Geen geitenwol voor de bioboer 1 Stunt f 2.50 2 FLESSEN VOOR 19.49 19.49 Staten willen geen gekissebis over dividend van energiebedrijf Delta Bioboeren GALL® GALL PZC Donderdag 15 november 2007 3 Voedselkeurmerken in Nederland Nederlands keurmerk voor producten uit de biologische landbouw (Keurmerk van de Vereniging voor biologisch-dynamische landbouw Weet wat je eet! Een scharrelkip, bloemetje of ander logo moet de consument tegenwoordig door het woud van de lights, vetarme, extra voedzame of suikervrije producten in de schappen van de supermarkt loodsen. Maar door de wildgroei van keurmerken duizelt het de Keurmerk voor streekeigen producten van kleinschalige agrarische gezinsbedrijven door Ben Jansen Landbouwgedeputeerde Toi- ne Poppelaars krijgt af en toe het verwijt dat wel erg veel geld van de provincie naar de biologische landbouw gaat. Het be treft in Zeeland 47 ondernemers op een totaal van ruim 3500 land bouwbedrijven. Toch acht Poppelaars de aandacht voor de biologische sector goed te verdedigen. „Bioboeren zijn over het algemeen innovatiever dan hun gangbare collega's", zei hij gis teren op een door de jonge boeren- organisatie ZAJK en het Groen College in Goes georganiseerde dis- Hooghoudt Jonge Graan jenever 2 flessen a lOOcl cussieavond over biologisch onder nemen. „In de biologische sector worden nieuwe technieken en teeltmethoden ontwikkeld die la ter ook in de gangbare landbouw worden toegepast en leiden tot een verduurzaming van de totale bedrijfstak." Een van de knelpunten in de over schakeling van de gangbare naar de biologische landbouw is dat een boer twee jaar biologisch moet telen voordat hij zijn produc ten met dat predikaat op de markt kan brengen. Dat betekent twee jaar lang biologische teeltmetho den met de daarbij behorende lage re opbrengsten voor gangbare prij zen. Enkele jaren geleden was er nog een subsidieregeling om de overstap te vergemakkelijken. Die leidde evenwel tot een overaanbod van biologisch geteelde gewassen, waardoor de prijzen kelderden. De subsidie is geschrapt en in plaats daarvan probeert de over heid de vraag naar biologische landbouwproducten te stimule ren. Dan volgt het aanbod vanzelf „Doen wij als provincie ook", be aamde Poppelaars. Hij wees op het initiatief om in de Zeeuwse zorgin stellingen biologische maaltijden te serveren. Het gaat dagelijks om duizend maaltijden, waarvoor de ingrediënten grotendeels uit Zee land komen. Wie sterk genoeg in zijn schoenen staat om over te stappen op de bio logische landbouw, komt terecht in een sector met een forse groei van de vraag. Wereldwijd neemt de afzet van biologische produc ten met 20 procent per jaar toe. Volop groeikansen voor moderne ondernemers, verzekerde Arend Zeelenberg van de Taskforce ont wikkeling biologissche landbouw. „De biologische boer is geen zon derling meer met geitenwollen sok ken." 2 FLESSEN Aandeelhouder verlangt duidelijkheid over winstuitkering. door Ben Jansen MIDDELBURG - Delta moet de helft van zijn winst aan de aandeelhou ders uitkeren met een minimum van 50 miljoen euro. Provinciale Staten voelen niets voor mitsen en maren. De Statencommissie bestuurlijke en financiële zaken besprak giste ren een voorstel voor het dividend- beleid van Delta voor de komende jaren. Geen onbelangrijk stuk, want van de winstuitkering van het energiebedrijf kunnen de pro vincie (voor de helft eigenaar) en de Zeeuwse gemeenten elk jaar leuke dingen doen. De voorgelegde regeling voorziet in bijzondere bepalingen in geval van incidentele lasten en baten en bijzondere omstandigheden. Dat maakte de Statenleden licht argwa nend. „Daar kun je alle kanten mee op", vond Ad Dorst (SGP). Jan Bergen (CDA) zei: „We wor den weer gepiepeld." En L. Harpe (GL): „Dit geeft misverstanden." Gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, vertegenwoordiger van de provincie in de aandeelhoudersver garing van Delta) begreep de afwij zende houding van de Statenleden niet. „Dit komt tegemoet aan wat BenZeker De allergoedkoopste lening van Nederland? vergelijkt en helpt u op weg! PZC Willem Adriaansens bron voedingswaar.nl COMMENTAAR Het idealisme verdwijnt uit de biologische landbouw. De nuchtere constatering dat er meer vraag is dan aanbod en dat we duurzamer, gezonder en vriendelijker moeten produceren, noopt zelfs de nuchterste boeren om de overstap te maken. De omslag gaat echter wel heel traag. Op de lange lijst van gecertificeerde biologische bedrijven in Nederland staan slechts enkele tientallen Zeeuwse. Dat is jammer. Want er lijkt heel weinig reden voor wantrouwen in de markt. Die groeit gestaag. De verkoop van biologische voeding stijgt twee keer zo snel als de totale markt. De kansen liggen dus voor het grijpen. In Zeeland is een definitieve doorbraak naar biologisch produceren extra welkom. Niet alleen omdat we hier elke kans moeten koesteren. Maar vooral omdat het een frisse impuls is voor de oude economische drager landbouw. Zo worden de akkers weer meer dan alleen maar geometrisch mooi. Dat past uitstekend bij het kwaliteitsimago dat deze provincie nodig heeft. Wat overigens niet wil zeggen dat Middelburg dan maar de portemonnee moet trekken. Boeren kunnen de risico's van een omschakeling goed overzien. Biologische landbouw was vroeger een sprong in het diepe. Nu is het een kwestie van gezond verstand. de Staten wilden", meende hij. Poppelaars vond het terecht dat Delta in bijzondere gevallen van de dividendafspraken moet kun nen afwijken. „We willen het be drijf toch niet de nek omdraaien." Daarmee waren de Statenleden het zeer eens. Juist omdat ze niet alleen aan de inkomsten van de provincie denken, maar ook aan het bedrijfsbelang van Delta von den ze dat geen verwarrende bij zondere bepalingen nodig zijn. „Delta mag ook best vertrouwen in zijn aandeelhouders hebben", zei Dorst in dat verband. Het lijkt erop dat het dividend- voorstel volgende maand niet on gewijzigd door de Staten komt. Ruitensproeier antivries Kant-en-klaar. 5 liter. Prijs per liter 0.50 3vW Aanbieding geldig t/m 18 november 2007. HET WORDT PRACHTIG MET PRAXIS Dubbele Graan Jenever www.gall.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3