echte Zeeuwse ronde Dick Jaspers verteert jetlag na lange vliegreis uit Ecuador goed Dave Christiani kruipt op Masters uit dal Terneuzense interesse Giro-etappe Louter remises op NK Federer wint van Davidenko in Masters Cup PZC Donderdag 15 november 2007 43 Biljarter maakt indruk bij zijn eerste partij op Masters. door Joop van den Oudenhoven GOES - Dick Jaspers begon overtui gend aan de derde dag van het Ne derlands kampioenschap drieban den, ook wel de Masters genoemd. Hij is na twee partijen in Goes al zeker van de volgende ronde, net als )ean-Paul de Bruijn, Frank Mar tens en Ad Koorevaar. Hoewel hij na het WK driebanden in Ecuador een lange vliegreis ach ter de rug had - waarbij het er even om spande of hij wel tijdig in Nederland zou terugkeren - zat het met de vorm van Dick Jaspers wel goed. Dat bleek duidelijk uit de resultaten van zijn eerste optre den tijdens de Masters. In de ope ningswedstrijd tegen Erwin Vos ondervond hij weinig tegenstand, maar verslapte geen moment en kwam tot een moyenne van 1.551. Later op de dag tegen Ad Broe ders, die heel sterk tegenstand bood (winst in de eerste set, een serie van acht van acquit in de tweede en een van zeven in vierde set), haalde hij zelfs 1.964. De Brabantse titelverdediger was uiterst tevreden met zijn optre den. „Ik moest tegen Ad waak zaam zijn en vanaf het begin bij de les zijn. Dat is heel goed ge lukt." De Zeeuwse troef Jean-Paul de Bruijn, die ook vanuit Ecuador moest afreizen, was iets minder te vreden over zijn optreden van gis teren, maar wel opgetogen over zijn winstpunten. „Het ging wat moeizaam. Maar ik sloeg tegen Da ve van Geel wel twee keer op het juiste moment toe. Ik ben nog flink moe. Maar de kop is er af" Zijn teamgenoot Henk Habraken kwam moeizaam uit de startblok ken, maar won wel van Danny Breur. Het was echter niet overtui gend. Dat was Dave Christiani, met zijn 1.628 gemiddeld, wel in zijn enige partij tot nu toe. Hij on dervond geen tegenstand van bete kenis van de Achterhoeker Wim Vredeveldt. „Ik voel me op dit ma teriaal thuis. Hier train ik ook al tijd op", was zijn commentaar. Ook Clemie van Wanrooij begon sterk, maar ook hij moet vandaag nog twee keer in de wei. Vanaf 12.00 uur wordt het restant van de poules A, B E en G gespeeld. Ploeggenoot doet biljarter uit Kerkrade op WK de das om. door Joop van den Oudenhoven GOES - Voor Dave Christiani uit Kerkrade komen de Masters als ge roepen. Na de kater die hij opliep op het wereldkampioenschap in Cuenca had de jonge biljarter even tijd nodig om bij zinnen te ko men. „Ik zat helemaal kapot na het ver lies tegen Christian Rudolph", ver telt de nog altijd aangeslagen Lim burger. „Ik had me mijn eerste WK heel anders voorgesteld. Ik won mijn eerste partij van Jean-Paul de Bruijn en was dicht bij een plaats in het hoofdtoernooi en daarmee de B-status van het NOCNSF. En wie weet bij nog een winstpartij bij de A-status. Dat was mijn doel vooraf. Het ging op een klotemanier de mist in. En dit ook nog eens met dank aan een teamgenoot." Voor de bewuste partij dacht ieder een: dit is geregeld. Twee teamge noten die beslissen over plaatsing van een van de twee, dat kan niet misgaan. Maar dat ging het na een thriller wel. Niet voor Jean-Paul de Bruijn, want die werd de lachende derde. „Vooraf zei Rudolph: als je twee sets voor komt, mag je van mij winnen. Ik antwoordde dat ik geen cadeaus wilde en dat we het eerlijk zouden spelen. Maar wat er daarna gebeurde had ik echt niet verwacht. Tegen De Bruijn speel de hij als een krant, tegen mij als een beest. In no time stond hij met 2-0 voor. Daarna kwam ik sterk te rug tot 2-2. In de laatste set stond ik 14-12 voor, maar ging mijn laat ste bal achterom. Rudolph maakte het uit en mijn wereld stortte vol ledig in. Al mijn dromen lagen aan diggelen. Veel mensen vonden het onbegrijpelijk dat dit kon gebeu ren. Zeker door toedoen van je ei gen ploegmaat in de competitie." Christiani heeft aan de partij tegen Rudolph een dubbel gevoel overge houden. Hij gebruikt de Masters om uit het dal te kruipen. „Jaren heb ik alleen voor het biljarten ge leefd. Ik heb mijn atheneum laten schieten en de havo gedaan om al les op het biljarten te zetten. Ik werkte niet om zo veel mogelijk te kunnen trainen. Vier tot zes uur per dag stond ik aan de tafel. Toen ik achttien was, won ik alles en dacht