillende liederen ten gehore. Muziek is er van blaaskapel de Vlasblazers en de slagwerkgroep Heikant-Koewacht. George Wijn- acker vertelt een verhaal, Gerarda Baert leest gedichten voor en Harold Baert houdt een conferen ce. Er zijn al 225 kaarten verkocht. Scheldekade Terneuzen wordt herbestraat terneuzen - De parkeervakken aan de Scheldekade in Terneuzen worden vanaf maandag herbe straat. Daarnaast worden er nog vijf extra parkeerplaatsen aange legd tegenover de woningen met huisnummers 11,13 en 15. De werkzaamheden duren tot het einde van het jaar en worden in fa ses uitgevoerd. Daardoor blijft het mogelijk om op de Scheldekade te parkeren. Inloopmiddag in Axel voor mantelzorgers axel - Mantelzorgers, mensen die op vrijwillige basis voor bijvoor beeld een zieke vriend, ouder, echt genoot of buur zorgen, kunnen dinsdag in De Halle in Axel met hun vragen over vervangende zorg terecht bij de medewerkers van Aan Z. Tijdens de inloopmiddag, die om 14.00 uur begint, zal extra aandacht worden gegeven aan de mogelijkheden van de welkom boerderij. Na het informatieve ge deelte is er gelegenheid om met aanwezigen in gesprek te gaan. Kerst- en hobbymarkt op Markt in Biervliet biervliet - In Biervliet wordt zater dag 8 december voor de zesde keer een kerst- en hobbymarkt gehou den. Op de Markt laten 25 hobbyis ten en vertegenwoordigers van goe de doelen zien waarvoor zij staan. De hobbymarkt is te bezoeken tus sen tien en vier uur. Het dorpshuis en de hervormde kerk zijn de hele dag geopend en bieden wafels en koffie te koop aan. De Koninklijke Harmonie uit Biervliet verzorgt 's middags een optreden. hotel au port Waterpoortstraat 1 4553 BB Philippine Tel.: 0115-491855 Email: auport@zeelandnet.nl www.auport.nl Restaurant De Schouw onbeperkt mosselen eten op 6 verschillende wijzen bereid rauwe mosselen, mosselen in de lookboter, gepaneerde mosselen, op oud-philippiense wijze gestoofde mosselen, gebakken mosselen en natuurlijk gekookte mosselen naar oud familierecept. Op zaterdag 17 november vanaf 18.30 uur. Dit alles voor maar 32,50 per persoon. Degenen die niet van mosselen houden kunnen ook aan de kaart kiezen. RESERVERING GEWENST Peuters zijn druk bezig met het maken van een herfsttekening. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57