li Over honderd jaar is bioboeren de norm Opluchting en vreugde in Yerseke na uitspraak gerechtshof in zaak Beau Afscheid De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Donderdag 15 november 2007 PZC WILLEM VAN DAM Deze week hebben we afscheid van hem moeten ne men. Geheel onverwacht kwam het niet, twee jaar ge leden al wisten we dat hij niet lang meer te gaan had. De boodschap kwam destijds hard aan, want we waren zeer aan hem gehecht geraakt. Meer dan honderd jaar oud was hij, onze Gieser Wildeman. Hij had onze kinderen zien opgroeien, was getuige geweest van de komst van onze kleinkinderen. Hij bood ons beschut ting, voorzag ons - om de twee jaar - van een rijke oogst, en in zijn schaduw begroeven we twee van onze poezen. Geen dier'der plek voor ons op aard dan onder onze eigen pere laar. Reisgidsen met aanbiedingen van verre reizen naar Turkije, Egypte, Portugal of Scandinavië deponeerden wij ongelezen in de oudpapierbak. Wij vertoef den het liefst in de nabijheid van onze Gieser Wildeman - tuinstoeltje uitgeklapt, glaasje prik binnen handbereik, petje op, boekje d'r bij; dat was voor ons de ultieme vakantie. De hete, droge zomer van 2005 deed hem de das om; z'n bla deren verdorden, z'n takken werden broos. De mannen van het hoveniersbedrijf beklopten zijn stam, bestudeerden z'n schors, schudden het hoofd en stelden uiteindelijk de gevrees de diagnose: morsdood. Twee jaar heeft hij nog in onze achtertuin gestaan en langza merhand verwerd hij tot een grillig karkas, dat zich met moei te staande hield in heftige herfststormen. Begin deze week ging de kettingzaag erin. En daar ligt -ie nu, in het tuinpad, in stukken gehakt, te wachten op de vlammen van de open haard. In onze tuin gaapt een groot gat. En wij moeten op zoek naar een andere vakantiestek. Geen dier'der plek voor ons op aard dan onder onze perelaar COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuurde bon naar: PZC Lezersservice,Antwoordnummer 713,4460WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Onder (vooral jonge) Zeeuwse boeren groeit de interesse voor de biologische landbouw. Het Agrarisch Jongeren Kontakt houdt een informatieavond. door Ondine van der Vleuten In 1999 schakelde akkerbou wer Alex van Hootegem over van de traditionele naar de biologische landbouw. „Die overgang was gewoon een kwestie van je boerenverstand gebruiken. De prijzen in de traditionele land bouw waren laag. En als je als boer wilde overleven, moest je mee in het proces van schaalvergroting. De andere optie was overstappen naar de biologische landbouw." In Kruiningen bebouwt hij nu met succes zo'n honderdzestig hec tare grond volgens de beginselen van de biologische landbouw. Ook de webwinkel voor biologische producten (met de fraaie naam De Grote Verleiding) doet het goed. Van Hootegem durft best stelling te nemen: „Over tien jaar is chemi sche onkruidbestrijding niet meer nodig. Over twintig jaar kunnen we ziekten en plagen te lijf met louter natuurlijke middelen. En over dertig jaar kan de boer zon der kunstmest toch behoorlijke oogsten halen." Van Hootegem denkt dat het echt wel realistisch is, te denken dat de landbouw over tien jaar zonder 'ge wasbeschermingsmiddelen' kan. „We gaan die kant nu al uit. Op mijn eigen bedrijf is in zeven jaar tijd het aantal handwieduren met meer dan de helft verminderd. Dat hebben we bereikt door op tijd de goede dingen te doen: bij voorbeeld valse zaaibedden ma ken, een goed zaaimoment kiezen en een slim gebruik van mechani sche onkruidbestrijding. Op dit moment is er al een experimente le wiedrobot die het verschil rus sen onkruid en cultuurplant kan zien. We gaan in de landbouw, na de mechanisering, een periode van robotisering in." Dan de ziekten en plagen. Plagen ontstaan snel in grote gebieden Bioboer