Muziek biedt moment 1 BETALEN Gangster-epos van regisseur Ridlt WAARDEBON 12) 2 BIG MAC HALEN ZES VRAGEN OVER 36 Donderdag 15 november 2007 PZC Met zijn plan voor een muziekproject won René Everts ïooo euro in het kader van 'All different, all equal' van de Nationale Jeugd raad. Het project wordt zaterdag uitgevoerd. Naam: René Everts Woonplaats: Middelburg Leeftijd: 17 jaar Beroep: Vrijwilliger bij De Spot in Middelburg, beroepsmuzikant in spe. door Rolf Bosboom foto Henk Ketting Wie is René Everts „Ik speel voor het negende jaar saxofoon en zit in de band Capital Senti mental. In 2005 ben ik tweede geworden in de landelijke finale van de Scholierentour. Afgelopen jaar heb ik mijn havo-diploma behaald. Nu ga ik proberen op het conservatorium te komen. Momenteel doe ik de vooropleiding op de muziekschool en gebruik ik het jaar om te werken." )e hebt een prijs gewonnen in het kader van het landelijke campagne 'Alle different, all equal', die zich richt op gelijke kansen voor iedereen. Hoe is jouw deelname tot stand gekomen „Tonnie Hooftman van De Spot had mij erop gewezen. Het is een vrij algemeen onderwerp, maar ik heb iets bedacht op het gebied van mu ziek. Ik liep al langer met het idee rond om muzikanten uit verschillen de genres bij elkaar te brengen en samen iets gevarieerds neer te zetten." Hoe heb je je winnende plan concreet uitgewerkt? „Nadat de uitslag bekend was, had ik nog maar vier weken om het af te maken. Toen bleek dat veel muzikanten die ik in gedachten had en van wie ik wist dat ze open staan voor andere stijlen, niet konden. Als zange res wilde ik bijvoorbeeld heel graag Bloem de Ligny - de Nederlandse Björk - hebben, maar zij woont in Engeland. Op een gegeven moment zakte de moed me wel in de schoenen. Toen ben ik nog een keer gaan rondbellen en vond ineens allemaal mensen die enthousiast waren." Hoe bereiden jullie je voor? „Zaterdag komen we 's ochtends bij elkaar in De Spot. Het is de bedoe ling om tijdens een gezellige dag elkaar te leren kennen en tot een geza menlijke stijl te komen, 's Avonds spelen we dan drie kwartier." Wat wordt jouw rol in het geheel? „Ik heb vooral de organisatorische leiding. In muzikaal opzicht kan ik nog veel van de anderen leren. DJ Vindictiv is bijvoorbeeld heel erg inge speeld op jamsessies en dat geldt ook voor de anderen." Krijgt dit nog een vervolg? „Na dit project wil ik even rust, want het is veel meer werk dan ik had gedacht. Vanuit De Spot heb ik al wel de subtiele hint gekregen dat dit wel iets jaarlijks terugkerends kan worden, dat ik organiseer maar dan met subsidie van De Spot." 'All different, all equal', zaterdag in kunst- en cultuurcentrum De Spot, Beddewijkstraat 15, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Deelnemende muzikanten: bassist Stijn Waren- dorff (Yes You Did), DJ Vindictiv, gitarist Budy Mokoginta (o.a. Alise), saxofonist René Everts, drummer Willy Berrevoets (Nuff Said) en zangeres Alise. Reynier de Muynck houdt atelierexpositie goes - De Goese kunstenaar Rey nier de Muynck houdt van zater dag 17 tot en met zondag 25 no vember een expositie in zijn ate lier. Deze is gevestigd aan de 's-Heer Hendrikskinderendijk 19/ 21 in Goes. De Muynck toont zowel beelden als schilderijen. Zijn atelier is tij dens de expositie dagelijks open tussen 13.00 en 1S.00 uur en op af spraak (0113-250216 of 223805). Inzendtermijn voor Write Now! verlengd goes - De inzendtermijn voor de Zeeuwse voorronde van de schrijf wedstrijd Write Now! is met een week verlengd tot 21 november. Deelnemers moeten tussen de 15 en 25 jaar zijn. De inzendingen (proza, poëzie, column, raptekst, script) mogen niet meer tweedui zend woorden bedragen. De uit slag wordt 3 december bekendge maakt in 't Beest in Goes. Zie ook www.passionate.nl. Niet geldig in combinatie met andere McDonald's® aanbiedingen. Alléén geldig bij McDonald's Goes, Middelburg en Terneuzen t/m 31-12-2007. In Canada en de VS is ze een bekende zangeres, maar Sherry Kennedy wil ook Europa veroveren. Morgen treedt ze op in Goes. door René de Dreu Het overgrote deel van de staat Alberta in het mid-westen van Cana da heeft alles om als een stereotiep decor in een degelij ke ouderwetse cowboy-film te fun geren. Een landschap waarin zacht glooiende prairies en ruige bergen van de Rockies domineren. Mu ziek was er ooit voor de pioniers en hun nakomelingen als een noodzakelijk amusement om er de struggle for life te onderbreken en zin te geven. De