Peijs wil Vlaamse blusboten Alleen bij SieMatic: keukens in de BeauxArts Raadsman 'drugsfamilie' verwijt OM tunnelvisie Nog 11 dagen A Affakkelen BASF tot op Walcheren te zien Ook HZ lokt studenten met cadeautjes SOLITAIRE* PZC Donderdag 15 november 2007 31 Commissaris van de Koningin blij met begrip voor veiligheid. door Ben Jansen MIDDELBURG - Vlaanderen moet zorgen voor vier blusboten op de Westerschelde. Commissaris van de Koningin Karla Peijs is daarover in gesprek met Vlaamse gouver neurs en de haven van Antwer pen. Het is gerechtvaardigd van Vlaan deren een forse bijdrage te vragen voor de inzet bij scheepvaartonge lukken, zei Peijs gisteren in de Sta tencommissie bestuurlijke en fi nanciële zaken. Vier van de vijf schepen op de Westerschelde va ren immers van en naar Vlaamse havens. „Als je dan vijf blusboten nodig hebt, is het logisch van de Vlamingen te vragen dat ze voor vier ervan zorgen." De vijfde moet voor rekening van havenschap Zee land Seaports komen. Volgens Peijs ligt het niet voor de hand te veronderstellen dat vijf speciale blusboten worden aange schaft. Dat is een nogal dure oplos sing. In de benodigde bluscapaci- teit kan ook worden voorzien door overeenkomsten met sleep en bergingsbedrijven te sluiten. Peijs vertelde dat ze bij haar aantre den in maart een hard hoofd had in de veiligheid op de Westerschel de. Inmiddels is ze een stuk opge- luchter. Dat komt doordat in Den Haag, in Vlaanderen en ook in Zee land meer begrip is ontstaan voor de bijzondere situatie rond de Westerschelde met zijn scheep vaartverkeer, vervoer van gevaarlij ke stoffen, industrieterreinen en kerncentrales. Zeeland heeft gedaan gekregen dat de rijksbijdrage voor rampenbe strijding niet uitsluitend op basis van inwoneraantallen wordt geba seerd, maar dat ook wordt gekeken naar risico's. Peijs: „Dat scheelt ons volgend jaar 1 miljoen euro en Omdat 80 procent van de sche- pen op de Westerschelde naar Vlaamse havens vaart, moet Vlaanderen volgens Karla Peijs ook voor blusboten zorgen. vanaf 2009 zelfs 2,5 miljoen. Dat zijn bedragen waarmee we wat kunnen doen." Ze stelde tevreden vast dat bij de Zeeuwse gemeen ten het besef begint post te vatten dat de rekening voor maatregelen bij ongelukken op en aan de Wes terschelde niet alleen kan worden opgebracht door de gemeenten die eraan grenzen. Verscheidene Statenleden lieten blijken er niet erg gelukkig mee te zijn dat een burgemeester en niet de Commissaris van de Koningin de bestrijding van een ernstige ca lamiteit coördineert. Peijs: „Zo is dat nu eenmaal geregeld. Je mag er van afwijken, maar het lijkt me dat initiatieven daarvoor van de ge meenten moeten komen." VLISSINGEN - Ook de Hogeschool Zeeland (HZ) heeft wel eens een laptop of een reischeque in de strijd gegooid om studenten te lok ken. Maar dat was incidenteel en de computer werd door het com puterbedrijf betaald. Hans Dekker, hoofd marketing en communicatie van de HZ, kan wel begrijpen dat een school als de Christelijke Hogeschool Neder land (CHN) een waar prijzencir- cus opgetuigd heeft om leerlingen te bewegen zich bij hen in te schrij ven. Dat heeft in onderwijsland echter enige commotie tot gevolg gehad. Ook de HZ probeert slim me marketingtrucs te bedenken om de aandacht van de aankomen de student op zich te vestigen. Dekker spreekt van enorme recla mebudgetten en een marketing- wedloop van de grote hogescho len, waar het moeilijk tegen opbok sen is als kleine school: „Het komt allemaal door de bekostiging: hoe meer studenten hoe meer geld." ANTWERPEN - Het Antwerpse che miebedrijf BASF dat praktisch op de Nederlandse grens staat, fakkelt af. Tot op Walcheren en Sint Philips- land was de metershoge vlam gister avond te zien. BASF heeft de stoom- kraker, de grootste chemische instal