'Koken is beter Wondere witte wortel 201 Donderdag 15 november 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Pastinaak gedraagt zich in de pan als een aardappel, smaakt fris als knolselderij en is een wortel. De ivoorwit te penwortel met zijn knolvormige bovenkant is nu vol op te koop. „Wat gaat u ermee doen?", vraagt mijn groente man op de markt als ik om een paar pastinaken vraag. Hij advi seert zijn klanten graag. Deze vreemde witte wortel verkoopt hij nog niet zo lang. Hij heeft eigenlijk geen idee wat je er alle maal mee kan. Dus vraagt hij het aan zijn klanten. Grappig, want ooit was de pastinaak Pastinaca sativa) in deze contreien écht gesneden koek. Veel bekender dan bijvoorbeeld de aardappel. Die kwam pas na de ontdekking van Amerika naar Europa en deed er een paar eeuwen over om uit te groeien tot volksvoedsel. Daarvoor was de inheemse pastinaak het hoofdbestanddeel van ons voedsel. Ik vertel mijn groenteman dat ik er een ovenschotel mee ga maken, met appeltjes en uien. „Een soort hete bliksem?" la, maar dan wel een heel stoere, met grote ongeschilde stukken (zie recept). „Alles wat je met wortels kan doen, kan ook met pastinaak. Alleen is hij veel zetmeelrijker, waardoor hij zich meer als aardappel gedraagt. Je kunt er bijvoorbeeld chips van maken of puree. Gewoon proberen", adviseer ik, terwijl hij met een knipoog het gratis banaantje voor de vaste klanten in mijn tas laat glijden. Kijk, daarom houd ik zo van de markt. Er is tenminste nog echt contact. Engelsen hoef je niets te vertellen over de pastinaak die zij parsnip noemen. Een ware publiekslieveling met zijn licht zoe te smaak, zeker tegen Kerstmis. Ze accentueren de zoete kant nog door er honing of maple si rup (esdoornsiroop) aan toe te voegen. Aan het eind van de winter, als de vorst erover is ge gaan, wordt pastinaak nog iets zoeter van zichzelf. Het summum voor Angelsaksen. Ik heb pastinaken liever jong geoogst. Nu in november zijn de uiteinden nog niet houtig, is de kern stevig en hebben ze dat geurige, frisse selderijachtige. Om de smaak van pastinaak opti maal te ervaren, kan je er het best puree van maken. Schil de pastinaak, snijd hem in 5-centimeter grote blokken, kook hem in heet water met zout in 20 minuten gaar. Stamp fijn en roer er een flinke klont roomboter door. Qua structuur lijkt het sprekend aardappelpuree, maar de smaak is frisser én zoeter, waardoor het een heerlijke begeleider van bijvoorbeeld var kensvlees is. Ook ideaal in gebonden soepen. Wilt u op de gastronomische toer, gebruik pastinaakpuree dan als bedje voor gegrilde jakobsschelpen. Bedruppel met oude balsamico-azijn en serveer met veldsla. |e kunt er zoals gezegd ook chips van bakken: snijd pastinaak in flinterdunne plakjes. Dep droog met keukenpapier en bak in 2 a 3 minuten goud bruin in (plantaardig) frituurvet van 180 graden. Halverwege keren. Bestrooi met zeezout en laat afkoelen. Pastinaak was ooit veel bekender dan de aardappel Pastinaak foto Karei de Vos Hete bliksem met pastinaak uit de oven (voor 4 personen) 2 jonge pastinaken, 2 rode uien, 2 frisse appels (jonagold, elstar), 500 gram aardappelen, 2 tenen knoflook (ongepeld), 0,5 dl olijfo lie, 1 theelepel tijm, 2 takjes verse rozemarijn, 2 laurierblaadjes, zeezout en versgemalen peper, 4 ribkarbonades of 8 saucijzen Verwarm de oven voor op 200 graden. Was de pastinaken, verwij der lelijke uiteinden, snijd ze in de lengte in vieren. Was appels en snijd met schil in kwarten, verwijder klokhuizen. Pel uien en snijd in achten. Plet knoflooktenen. Boen aardappels schoon, halveer ze, snijd grote in kwarten. Leg alles in een ondiepe ingevette ovenschaal of braadslee, be sprenkel rijkelijk met olijfolie, tijm, zeezout en peper. Hussel alle stukken goed door elkaar, steek er rozemarijn en laurier tussen. Braad deze stoere 'hete bliksem' in ca. 45 minuten gaar en goud bruin in de oven. Af en toe voorzichtig omscheppen. Bak saucijsjes of gekruide karbonades mooi bruin in ca. 8 minuten in koekenpan met hete boter. Roer bakvet los met scheutje witte wijn of water, schenk deze jus over ovenschotel. Leg vlees er bo venop en laat nog vijf minuten doorwarmen in oven. Serveer in ovenschaal. Tip: Neem wildzwijnskoteletjes, die schijnen dit jaar heel betaal baar te zijn! Puck Kerkhoven: „Vers is belangrijk. Ik kook altijd vers." Ze schrijft al dertig jaar over eten en drinken, aanvankelijk vooral voor vakbladen, de laatste vijf jaar ook voor dagbladen, zoals deze krant. Smeuïge verhalen en smakelijke columns. Puck Kerkhoven (50), culinair journalist, praat even gemakkelijk als ze schrijft. Volgende week verschijnt van haar hand Het grote kliekjesboek. door Carei Thijssen foto's Karei de Vos tcc', mensen kun- nen niet meer ko- ken. In Nederland gaat de grootste W groep voor het ge mak. Geld speelt geen rol. Voorver pakt eten, hartstikke duur, daar let ten ze niet op. Het moet allemaal snel. Noem het maar gemakzucht. We willen er geen tijd voor vrijma ken. Eigenlijk is het een kwestie van prioriteiten stellen. Eten heeft vaak een heel lage prioriteit. Veel mensen weten niet eens wat ze de vorige dag gegeten hebben, zo wei nig aandacht is er voor. Maar van niet goed eten, kun je je lichaam ziek maken. En je hebt er maar een, daar moet je zuinig op zijn. Bij de dertigers en veertigers is maar een klein groepje dat goed kan koken. Jammer. Ik zie het met mijn columns als een uitdaging aan te geven hoe leuk koken en lekker eten is. Ik lever er gemakke lijke gerechten bij om lezers en thousiast te maken. Ze worden ze ker gelezen. Ik krijg veel fanmail. Leuke brieven, vaak handgeschre ven. Als ik een fout maak, hoor ik het ook. Als ik bijvoorbeeld een botanische naam fout schrijf, o jee, dan is de postbus te klein. Ik heb altijd veel met eten en drin ken gehad. Als scholier werkte ik bij de Albert Heijn bij de vleeswa ren. Nee, ik wilde geen kok wor den. Toen ik bij Distrifood, het vakblad voor de supermarkten, aan de slag kon, zat ik direct in de richting van eten en drinken. Volg de mijn gevoel. Ik kom uit een fa milie van veel feesten samen vie ren. Ook de mannelijke kant van de familie is goed in de keuken. Al tijd gezellig. Eten is gezelligheid. Zelf kook ik altijd met veel plezier. Sleur? Nooit. Wel jammer dat ik vaak weinig tijd heb. Als je de hele dag schrijft over eten en drinken, is koken afkicken. Ja, gek hè. Ko ken is beter dan mediteren. En het levert wat op. Nee, ik bedoel niet geld. Er komt wat op tafel. Vers is belangrijk. Ik kook altijd vers. Ik proef ook snel of er in pro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20