L Ria Warrens: Ik wil werken Helemaal happy nu ik weer aan het werk ben 'Het is heel frustrerend dat ze je blijkbaar niet de moeite waard vinden' Ria Warrens uit Goes besloot na zeker honderd vruchteloze sollicitaties voor zichzelf te beginnen PZC Donderdag 15 november 2007 13 Liesbeth en Ruud Bouwmeester uit En schede sloten vorig jaar een weddenschap: wie krijgt het eerst een baan. Zij zat na een paar jaar WW weer in de bijstand, hij ge deeltelijk in de WAO. De afgesproken prijs was symbolisch, vijf euro, maar de belo ning veel groter: werk. „Na mijn havo ben ik direct gaan werken. Toen ik mijn eerste kind kreeg ben ik daar mee heel bewust gestopt", vertelt de 41-jari- ge Liesbeth, moeder van twee kinderen van nu zestien en twaalf jaar oud. „Ik vond het heerlijk alle aandacht aan de kinderen te kunnen besteden." Naarmate ze groter werden dacht Liesbeth steeds vaker aan een baan buitenshuis. Te meer omdat haar man tien jaar geleden met zijn werk als voeger moest stoppen vanwege rugklachten. „Hij heeft een re-in- tegratietraject gevolgd voor vrachtwa genchauffeur, maar hij werd slecht bege leid. Bovendien zat de economie tegen." Hoe langer de situatie duurde, hoe verve lender de twee Tukkers het vonden. „We zijn niet op luxe gesteld, financieel konden we het wel bolwerken. We hebben ons ge lukkig nooit in de schulden hoeven steken. Als echt de nood aan de man was, hadden we altijd onze familie nog om op terug te vallen. Maar het doet pijn als je kinderen niet mee kunnen op voetbalkamp. Dat kostte 'maar vijftig euro'; voor ons een heel bedrag. Het is een naar idee dat je af hankelijk bent, dat je je hand moet ophou den." Een paar jaar geleden kon Liesbeth aan de slag als receptioniste bij een koeriersbe drijf, maar toen het wat slechter ging met het bedrijf stond ze weer op straat. Terug naar de weddenschap. Die heeft Lies beth gewonnen. Sinds kort heeft ze een baan als administratief medewerkster voor onbepaalde tijd bij R.T.V. Personeelsdien sten in Enschede. Daarnaast volgt ze een opleiding basiskennis boekhouden. Met dank aan WorkStep, een initiatief van de gemeente Enschede om mensen naar een betaalde baan te begeleiden. „Op eigen houtje had ik het denk ik niet gered. Zij hebben me enorm gestimuleerd, bevestig den mijn capaciteiten." Wat ook hielp was dat Liesbeth verplicht aan de slag moest in de sociale werkplaats. „Heel nuttig, want je komt weer in een werkritme. Ik kwam weer met een verhaal tje thuis aan het eind van de middag. Maar het is geen omgeving waar ik lang zou wil len werken." Liesbeth vertelt enthousiast, ze is naar ei gen zeggen 'helemaal happy' sinds ze weer aan de slag is. Nu haar man nog een baan. ,Ja, die is nog steeds zoekende. Hij doet erg zijn best. Hij heeft al een paar keer een proefplaats gedaan, dan werk je twee maan den met behoud van uitkering om te kij ken of het bevalt. Sommige werkgevers ma ken daar helaas misbruik van. Dan hebben ze een lekker goedkope kracht aan je ge had." door Cornelleke Blok Ze liet zich omscholen, solliciteerde zich rot, maar toch lukte het haar niet om een baan te vinden. Ria Warrens (53) uit Goes besloot het heft in eigen hand te nemen en begon een ei gen bedrijf: maaltijd@home. Met succes, want volgend jaar kan ze eindelijk zonder haar bij standsuitkering. „Ik wil werken." Acht jaar geleden belandde ze in de bijstand, nadat ze 21 jaar in de horeca had gewerkt. „Dat kwam door een echtscheiding. Ik werkte in het bedrijf van mijn ex-man." Daarna wilde ze iets anders. „Ik was altijd tot 's avonds laat in touw. Dat wilde ik niet meer. Ik ben een opleiding tot sociaal dienstverlener gaan volgen." Toen ze die na drie jaar had afgerond en een baan wilde zoeken, liep ze tegen een muur van afwijzingen op. „Ik heb wel honderd sollicita tiebrieven gestuurd in twee jaar tijd. Ik sollici teerde op allerlei functies. In al die tijd ben ik twee keer uitgenodigd voor een gesprek. Waar schijnlijk vonden ze me te oud. Het is heel frus trerend dat ze je blijkbaar niet de moeite waard vinden. )e kan niet werken, ook al wil je het wel. Ik kon natuurlijk wel gaan poetsen, maar dat is niet mijn ding. Daar zou ik pas écht onge lukkig van worden, want ik weet dat ik meer in huis heb." Eind 2005 besloot Ria haar eigen bedrijf te be ginnen: maaltijdOhome. Ze bezorgt koelvers- en diepvriesmaaltijden bij mensen in de hele provincie. Veel ouderen maken gebruik van haar diensten, maar ook mensen die geen zin of tijd hebben om te koken. „Ik kwam op het idee door mijn moeder, die in Limburg woont. Daar bestond al zo'n bedrijfje. Ik moest een on dernemingsplan schrijven, een psychologische test doen en workshops volgen. Gelukkig was de bank ook enthousiast over mijn plan. Daar naast springt de gemeente bij." Ria mag haar bedrijf drie jaar opzetten, met be houd van haar uitkering. Volgend jaar septem ber is die termijn voorbij. Dan moet ze het zon der de bijstand doen. „Dat gaat wel lukken. Er zit groei in de omzetcijfers en ik heb mijn be- zorgingsgebied uitgebreid." Maar een vetpot is 't nog altijd niet. „Het is moeilijk om rond te komen. Ik kan nooit op stap of op vakantie. Met mijn zaakje gaat dat ook niet, dus dat maakt het makkelijker. Ik ga wel eens een weekend naar mijn moeder. Kle ren heb ik dit jaar nog niet gekocht, maar dat geeft niet. Ik vind luxe ook niet zo belangrijk. Ik word gelukkiger van het werk dat ik doe. Mensen zijn er heel blij mee. Het sociale aspect spreekt me aan: ik haal ook de krant uit de bus of ik geef mensen advies over hoe ze met een klein budget kunnen omgaan. Ik ben immers ervaringsdeskundige. Als ik soms de proble men van mijn klanten zie, dan zijn die van mij maar klein." Ria Warrens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13