groeit™'^procent Weinig verschil in basispremies Waarom inspreken? Inspraak Ontwerp-tracébesluit/MER verruiming vaargeul Westerschelde Rijkswaterstaat 14 Donderdag 15 november 2007 PZC BRUSSEL - De EU-economie is in het derde kwartaal gegroeid met 0,8 procent. Dat is beter dan het voorgaande kwartaal, toen de eco nomie nog 0,5 procent groeide. Europees statistisch bureau Euro- stat heeft dat woensdag gemeld. Landen met de euro doen het ge middeld iets minder goed: 0,7 pro cent groei na 0,3 procent in het voorgaande kwartaal. De sterkste economische groei is te vinden in Litouwen. Dit relatief nieuwe EU-land meldt 5,2 procent meer welvaart gedurende het voor bije kwartaal. Relatief slecht gaat het in Portugal (0,0 procent), Italië en België (beiden 0,4 procent). De Duitse economie is in het derde kwartaal 0,7 procent gegroeid. Nederland meldde dinsdag al 1,8 procent groei. Vergeleken met een jaar geleden is onze economie 4,1 procent toegenomen, het hoogste percentage in zeven jaar en vooral dankzij extra aardgasverkoop. De EU-economie is nu 2,9 procent ho ger dan een jaar geleden. Klantvriendelijkheid en extra service bepaalt keuze zorgverzekeraar. door Anita de Haas TILBURG - De premies voor de ba siszorgverzekering blijven elkaar ook voor 2008 nauwelijks ontlo pen. De jaarpremies van de grote verzekeraars liggen tussen de 1083 en 1104 euro. Dat blijkt nu nage noeg alle verzekeraars hun nieuwe premies bekend hebben gemaakt. Klantvriendelijkheid en extra ser vicediensten zijn daarom steeds doorslaggevender bij de keuze van een verzekeraar. Verschillen in de vrijwillige aanvul lende verzekeringen zijn wel groot, maar die prijzen zijn nauwe lijks te vergelijken omdat ook de dekking van die verzekeringen heel divers is. In de meeste geval len is wel sprake van stijging van de aanvullende verzekeringen om dat de verzekeraars daar steeds meer verlies op lijden. De premies van de basisverzeke ring zijn tussen de veertig en zes tig euro lager dan dit jaar, maar daar staat tegenover dat iedere ver zekerde van achttien jaar en ouder nog een verplicht eigen risico heeft: van honderdvijftig euro. Dat komt in de plaats van de no-claim- regeling nu. Mensen die geen zorgkosten heb ben, gaan er fors op achteruit. Hun premie gaat weliswaar een paar tientjes omlaag, maar ze kun nen niet meer rekenen op een no-claimteruggave van 255 euro op jaarbasis. De no-claim over 2007 wordt uiteraard nog wel uitge keerd in het voorjaar van 2008. Huisarts, zorg rondom zwanger schap en bevalling, hulpmiddelen in bruikleen en tandarts tot 22 jaar vallen niet onder het eigen risico. Er bestaat nauwelijks verschil tus- sen de basispremies die grote zorgverzekeraars volgend jaar re kenen. De goedkoopste is 1083 euro, de duurste 1104 euro. De pil, vanaf 2008 weer terug in het basispakket, wél. Maar die gaat wel ten koste van het eigen risico. In feite betalen alle pilgebruiksters de pil (gemiddeld zo'n 60 tot 70 per jaar) dus nog gewoon zelf Chronisch zieken en gehandicap ten betalen 47 euro eigen risico minder. Dat bedrag krijgen ze in het laatste kwartaal van 2008 auto matisch overgemaakt. Over de af bakening van deze groep is veel discussie geweest en nog. De Twee de Kamer heeft diverse moties aan genomen om ervoor te zorgen dat het niet alleen gaat om mensen die de helft van het jaar medicij nen gebruiken. Het lage eigen risi co moet er ook komen voor bewo ners van verzorgingstehuizen en aanleunwoningen en alle mensen die chronisch ziek zijn, maar niet altijd medicijnen nodig hebben. Te denken valt aan mensen met de ziekte van Crohn en migraine. Ook mensen die een flinke ge- hoor-, zicht- of bewegingshandi cap hebben, betalen minder eigen risico. Het ministerie moet de mo ties nog uitwerken en zal pas be gin volgend jaar echt helderheid bieden. Chronische ziekte kost veel Een chronisch zieke of gehandi capte heeft per jaar gemiddeld 2500 euro extra kosten, blijkt uit onderzoek van het Nibud in opdracht van de Chronisch zie ken en Gehandicapten Raad. Voor het eerst is in de volle breedte gekeken naar de meer kosten, zoals (niet vergoede) ziektekosten, levensonderhoud, onderhoud huis en vervoer. Van de huishoudens komt 46 procent niet rond, ze teren op spaargeld of maken schulden. Het onderzoek is overhandigd aan de vaste Kamercommissie Financiën met het verzoek de fiscale aftrek per 2009 niet zo maar af te schaffen. Fryslan House in Ho Chi Minh Stad LEEUWARDEN - Friese ondernemers beginnen in de Vietnamese stad Ho Chi Minh Stad een Fryslan House. Daarnaast hebben ze plan nen om in Antwerpen en Ham burg ambassades voor het Friese bedrijfsleven op te zetten. In 2004 werd een Fryslan House in Am sterdam geopend om opdrachten binnen te halen. Vorig jaar werd in de Letse hoofdstad Riga ook een Fryslan House geopend. Websites luchtvaart informeren vaak slecht BRUSSEL - Veel luchtvaartmaat schappijen geven op websites fou te prijsinformatie. Dat blijkt uit on derzoek van 447 websites door de Europese Commissie. In 226 geval len vermeldde de website onjuiste ticketprijzen, bijvoorbeeld doordat niet alle toeslagen verwerkt waren. De controles werden gehouden in veertien EU-landen en in Noorwe gen. Nederlandse maatschappijen bleven buiten schot. Meer bier gemaakt, minder gedronken VOORBURG - Nederlandse brouwers maken meer bier, maar de gemid delde Nederlander drinkt er steeds minder van. