'De Daltonsbelevenissen van alle tijden PZC Donderdag 15 november 2007 1 9 De Daltons zeven jaar later: (vlnr) Mick Mulder (Tim), Matthijs van de Sande Bakhuyzen (Erik) en Dajo Hogeweg (Jelle). De VPRO zond 7 jaar geleden de succesvolle jeugdserie De Daltons uit waarin de toen 7-jarige Tim, samen met zijn broers, de wereld en het leven ontdekte. De Daltons zijn er weer. Nu als pubers. door Leo Bankersen foto CPD De Daltons zijn terug. Eén van de kleine ge noegens van dit op nieuw door Rita Horst geregisseerde vervolg op de succesvolle VPRO- jeugdserie over vier broertjes in de Daltonstraat, is dat iedereen ook echt zeven jaar ouder is geworden. Alle rollen, behalve die van Daan- tje, die destijds een baby was, wor den door dezelfde acteurs ge speeld. Hartverwarmend weerzien dus met Mick Mulder, Dajo Hogeweg en Matthijs van de Sande Bak huyzen. De laatste had onlangs ook een hoofdrol in de film Afblij ven. In 1999 speelden ze kinderen die de wereld aan het ontdekken waren, nu zijn het nukkige pubers met heel andere dingen aan hun hoofd. De eerste serie De Daltons kreeg tij dens Cinekid 2000 de Grote Kin derkast Televisieprijs en was daar voor op het Nederlands Film Festi val al bekroond met de Prijs van de Nederlandse Filmkritiek. Ook in het buitenland vielen deze klei ne alledaagse avonturen in de smaak, wat onder meer een nomi natie voor de prestigieuze Emmy Award opleverde. Voor de tien nieuwe afleveringen van De Daltons, De Jongensjaren, zoals de serie nu voluit heet, liet scenarioschrijver Robert Al- berdingk Thijm All Stars, Dunya Desiezich weer inspireren door zijn eigen jeugdherinneringen. De handgebreide trui met grote, roze olifant die de nu 14-jarige Tim (Al- berdingk Thijms alter ego) in het derde deel van een vriendinnetje krijgt en die voor zoveel hilariteit en vooral schaamte zorgt, is echt. Dat wil niet zeggen dat alles letter lijk autobiografisch is, maar de schrijver weet wel wat het is om in een jongensgezin op te groeien. Hij heeft zelf vier broers, één meer dan in de serie. „Doordat ik geen zusjes had, vond ik het moeilijk om met meisjes om te gaan. Voor mij waren dat halve heiligen." Dat laatste is een misverstand, zo ontdekt Tim in deel drie. Terwijl zijn broers al zoenen, zit hij met een ernstig gezicht op de bank met een aardig meisje dat hem leert breien. Erger nog, hij laat zich overhalen om op dansles te gaan, wat weer veel ongemak met zijn moeder in een kledingzaak met zich meebrengt. De dansles zelf is een ramp, en meisjes blijken spijkerhard te kunnen zijn. Verke ring duurt soms niet langer dan een zoen, als het al zover komt. Tim moet machteloos toezien hoe zijn truienvriendin toch liever met een van zijn oudere broers gaat, iets wat Alberdingk Thijm ook wel eens is overkomen. Het opvallend tijdloze en onmodieuze karakter van de serie is gebleven In een van de latere afleveringen krijgt hij zijn revanche. Een vakan tiebelevenis met drie meiden bij de Friese meren blijft voor broers Erik en Jelle steken in spannende verwachting, maar Tim zal er, ge heel onverwacht, een mooie ro mantische herinnering aan over houden. Op zo'n moment laten de makers de droogkomische trekjes en slapstickachtige grappen achter wege. Het bijzondere gevoel van een nachtelijke wandeling en die echt gemeende eerste zoen wor den dan loepzuiver, volkomen se rieus en prachtig neergezet. Want het gevoel, daar gaat het om, aldus Alberdingk Thijm. „Mijn uit gangspunt bij het schrijven van een verhaal is een bepaalde emo tie, een ervaring. De gebeurtenis sen kies ik daar vervolgens bij, maar die zijn niet het belangrijk ste. Zo ontdekte ik zelf destijds mijn harde, agressieve kant. Dat heb ik verwerkt in de aflevering waarin Tim een weekend op Daan- tje moet passen. Hij gedraagt zich dan niet aardig, hij weet zijn jonge re broertje met enge verhalen echt bang te