stap naar de country 8c western van Texas is dan ineens niet meer zo groot en de repertoi rekeuze van zangeres Sherry Ken nedy uit Calgary, Alberta krijgt daardoor al gelijk wortels en een fi losofie. „Muziek is een healing art. Het haalt mensen even weg uit de dagelijkse werkelijkheid, zorgt voor een moment van troost en plezier." Kennedy geeft morgen met zowel Canadese als Neder landse muzikanten een eenmalig Europees concert in Goes. Ze is veelzijdig. Echte keuzes voor een bepaalde stijl heeft ze niet ge maakt. „Bewust niet. Ie gaat uit van je mogelijkheden, de klank kleuren in je stem, maar ook van de zeggingskracht van de muziek." Ze herkent zich in de kunstschil der die zoekt naar de juiste kleu ren en compositie om een idee of een tafereel weer te geven. „In het zingen gaat het mij om de juiste voordracht en frasering om men sen te raken." Zo kan het gebeuren dat Kennedy kiest voor de traditionele country- muziek en daar haar eigen visie in legt. Maar het kan ook een reflec tie zijn op blues- en jazzklassiekers of muziek met veel musical- en showelementen, waarvoor ze dan weer zelf de libretto's schrijft. Kennedy schrijft eigen teksten en muziek maar put ook uit het grote assortiment evergreens en traditio nals. Haar laatste cd bevat jazzklassie kers zoals Stormy monday, Cry me a river en How deep is the ocean. Daarop echter ook jazzy arrange menten van songs zoals Moon.over Bourbon Street van Sting. Voor Kennedy heel logische keuzes: „Ik luister naar de muziek en moet er iets in herkennen. Dat is vaak een gevoel of een sfeer. Daarmee ga ik dan aan de slag en dat probeer ik extra te benadrukken. Vaak is het uitgangspunt de muziek die al ge- 'lk probeer net als in het leven ook in mijn muziek puur en oprecht te zijn' neraties lang meegaat en ook nog lang overeind zal blijven. Ik maak er mijn eigen ruimte mee en no dig mensen daarin uit." v\ A De gelauwerde Britse regisseur Ridley Scott presenteert zijn eerste gangster-epos American gangster met het soortelijk gewicht en de speelduur van een ware genreklas- sieker. Het verhaal over de op komst en ondergang van een New Yorkse drugsbaron in de jaren ze ventig doet ook regelmatig denken aan andere klassieke films. De vaderlijke manier waarop de zwarte gangster Frank Lucas (Den zei Washington) zijn familie inzet in de heroïnehandel doet denken aan The godfather. De scène waar in Lucas tijdens de Vietnamoorlog naar de Aziatische jungle reist om drugs in te kopen, herinnert aan die andere klassieker van Francis Ford Coppola, Apocalypse now. Lu cas is eerder een keiharde zaken man dan een crimineel, en die be nadering doet sterk denken aan het cynisme van Martin Scorseses meesterlijke gangsterportretten GoodFellas en The departed. Tegen over de zegetocht van Lucas staan AMERICAN GANGSTER Film. Regie: Ridley Scott. Met: Denzei Washington e.a. Te zien in Vlissingen en Terneuzen. door Fritz de Jong de pogingen van de zwoegende narcoticabestrijder Richie Roberts (Russell Crowe) om een einde te maken aan de door Lucas veroor zaakte toevloed van goedkope, on versneden heroïne. Bij zijn strijd tegen de drugsmisdaad loopt Ro berts op tegen een wijdverbreide cultuur van corruptie in het New Yorkse politiekorps. Ook in deze verhaallijn dringt zich een vergelij king op met een genremijlpaal: Sid ney Lumets Serpico. De zeventigjarige cinematijger Scott kent zijn klassiekers, en je mag aannemen dat hij de vergelij kingen opzettelijk bij de kijker wil oproepen. In vele opzichten kan American gangster zich ook met zijn voorgangers meten. Met Was hington en Crowe heeft de film twee formidabele hoofdrolspelers in huis. American gangster is een film die je tweeënhalf uur moeite loos bezighoudt, en die bewonde ring afdwingt met zijn ambachte lijkheid. Maar dan het verschil. De hierbo ven genoemde meesterwerken bo den altijd nieuwe inzichten: een verrassende kijk op criminaliteit en ordehandhaving, een verontrus tende karakterschets, of filmster ren die boven hun imago uitstij gen. En anders deden de cineasten wel een uitspraak over grote the ma's als goed en kwaad, leven en dood, of schuld en boete. Juist in al die opzichten schiet American gangster tekort. De opkomst en on dergang van crimineel Frank Lucas is weinig meer dan een uitwerking van de aloude wijsheid dat hoog moed voor de val komt. Sherry Kennedy: „In het zingen gaat het mij om de juiste voordracht en frasering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38