latie, gereviseerd en uitgebreid. Om die veilig te kunnen opstarten, zijn veel tests nodig. Grote hoeveelhe den butaan en propaan komen daar bij vrij en die worden afgefakkeld. Door technische problemen moet langer worden getest dan was voor- Officier eist dertig maanden tegen tweede man in organisatie. door Emile Calon MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie heeft zich bij het onderzoek in de Lupinezaak veel te veel ge richt op de directe leden van de Turks-Terneuzense familie. Die be schuldiging uitte advocaat E. Smit gisteren tijdens de tweede dag van het proces. „Het lijkt wel of de overige ver dachten enkel als 'bijvangst' wor den gezien, of als slachtoffers die bescherming verdienen", zei Smit terwijl hij de broer van de hoofd verdachte bijstond. Deze broer wordt door het OM ge zien als de tweede man binnen de 'criminele organisatie'. Deze werd in maart tijdens een grootscheep se politieactie opgerold. Het OM verdenkt die groep van het hande len in softdrugs en het witwassen van drugsgeld. Volgens officier van justitie G. Oos- terveld was die broer betrokken bij het opzetten van acht kweke rijen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Ze eiste een celstraf van dertig maanden tegen hem. Ook vroeg ze de Middelburgse rechters een in woner uit Bergen op Zoom te ver oordelen tot twaalf maanden ge vangenisstraf Hij fungeerde vol gens haar als medewerker van een growshop als leverancier van stek jes en als afnemer van partijen wiet. Smit stelde dat de politie het ge munt had op de familie omdat er een anonieme brief was waarin ge meld werd dat de hoofddader ter roristische plannen zou hebben. „Wellicht heeft zelfs de islamiti sche geloofsovertuiging van de fa milie een rol gespeeld bij het op starten van het onderzoek", aldus de raadsman. Hij concludeerde dat nu duidelijk blijkt dat de familie niet in ver band gebracht kan worden met wapens, geweld, bedreigingen of het grote geld. „Wel blijkt dat de fa milie hecht is. Dit mag echter niet verward worden met de familie band die binnen maffiasferen ge- Het Openbaar Ministerie heeft zich in het onderzoek naar drugs praktijken te veel gericht op een Turks-Terneuzense familie, stelt raadsman E. Smit. zien. Het einde is in zicht, meldde een woordvoerder gisteren. In de stoomkraker worden zware olie en nafta gekraakt voor de productie van ethyleen en propyleen, basis stoffen voor de fabricage van kunst stofartikelen. foto Wim Kooyman kenmerkt wordt door een uiterst strakke hiërarchie, afgedwongen lo yaliteit, dreigementen, geweld, de zwijgplicht en het volledig leven van de misdaad. Echte maffia houdt zich niet bezig met dergelij ke huiskwekerijen." Dat er geen absolute zwijgplicht geldt, toonde ook de broer. Met verontschuldigende gebaren rich ting zijn familie op de publieke tri bune - 'ik moet nu aan mijn vrouw en kinderen denken' - ver telde hij over de rol van zijn oude re broer bij verschillende kweke rijen. Hij riep zelfs zijn oudere broer op om vandaag, tijdens de laatste dag van het proces, ook open kaart te spelen. „Wees ook eerlijk." Uitspraak 28 november. Met de nieuwe SieMatic BeauxArts Collection worden totaal verschillende stijlen, materialen en tinten gecombi neerd tot unieke, zeer persoon lijke keukens. Compleet anders en toch vertrouwd, omdat u er eeuwenoude architectuurvormen in herkent. Aangenaam sym metrisch ontworpen rondom een groot fornuis en een koelkast in 'American style'. Klassiek is weer modern. Nu te zien in onze showroom. Welkom! GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www.siematicmiddelburg.nl TERNEUZEN BouwCenter L0GUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tel. 0115-680612 www.logus-dehoop.nl wij adviseren:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33