Alex van Hootegem in de voorraadruimte met biologische produc ten voor webwinkel De Grote Verleiding. foto Willem Mieras met één gewas. Neem een veld met alleen maar sla; dat is een lui lekkerland voor luizen. „Kies daarom voor biodiversiteit, waarbij je cultuurteelt afwisselt met gewassen waarin de natuurlij ke bestrijders van plagen zich thuisvoelen. Zelfs in de gangbare landbouw wordt dat principe al toegepast!" Wat betreft de ziekten: „Die voor kom je door de 'kasplantjes' van nu te verruilen voor goede rassen, met een natuurlijke weerstand. Dat is een kwestie van selecteren en veredelen van rassen. Daar naast is een goede natuurlijke om geving en een beter landbouwsys teem nodig." De behoefte aan kunstmest, legt de bioboer uit, is sterk afhankelijk van ras sen en teeltsystemen. Bij teeltsyste men is een goede afwisseling be langrijk. „Vlinderbloemigen - bo nen, erwten, lupines, klaver - vor men knolletjes waaraan stikstof ge bonden wordt. Dat blijft na de oogst mét de knolletjes in de grond. Daarna kun je dan een teelt nemen die stikstof nodig heeft, zo als aardappels." Zo geeft de éne teelt de aarde terug wat de andere haar ontnomen heeft. „En vervol gens moet je een geschikt ras kie zen. Het ene aardappelras kan zo maar too kilo stikstof per hectare minder nodig hebben dan het an dere." Van Hootegem is ervan overtuigd: de biologische landbouw is de mo derne manier van produceren. „Als we over honderd jaar de ge schiedenisboekjes lezen, zullen we zien: een paar decennia wisten we niet beter en daarna kwam het weer goed." Maar eerst moeten boeren zich weer dingen gaan afvragen. „Waar om ploegen we eigenlijk altijd na de oogst de grond om? Verstoor je daarmee het grondleven niet? Met geld van de overheid mogen biolo gische boeren wetenschappers uit laten zoeken hoe dat zit. En vanuit de Land- en Tuinbouworganisatie buigt men zich over landbouwpoli tieke vraagstukken. Echt, de biolo gische boer heeft zijn geitenwollen sokken allang uitgetrokken." Burgemeester spreekt van gerechtigheid, advocaat van doorbraak. door Luc Oggef YERSEKE - In Yerseke heerste giste ren grote opluchting toen duide lijk werd dat Beau niet terug hoeft naar Australië, „iedereen stond te dansen, te springen en te gillen", zegt moeder Margo Boone. Het verlossende telefoontje van Boones advocaat Jack Schoenma kers kwam gistermiddag om half drie. „De spanning was onbe schrijflijk. Ik ben de laatste maan den echt geleefd, dus alle emoties kwamen los", zei een intens geluk kige Margo Boone. „Ik had deze uitspraak eerlijk gezegd niet ver wacht. Ik was al bezig met plan B en C." Ook Beau zelf is volgens haar moeder 'ontzettend blij'. Schoenmakers, gespecialiseerd in dit soort zaken, sprak gisteren van een doorbraak. „Het gros van de uitspraken in zulke kwesties valt negatief uit. We hadden nu een sterke zaak, omdat we zwart op wit konden aantonen dat Margo haar dochter mocht meenemen naar Nederland. De winst is dat het gerechtshof in deze zaak niet blind heeft gevaren op de Centrale Autoriteit (het onderdeel van het ministerie van Justitie dat uitvoe ring geeft aan het Haags Kinder ontvoeringsverdrag, red.), maar ook zelfheeft getoetst." De Centrale Autoriteit kan in prin cipe nog wel in cassatie gaan tegen de uitspraak bij de Hoge Raad. Vanochtend wordt er op Beau's school, Het Kompas in Yerseke, een feestje gegeven. Daarbij is ook de Reimerswaalse burgemeester Jan Huisman aanwezig. Het ge meentebestuur heeft de laatste we ken veel druk uitgeoefend op Den Haag. „Het is fantastisch nieuws", stelde Huisman gisteren, „er is ein delijk recht gedaan." Ook schooldi recteur David Bakker stak zijn blijdschap gisteren niet onder stoe len of banken. „Dit is geweldig voor Beau en haar moeder."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2