de top te halen." In de klassieke spelsoorten won Christiani al veel, zoals vijf keer een EK en zes een NK. Bij het bandstoten maakte hij zelfs een se rie van 125. „Een partij in één beurt uit tegen Jos Bongers. Daar na is het een beetje minder ge gaan. Ik ben, denk ik wel eens, te laat begonnen met driebanden. Ik heb moeite door te stoten. Jam mer genoeg wordt het ook steeds moeilijker iets te verdienen met biljarten. Nog maar een enkeling kan er goed van rondkomen. Ge lukkig heb ik tijdig ingezien dat er meer is in het leven. Ik ben partti me gaan werken. Daardoor is er een basis om van te leven. De mi sère van geldgebrek en geen tijd voor niks en niemand heb ik van me afgezet. Ik speel nu weer voor mijn plezier." Biljarter Dave Christiani speelt te- genwoordig voor zijn plezier. Niettemin was zijn onverwachte verlies in de poule op het WK driebanden een grote schok. Succes van Eneco Tour in Scheldestad smaakt naar meer. door Frits Bakker terneuzen - De organisatoren van de etappe in de Eneco Tour door Nederland en België, die dit jaar een start en finish in Terneuzen had, hebben interesse getoond in een etappe in de Ronde van Italië van 2010. De inzet is opnieuw een aankomst en een start in Terneu zen. Het comité onder leiding van Ron Barbé kreeg deze week een bezoek van Cees Priem, die nauw betrok ken is bij de Nederlandse start van de Giro in dat jaar. „We zijn geïnteresseerd en hebben een oriënterend gesprek gevoerd", zei Barbé. „Met het voorstel van Priem gaan we binnenkort de ach terban raadplegen." De Ronde van Italië start dat jaar vanuit Amsterdam. Volgens Priem wordt er daarna gedacht om een etappe in Den Haag te laten star ten, die eventueel naar Terneuzen zou kunnen voeren. De Wester- scheldetunnel lijkt op het eerste ge zicht geen obstakel, want het pelo ton zou daarna nog dertig kilome ter door Zeeuws-Vlaanderen rij den. „We lopen nog niet vooruit op de zaken", aldus Barbé. „De Eneco Tour was een enorm succes en we hebben binnenkort een evaluatie gesprek met Bart Voskamp. Want het is zeker ook niet ondenkbaar dat we nog een keer met elkaar in zee gaan." In 2002 deed de Giro d'Italia Ne derland ook al eens aan. Toen was de start in Groningen. In de pro loog was de Spanjaard Juan Carlos Dominguez de sterkte. De eind overwinning ging dat jaar naar de Italiaan Paolo Savoldelli. SHANGHAI - De Zwitserse tennisser Roger Federer heeft gisteren zijn eerste overwinning in de Masters Cup behaald. Na zijn verrassende nederlaag tegen de Chileen Fer nando Gonzalez won de nummer één van de wereld eenvoudig met 6-4 6-3 van de Rus Nikolai Davi denko. De Amerikaan Andy Roddick won ook zijn tweede wedstrijd in de ro de groep. In tegenstelling tot Fede rer had hij weinig moeite met Gon zalez. Hij zette de Chileen met 6-1 6-4 opzij. Daardoor bereikte Rod dick de halve finale van het toer nooi. Davidenko heeft hier na zijn tweede nederlaag op rij geen zicht meer op. Damster Doumesh ook na vijfde speelronde nog koploopster. door Daaf Kasse zoutelande - Vitalia Doumesh blijft koploopster in het Neder lands damkampioenschap voor vrouwen. In de vijfde ronde werd er in Zoutelande hard geknokt, maar eindigden alle partijen in een gelijkspel. Doumesh speelde gisteren remise tegen Jorien Alink, na een partij die bijna zes uur duurde. De in Let land geboren Alkmaarse zette met een druk op de ketel. Alink over leefde tot twee keer toe zware tijd nood en ontsnapte ternauwer nood. Op het moment dat de kop loopster haar partij beëindigde, wa ren haar concurrenten Tanja Chub en Nina Hoekman al uren klaar. Christien Fung, de Haagse die het verrassend goed doet, speelde een interessante klassieke partij tegen Irene Stegeman. Ten koste van en kele schijven brak Fung door naar dam, maar winst zat er niet in. Fung blijft de tweede plaats delen met Tanja Chub. Zij hebben een punt achterstand op Doumesh. Leonie de Graag speelde een van haar beste partijen. Barbara Graas, met wie de Goese damster bij het ingaan van de vijfde ronde de laat ste plaats deelde, had geen ver weer tegen een sterke aanval en kwam duidelijk minder te staan. De Graag miste in het late midden spel een winnende plakker en moest teleurgesteld met remise ge noegen nemen. David Luteijn (links) en Ronald Apers voor het logo van de Delta Tour Zeeland. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45