Aan de s! 'Het is niet zo dat mensen graag in de bijstand zitten' 12 Donderdag 15 november 2007 PZC Het aantal mensen in de bijstand is vorig jaar gedaald tot het laagste niveau in 25 jaar, zo werd gisteren bekend. Gemeenten zijn veel actiever geworden om mensen aan een baan te helpen. Maar er zijn negatieve bijeffecten. „Er komen meer arme werkenden." door Miriam van den Brand en Niek Opten foto Bruno Stock De verklaring lijkt erg eenvoudig. De econo mie trekt aan, meer mensen kunnen daar door aan het werk, dus het aantal mensen in de bijstand neemt af Ook de instroom wordt kleiner want wie wil kan redelijk eenvou dig aan de slag en heeft geen hulp nodig. Godfried Engbersen, hoogleraar so ciologie aan de Erasmus Universi teit Rotterdam, zegt dat de aantrek kende economie zeker een belang rijke factor is, maar niet de enige. De daling heeft nog enkele andere oorzaken. Hij somt op: „De voor deur wordt beter bewaakt. Vroeger was het bijvoorbeeld zo dat je als je van school kwam een uitkering kon krijgen. Dat is niet meer zo. Daarnaast wordt veel actiever ge probeerd iemand in de bijstand weer snel aan het werk te krijgen." In 2004 is de Algemene Bijstands wet vervangen door de Wet Werk en Bijstand (WWB). Werk is hier het centrale woord. De financiële verantwoordelijkheid van de in- en uitstroom ligt nu bij gemeen ten in plaats van het Rijk. Gemeen ten krijgen daarvoor een budget. Geld dat overblijft vloeit in de ge meentekas. Socioloog-jurist Jan Vos van APE, een onderzoeks- en adviesbureau op het gebied van onder meer de sociale zekerheid, ziet dat gemeen ten veel actiever mensen aan het werk proberen te helpen. De be handeling van de uitkeringsgerech tigden is veranderd. „Klanten van de sociale dienst be landden vroeger nog wel eens in lange trajecten. Sollicitatietrainin gen bijvoorbeeld of persoonlijk heidstraining. Maar die mensen za gen ze na die periode weer ge woon terug. Nu wordt er veel meer to the point gewerkt. Korte opleidingen, detacheringen of werkervaringsplaatsen. Er wordt meer gekeken naar rendement." De aandacht is verschoven van rechtmatigheid naar inhoud, zegt Vos. „Vroeger hield de dienst zich bijvoorbeeld bezig met het contro leren of er een kopie van het pas poort in het dossier zat. Was alles in orde dan kreeg de aanvrager een uitkering. Dat is echt veran derd." Hoogleraar Engbersen is positief over de nieuwe wet. De 'stoere aanpak' werkt, denkt hij. Maar hij Uit de waarschuwt wel voor negatieve ef fecten. „Er komen meer werkende armen. Mensen die in hun levens onderhoud kunnen voorzien, dus geen uitkering krijgen, maar wei nig verdienen. De nadruk ligt ook steeds meer op de eigen verant woordelijkheid. Dat is vooral een probleem van armen die in de bij stand blijven. Er moeten allerlei formulieren ingevuld worden voor toeslagen. Maar juist deze mensen die zichzelf moeilijk kunnen red den raken het spoor bijster en krij gen niet waar ze recht op hebben. Dat zijn de mensen die bij voedsel- banken belanden. Ik vind dat daar de bijstand juist ook voor is, om die mensen te helpen." Behalve door de strengere selectie aan de poort en een actiever be leid als mensen eenmaal in de bij stand zitten, kunnen de cijfers ook wat beïnvloed worden door 'crea tief boekhouden'. De Wajong (voor jonggehandicapten) lijkt voor gemeenten een mooie plek om bijstandsgerechtigden onder te brengen. Zo zijn ze uit de boeken van het regionale Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en terug bij het Rijk, die de Wajong uit keert. Vos: „Er zijn bedrijven die hun dienstverlening aanbieden bij gemeenten om hun bestanden door te lichten en te kijken wie naar de Wajong zou kunnen." Met succes, al gaat het om relatief kleine aantallen. Op een bestand van 329.380 bijstandsgerechtigden zijn er vorig jaar 1.900 cliënten uit de WWB naar de Wajong overge heveld, 14 procent van de totale in stroom. Het UWV, dat de Wajong uitkeert, schat dat het percentage dit jaar stijgt tot 20 tot 25 procent. De bakken van het CWI zullen nooit leeg raken, welke maatrege len de overheid ook neemt of hoe goed de economie ook draait. Vier van de tien mensen in de bijstand denken nooit meer aan het werk te komen, bleek gisteren uit een onderzoek van staatssecretaris Aboutaleb. Op dit moment is 60 procent van de mensen met een bijstandsuitkering vrouw, twee derde is laagopgeleid. Vos vindt het geen probleem dat bijstand altijd nodig zal zijn. „We moeten blij zijn dat we iets heb ben geregeld voor mensen die hulp nodig hebben. Het is ook niet zo dat mensen graag in de bij stand zitten, de meesten werken liever." Volgens de jurist-socioloog wordt de bijstand soms gezien als 'het bezinksel van de maatschap pij'. „Maar de dynamiek is juist groot. Er zijn weinig mensen die maar in de bakken blijven zitten." Die dynamiek zal ook weer duide lijk worden als de economie in zakt, zegt Engbersen. „De mensen die nu aan de slag gaan, zijn waar schijnlijk de eersten die weer in de bijstand belanden bijvoorbeeld vanwege flexibele contracten." Aantal bijstandsuitkeringen daalt 412.320 Bijstand in de grote steden 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004* 2004 invoering Wet Werk en Bijstand (WWB). 0% 2% 4% 6% 8% 10% 12% 14% 16% 18% Percentage huishoudens in de bijstand per gemeente. infographic. JD bron: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12