Binnenland 0Mewij9ere^htshof Onderwijsvernieuwing tot achttien jaar tegen leden van Hofstadgroep ■■■HH Extra relaxen in S, M en L 4 Donderdag 15 november 2007 PZC nieu len, schrijven, luisteren én woord jes uit hun hoofd leren." Harrie Meelen, docent geschiede nis, hoeft zich ook niet langer te beperken tot de moderne geschie denis: hij gaat weer terug naar de prehistorie. „De vernieuwingen zijn doorgevoerd zonder docenten te raadplegen. Dat is de grootste fout die de bewindslieden hebben gemaakt." De ene school wil niet, de andere durft niet meer te vernieuwen. Vooral middelbare scholen die ex perimenteren met het 'nieuwe le ren', nemen deze term niet meer in de mond. De methode krijgt veel kritiek. Er zou te weinig aan dacht zijn voor kennis en te veel voor vaardigheden. „Wij krijgen veel telefoontjes van ouders. 'Waar zijn jullie mee bezig? Leert mijn zoon nog wel wat? Ik zie hem nooit huiswerk maken!'", ver telt directeur )an Klein van het Nu- borgh College in Elburg en Nunspeet. Hij is voorstander van vernieuwen, maar spreekt tegen woordig over verandering of verbe tering. „We moeten oppassen. An ders gaat het ons leerlingen kos ten." Ook uit onderzoek van de Rijks universiteit Groningen blijkt dat er in Nederland een sfeer ontstaat waarin onderwijsvernieuwing ta boe wordt. Halverwege de jaren negentig is innovatie nog populair. In glimmende folders laten scho len hun nieuwste leermethoden 'Verdachten wilden islamitische staat vestigen in Nederland'. rotterdam - Het Openbaar Minis terie (OM) heeft gisteren bij het ge rechtshof straffen tot achttien jaar cel geëist tegen zeven vermeende leden van het zogenoemde net werk de Hofstadgroep. Volgens de aanklagers wilden de verdachten uit terroristische motieven aansla gen plegen en wilden zij een isla mitische staat in Nederland vesti gen. De rechtbank legde deze man nen in maart 2006 al gevangenis straffen tot vijftien jaar op. Dit rechtscollege vond bewezen dat de Hofstadgroep een terroristische or ganisatie is, gericht op haat zaaien en bedreigen. Anders dan het OM concludeerde de rechtbank dat het niet vaststaat dat de groep gewelds misdrijven wilde plegen. Het bera men en plegen daarvan 'was mis schien wel het uiteindelijke doel' van de Hofstadgroep, maar er was volgens de rechters geen bewijs ge leverd dat de groep daarmee bezig was. Zowel de veroordeelde ver dachten als het OM gingen tegen het vonnis van de rechtbank in ho ger beroep. Middelpunt van het netwerk was Mohammed B., de man die op 2 november 2004 ci neast Theo van Gogh vermoordde. Jason W. werd acht dagen later sa men met Ismail A. aangehouden in een woning in het Laakkwartier in Den Haag. Aan die arrestatie ging een urenlang beleg met zwaar bewapende eenheden vooraf, om dat W. eerder een aantal leden van een arrestatieteam met een handgranaat had verwond. Tegen hen werden dan ook de zwaarste straffen geëist, beiden achttien jaar. Vier medeverdachten moeten van het OM twee jaar de cel in en de laatste verdachte 22 maanden. Afgezien van Mohammed B., die schuldig werd verklaard maar geen straf kreeg opgelegd omdat hij al le venslang had gekregen voor de moord op Theo van Gogh, kreeg Jason W. vorig jaar de hoogste straf van de Hofstadgroepleden. durven én willen niet meer. De afgelopen periode is er zoveel kritiek geweest op nieuwe lesmethodes, dat scholen kopschuw raken. door Laurens Kok en Carine Neefjes Hij heeft het helemaal gehad met al die ver anderingen in het onderwijs. „De ko mende tien jaar wil ik geen vernieuwingen meer op onze school", zegt Peter van Over bruggen, plaatsvervangend rector van de Augustinianum scholenge meenschap in Eindhoven. Komende woensdag beginnen de openbare hoorzittingen over on derwijsvernieuwing. De commis sie onderzoekt het recente nieuwe leren en de tweede fase, maar ook de invoering van het vmbo en de basisvorming in 1992. Rector Van Overbruggen