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. Twee derde van het bier verdween vorig jaar naar het buitenland, de helft daarvan naar de VS. In 2006 produceerden de brouwerijen 2,6 miljard liter bier. De binnenlandse consumptie nam af van 105 naar 95 liter per hoofd. Chinezen geven steeds meer uit PEKING - De detailhandelsverko pen in China zijn vorige maand ge stegen met 18,1 procent ten opzich te van oktober vorig jaar. De Chi nezen kunnen zich steeds meer veroorloven. Veel mensen profite ren van de koersstijgingen op de beurs in Shanghai. Een groot deel van de bestedingen ging vorige maand op aan vlees, graan en olie die geschikt is voor consumptie. VLISSINGEN U kunt laten weten wat u vindt van de verdieping van de vaargeul Westerschelde. U kunt geleverde onderzoek en de voorge van de vaargeul. Op eventuele ook reageren. Door te reag (plaatselijke) belangen beter Inspreken kan zorgen dat bij bef rekening wordt gehouden met Daarom is het belangrijk dat u plannen. Achtergrond Nederland en Vlaanderen werken samen aan een duurzame toekomst voor het Schelde-estuarium. Toegankelijkheid van de Scheldehavens is daarbij voor beide landen belangrijk. Op dit moment zijn grote containerschepen die van en naar Antwerpen varen, afhankelijk van het getij in de Schelde. Nederland en Vlaanderen gaan de vaargeul daarom verruimen, zodat schepen met een diepgang tot 13,10 meter op elk moment de haven van Antwerpen kunnen bereiken. Voor Nederland betekent deze verruiming een verdieping van 12 ondiepe plekken in de vaargeul van de Wester schelde. De verdieping van de vaargeul moet daarbij zo min mogelijk negatieve effecten hebben op de natuur, het milieu en de ruimtelijke structuur zodat het bijzondere karakter van het Schelde-estuarium niet in gevaar komt. De procedure Voor de verdieping van de vaargeul in de Westerschelde moet een verkorte wettelijke Tracéwetprocedure worden doorlopen. De procedure kent drie stappen. Op twee momenten is er inspraak mogelijk over verschillende onderwerpen, op het derde moment (het Tracébesluit) kan beroep worden ingesteld: - de startnotitie (wat is het probleem?); - het Ontwerp-tracébesluit (uitgewerkte oplossing), milieueffectrapport (MER, beschrijving van de milieu effecten van de alternatieven) en de Passende beoor deling (beschrijving van de gevolgen voor de natuur), - het Tracébesluit. Op dit moment kunt u uw mening geven over het Ontwerp-tracébesluit/MER en de Passende beoordeling. Tegen het Tracébesluit kan te zijner tijd beroep worden aangetekend bij de Raad van State door belanghebbenden die hun mening al bij het Ontwerp-tracébesluit/MER naar voren hebben gebracht. Hoe komt u aan meer informatie? De volledige teksten van bovengenoemde documenten liggen van 16 november tot en met 27 december 2007 ter inzage op de volgende locaties: - de gemeentehuizen van Vlissingen, Reimerswaal, Sluis, Veere, Kapelle, Hulst, Terneuzen en Borsele; - de bibliotheken van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen en het waterschap Zeeuwse Eilanden in Middelburg; - het informatiecentrum van de provincie Zeeland in Middelburg; - de bibliotheek van Rijkswaterstaat Zeeland in Middelburg; - de bibliotheken van de ministeries van Verkeer en Waterstaat, van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit, alledrie in Den Haag. Tijdens twee informatiebijeenkomsten wordt de inhoud van het project toegelicht en kunt u vragen stellen. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.00 uur en duren tot 21.00 uur De bijeenkomsten worden gehouden op: dinsdag 27 november 2007 Arsenaaltheater Arsenaalplein 1 Vlissingen donderdag 29 november 2007 Gemeentehuis van Terneuzen Oostelijk Bolwerk 4 Terneuzen Voor vragen en/of nadere informatie kunt u contact opnemen met Harm Verbeek (projectleider), telefoon 0118 62 26 92. Het Ontwerp-tracébesluit, het MER en de Passende beoordeling zijn te downloaden van www.verruimingvaargeul.nl of op te vragen bij het project Verruiming vaargeul, telefoon 0164 21 28 24. Voor vragen over de procedure kunt u terecht bij het Inspraakpunt, telefoon 070 351 96 02. Hoe kunt u reageren? Schriftelijk Stuur uw schriftelijke reactie van 16 november tot en met 27 december 2007 naar: Inspraakpunt, OTB/MER verruiming vaargeul Westerschelde, Postbus 30316, 2500 GH Den Haag. Via internet Op www.inspraakpunt.nl kunt u online uw mening geven door het invullen van een reactieformulier. Mondeling Indien u mondeling wenst in te spreken, kunt u dit voor 18 december 2007 doen bij het Inspraakpunt, telefoon 070 351 96 02. Wat gebeurt er met uw reactie? Het Inspraakpunt bundelt alle reacties. De gebundelde reacties kunnen na afloop van de inspraaktermijn worden ingezien. Iedere inspreker krijgt antwoord. Inspraak kan leiden tot aanpassing van de plannen. Inspraakpunt www.inspraakpunt.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14