'Het mag geen flutstraal zijn' Zorg om positie ouderen Verkoop nieuwe auto's stijgt met 8,5 procent Tulp PZC Donderdag 15 november 2007 15 BRUSSEL - De vraag naar nieuwe auto's is in oktober flink gestegen. In Nederland kwamen 8,5 procent meer nieuwe personenwagens uit de showrooms gereden dan okto ber vorig jaar: 42.150 stuks. Voor de hele Europese Unie is de groei 5,3 procent tot bijna 1,3 mil joen stuks. De Europese branchevereniging van autofabrikanten heeft dat gis- tereng in Brussel bekendgemaakt. De Nederlandse dealers verkoch ten tot dusver dit jaar 5,0 procent meer nieuwe wagens, veel meer dan het Europese gemiddelde van 1,0 procent. Vooral de vraag naar modellen van Fiat groeit sterk. Deze Italiaan se fabrikant verkocht dit jaar 6,7 procent meer wagens in de Euro pese Unie. Verliezer is dit jaar het Franse Renault, dat de verkoop binnen Europa met 7,9 procent zag kelde ren. Vijftigplusser profiteren niet van groei werkgelegenheid. DEN HAAG - Ouderen profiteren niet van de groei van de werkgele genheid en de krapte op de arbeids markt. De jaarlijkse arbeidsmark tenquête van de Raad voor Werk en Inkomen wijst uit dat de werk loosheid onder vijftigplussers zal toenemen. Volgens deze enquête ligt dit vooral aan de werkgevers, die geen ouderen in dienst willen houden, laat staan aannemen. Volgens RWI-voorzitter lan van Zijl is de positie van de oudere werklozen op de arbeidsmarkt "bui tengewoon zorgwekkend'. „Het dreigt een onaanvaardbaar groot so- ciaaleconomisch probleem te wor den. Dit verdient topprioriteit in het arbeidsmarktbeleid." De RWI is een samenwerkingsverband van werkgevers, werknemers en ge meenten (die de Wet Werk en Bij stand uitvoeren). Van Zijl presenteerde de enquête gisteren op het Najaarscongres van zijn organisatie. Hiervoor zijn 700 'arbeidsmarktprofessionals' onder vraagd, alsmede 1500 huishou dens. Beide groepen zijn optimis tisch over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt als geheel. Unaniem somber zijn de geënquê teerden echter over de kansen van vijftigplussers om te profiteren van het gunstige werkgelegenheidstij. Meer dan vijftig procent wijst de werkgevers aan als boosdoeners. Van Zijl: „Voorkomen moet wor den dat ouderen werkloos raken. Zij moeten binnen bedrijven en de overheid een sterkere positie krij gen. Ook in scholing van oudere werknemers moet veel meer wor den geïnvesteerd." Het RWI is zeer bezorgd over de positie van vijftigplussers op de arbeidsmarkt. Deze groep ver dient volgens het RWI extra be scherming. Ruben de Meijer (21) uit Biervliet wil scoren met waterbespaarders. door Raymond de Frel BIERVLIET - Eigenlijk baalde Ruben de Meijer uit Biervliet vorig jaar een beetje. Zijn idee om waterbe spaarders aan de man te brengen, dolf in een project van de Stich ting long Ondernemen het onder spit tegen een schoonmaaksys- teem voor bewakingscamera's. Zijn plan bleef echter in zijn hoofd spoken, want energiebespa ring? Daar is vanwege de stijgende energieprijzen een markt voor, denkt De Meijer. En dus probeert hij het nu opnieuw. Afgestudeerd in de richting Technische Bedrijfs kunde in Den Bosch, nu weer thuis op het boerenbedrijf van zijn ouders. Maar dan met een ei gen zaak: De Meijer Energiebespa ring. De Meijer is met zijn 21 lentes één van de jongste ondernemers in de provincie. Met een kunststoffen hoedje met twee sleufjes, zo groot als een dubbeltje, hoopt hij de we reld te veroveren. Om misverstan den te voorkomen, hij heeft de wa- terbespaarder niet zelf uitgevon den. „Maar ik ben de enige in Zuid-Nederland en Vlaanderen die dit product verkoopt. Ik kan er nog niet van leven, maar wie weet... Ik heb een boek gelezen over de opmars van meubelgigant Ikea. Dat bedrijf is ook thuis be gonnen, net als ik", zegt hij. De Meijer wil later met zijn broer Carlos het boerenbedrijf van zijn ouders voortzetten. „Maar daar naast hoop ik met dit bedrijfje meer zekerheid te krijgen. In de agrarische sector bepaalt de afne mer de prijs. Dus ben je afhanke lijk van anderen. Ik vind het een moeilijk idee dat een ander be paalt hoe goed of slecht het voor mij zal worden." Op zijn website www.handigbe- sparen.nl biedt De Meijer tal van energiebesparende tips en produc ten aan. De waterbespaarder (a 1,85 euro) is zijn paradepaardje. „Daarvan verkoop ik er op dit mo- ment al een paar honderd per maand. Het hoedje moet in de uit loop van de kraan of douche wor den bevestigd en zorgt voor een waterbesparing van maximaal vijf tig procent. Met een investering van 1,85 euro bespaar je per kraan al snel tien euro per jaar." 'Met een investering van 1,85 euro bespaar je per kraan al snel tien euro' Waar een kraan normaal veertien liter per minuut kan geven, blijft dat met de bespaarder beperkt tot zeven liter. „Terwijl de druk gelijk blijft en er dus geen sprake is van een flutstraaltje. Dat wil ik ook echt voorkomen: besparen is pri ma, maar het mag niet te 'geiten- wollensokkenachtig' worden. Zo verkoop ik ook spaarfittingen, maar die gaan niet ten koste van het licht. Ie kan er namelijk een ge wone gloeilamp in doen." Ruben de Meijer geeft zichzelf vijf jaar om zijn bedrijf op poten te zet ten. Als hij daarin slaagt, wil hij zich meer gaan toeleggen op het adviseren van bedrijven en particu lieren op het gebied van energiebe sparing. Ruben de Meijer doet vooral zaken via het internet via www.handigbe- sparen.nl. Ruben de Meijer, jonge ondernemer in Zeeland. foto Peter Nicolai Veendam Transportweg 3 tel. 0598-632363 Amsterdam Villa Arena tel. 020-5675420 Goes Nobelweg 2-26 tel. 0113-216230 Drachten Dr M.L. Kingsingel 44 tel. 0512-541144 Amersfoort Brabantsestraat 6 tel. 033-4640588 Velserbroek Zeilmakerstraat 10 tel. 023-5390681 Woerden Jaap Bijzerweg 25 tel. 0348-462500 Heerhugowaard J.J.P. Oudweg 4 tel. 072-5760333 Keukenboulevard Ned. Rijssen Ambachtsstraat 2 tel. 0548-530600 KEUKENS Rotterdam Alexandrium III tel. 010-2205633 Keukens Woonboulevard Veenendaal Groeneveldselaan 35A tel. 0318-529944

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15