schetst de chaos aan het begin van dit schooljaar. De 'Vernieuwde Twee de Fase' moet worden ingevoerd. Dat betekent dat alle deelvakken - Frans I, Duits I, maar ook geschie denis I - worden afgeschaft vanaf de vierde klas. „Prima, want dat stelde toch niets voor. Bij Frans I moesten leerlingen van het vwo al leen teksten lezen. Maar hoe kun je nu een verhaal begrijpen als je géén Franse woordjes uit je hoofd moet leren en andere taalvaardig heden mist? Leerlingen raakten zo volstrekt gedemotiveerd." De opsplitsing van vakken - de zo geheten heel- en deelvakken - is een onderdeel van de TWeede Fa se, tien jaar geleden ingevoerd door staatssecretaris Tineke Nete lenbos van Onderwijs. „Wat een heisa! Allemaal nieuwe boeken, extra inspanningen voor docenten en toen dachten wij al: dit gaat niet lukken. De vakken zijn te op pervlakkig, kennis verschraalt. Met de Vernieuwde Tweede Fase zijn we weer terug bij af Bij Frans moe ten de leerlingen weer leren spel- Ernstig nucleair incident stilgehouden petten - In een laboratorium van het Energieonderzoek Centrum Nederland in Petten deed zich vo rig jaar mei een ernstig nucleair in cident voor waarbij radioactief strontium ontsnapte. Twee men sen raakten inwendig besmet. Het voorval is niet openbaar gemaakt, maar wel gemeld bij de Kernfysi sche Dienst. Deze zegt dat interne ECN-procedures zijn overtreden. Inzet extra treinen tegen files Moerdijk breda - Rijkswaterstaat verwacht flinke files bij het onderhoud aan de Moerdijkbrug dat 30 november van start gaat. De dienst is met de NS in gesprek over de inzet van extra treinen tussen West-Brabant en Rotterdam. Tijdens het onder houd, dat een jaar duurt, blijft de brug open voor het verkeer, maar het aantal rijstroken wordt ver smald en teruggebracht tot drie. Geen opzet bij mysterie dierenzaak hoogeveen - De Drentse politie heeft geen aanwijzingen gevonden die duiden op enige opzet bij het onwel worden van mensen in de dierengroothandel in Hoogeveen. Ruim een week geleden werden mensen in de dierenzaak ziek. Gisteren werd bekendgemaakt dat het strafrechtelijk onderzoek is af gesloten. Daarmee blijft het een mysterie wat er is gebeurd. Politieke impasse rond ontslagrecht den haag - Het conflict in de coali tie rond het ontslagrecht lijkt uit te lopen op een prestigeslag tussen minister Donner en vicepremier Bos. Topberaad in het Catshuis le verde gisteravond na drie uur on derhandelen opnieuw niks op. Uit electorale overwegingen zou den de partijen niet bereid zijn om een duimbreed aan elkaar toe te geven. Kritiek op timing vertrek Van der Knaap den haag - Militaire vakbonden hebben teleurgesteld gereageerd op het vertrek van staatssecretaris van Defensie Cees van der Knaap, j De CDA'er wordt binnenkort be noemd tot burgemeester van Ede. Nu de discussie speelt over het ge brek aan defensiepersoneel en het materieel, is de timing 'ongeluk- kig', vinden de bonden AFMP-FNV en ACOM-CNV. Tweede Kamer wil rem op fusies in zorg den haag - De fusiedrang onder ziekenhuizen en verpleeghuizen moet een halt worden toegeroe pen. De Tweede Kamer wil dat de voorwaarden voor een fusie scher per worden. De Kamer maakt zich onder meer zorgen over het samengaan van de I ziekenhuizen op Walcheren en Be- velanden. „De kwaliteit en de be- I reikbaarheid zijn in het geding." PETER POE £WT EB-t ik ècH» - y auEMAaL op De relaxfauteuil 'Tide' biedt alle persoonlijke comfort. Afhankelijk van uw lengte kiest u uit de Small, Medium of Large uitvoering. Vervolgens stelt u de fauteuil (met gasveer) in de door u gewenste rustpositie (optioneel, draad loos elektrisch verstelbaar). Ook verkrijg baar met draaibare schijfvoet en in stof. Informeer bij de dealer naar de vele mogelijkheden. 7öpform Dealeradressen: tel. 0345 512245 www.topform.nl Afgebeeld model medium. CJ Normaal 1998 Extra relaxprijs I J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4