maken. Als de emoties kloppen, hoeft de rest niet altijd helemaal realistisch te zijn. Het mag best wat worden uitvergroot, zoals in de aflevering met de seks boekjes. Dan verschijnt er bij Tim plotseling een naakt meisje." Ook het opvallend tijdloze en on modieuze karakter van De Daltons is gebleven. Een enkele keer is er sprake van computers of komt er een mobieltje in beeld, maar ner gens zien we kinderen druk sms' en. Tegelijkertijd zit Tim ergens een stripboek uit de jaren tachtig te lezen. Veel houvast geeft dat alle maal niet, net zo min als het wel erg neutrale, zo je wilt ouderwetse modebeeld. Dat blijkt een bewus te keuze te zijn. „Eigentijdse din gen zijn er al genoeg te zien. Wij wilden alles wat modieus is er juist afpellen. Het gaat over gevoe lens en belevenissen die van alle tijden zijn. Een baantje, ruzies, ver liefdheid." Scenarioschrijver Alberdingk Thijm is niet bang dat het gebrek aan eigentijdse franje de jonge kij kers af zal schrikken. De serie, die mikt op de leeftijd van 8 tot 14 jaar maar die ook voor volwasse nen hartveroverend herkenbaar is, werd tijdens Cinekid op verschil lende plaatsen in het land voorver- toond en kon op een enthousiast onthaal rekenen. Eerder hadden de jonge acteurs al laten weten dat ze de kleren die ze aan moesten stom vonden, maar dat het verder helemaal in orde was. De Daltons: vanaf aanstaande zon- dag te zien op Nederland 3 om ALLEMENSEN Buren kwaad over feestjes Kate Moss De buren van Kate Moss zijn kwaad over de luidruchtige nach telijke feestjes van het supermo del. Dit schreef de Britse krant The Independent gisteren. Na het einde van haar relatie met Pete Doherty trok Moss in bij haar vriendin, actrice Davinia Taylor, in de chique wijk St. John's Wood. Volgens de buren staat er voortdurend harde mu ziek aan en wordt er tot in de kleine uurtjes hard gepraat en ge zongen. Ook is het tijdens de nacht een komen en gaan van bezoekers. Volgens de 6r-jarige buurtbewoonster Diane Mackin tosh heeft Moss „de hele straat kwaad gemaakt" en is het „on mogelijk geworden hier te le ven". Zij heeft brieven geschre ven aan de politie en aan haar parlementslid. Rijkste vrijgezel van Silicon Valley trouwt Larry Page, die in 1998 samen met medestudent Sergey Brin de zoekmachine Google opzette, gaat trouwen. Dit meldde de krant San Francisco Chronicle gisteren op zijn website. De 34-jarige multimiljardair stapt volgende maand op een gehei me locatie in het huwelijksboot je met zijn vriendin Lucy Southworth. Nu is Page met een geschat vermogen van 20 miljard dollar (13,7 miljard euro) nog de rijkste vrijgezel van Silicon Val ley, het Californische dal waar veel IT-bedrijven zijn gevestigd. Page's compagnon Brin trouwde een halfjaar geleden met zijn vriendin Anne Wojcicki. Weer zoon voor Tanja Jess en Charly Luske Billy, de 4-jarige zoon van actri ce en presentatrice Tanja Jess en haar partner Charly Lus ke, kan zich sinds enkele da gen een grote broer noemen. Jess beviel vrijdag na een keizer snee van een zoon die de naam Bobby heeft gekregen. Volgens papa Luske gaat het goed met moeder en kind. Jess en haar kersverse zoon zijn inmiddels weer thuis uit het ziekenhuis. Prinses Elena en Jaime. Spaanse prinses Elena voorlopig weg bij man De Spaanse prinses Elena, oudste dochter van koning )uan Carlos en koningin Sofia, gaat voorlopig weg bij haar man, Jaime de Marichalar. Dat heb ben bronnen aan het Spaanse hof deze week bekendge maakt. De hertogin en hertog van Lugo, zoals ze officieel he ten, willen over de toekomst van hun huwelijk nadenken. De prinses en de bankier trouwden in 1995 in Sevilla en hebben inmiddels twee kinderen, 7 en 9 jaar oud. 'Su Alteza Real la Infanta Dona Elena' (43) is vierde in de lijn van troonopvolging, na haar broer Felipe en diens dochters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19